Panorāma

LR žurnālisti izsaka neuzticību LR valdei

Panorāma

Atsaka braucienu pasažierim riteņkrēslā

KNAB aizturētie atkal brīvībā

Broka, Rāvis un Millers izlaisti no īslaicīgās aizturēšanas izolatora

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizturētā Baiba Broka (Nacionālā apvienība), "Skonto būves" līdzīpašnieks Guntis Rāvis un uzņēmējs Ivars Millers izlaisti no īslaicīgās aizturēšanas izolatora, novēroja Latvijas Televīzija.

KNAB informēja, ka visas trīs personas atzītas par aizdomās turētā kriminālprocesā par iespējamu kukuļošanu un visām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi: aizliegums izbraukt no valsts un aizliegums tuvoties noteiktām personām. Kriminālprocesā iesaistītajai valsts amatpersonai papildus piemērots drošības līdzeklis: aizliegums ieņemt noteiktu amatu. 

Broka, kura bija Latvijas Universitātes (LU) rektora vietniece un vadīja divas LU iepirkumu komitejas, noliedza kukuļa saņemšanu caur Latvijas Biatlona federāciju. 

"Es šobrīd kategoriski noraidu visus sev izteiktos pārmetumus, un neko vairāk es nevaru komentēt," teica Broka.

Arī Rāvis un Millers KNAB pārmetumus noliedz. Millera advokāts uzsvēra, ka piemērotais drošības līdzeklis ir neadekvāts, un tas tiks pārsūdzēts.

KNAB pavēstīja, ka kriminālprocesā joprojām veic neatliekamās kriminālprocesuālās darbības. Tas noticis arī 9.jūlijā, kad KNAB veicis vairāk nekā 15 kratīšanas un vairākas izņemšanas gan uzņēmumos, gan personu dzīvesvietās.

"Pašlaik izmeklētājs izvērtē neatliekamo kriminālprocesuālo darbību laikā iegūto informāciju, un veic citas neatliekamās procesuālās darbības krimināllietas ietvaros, līdz ar to plašāka informācija izmeklēšanas interesēs netiks sniegta," norādīja KNAB.

KNAB vērš uzmanību, ka ziedošana sabiedriskajām organizācijām, tai skaitā sporta un kultūras, ir vērtējama kā sociāli atbildīga rīcība, ja tā tiek veikta normatīvajos aktos esošajā kārtībā. Birojā īpaši uzsvēra, ka ka valsts amatpersonai attiecībā uz ziedojumu pieņemšanu ir jāievēro likuma "ar interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" 14.pantā noteiktie ziedojumu pieņemšanas ierobežojumi, kas tostarp nosaka, ka aizliegts prasīt ziedojumus, ja tas ietekmē lēmuma pieņemšanu attiecībā uz fizisko vai juridisko personu, kura ir ziedojusi.

Savukārt publiskā iepirkuma komisijas locekļiem jāievēro ne tikai likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi, bet arī Publisko iepirkumu likumā noteiktais, tai skaitā iepirkuma komisijas darbības pamatprincipi, piemēram, iepirkuma komisijas loceklis nedrīkst pārstāvēt kandidāta vai pretendenta intereses, kā arī nedrīkst būt saistīti ar kandidātu vai pretendentu.

KONTEKSTS:

KNAB pirmdien, 8.jūlijā, lietā par vismaz 20 000 eiro kukuļa ņemšanu aizturēja trīs personas, tostarp Rīgas domes deputāti un LU rektora vietnieci juridiskajos jautājumos Broku. Tāpat KNAB darbinieki veica procesuālas darbības "Skonto" grupas līdzīpašnieka Gunta Rāvja birojā un dzīvesvietā. Arī Rāvis un uzņēmējs Ivars Millers tika aizturēti.

KNAB pirmdien vēstīja, ka birojs ieguvis ziņas, kas liecina, ka kāda valsts amatpersona, būdama iepirkumu komisijas priekšsēdētāja vietniece, iespējams, darbojusies konkrētu uzņēmēju interesēs. Procesa virzītāja rīcībā esošie fakti dod pamatu uzskatīt, ka valsts amatpersona, iepriekš vienojoties, pieņēmusi uzņēmēju kukuļa piedāvājumu, kukuli noformējot kā ziedojumu kādai biedrībai. Iespējamā kukuļa summa neesot mazāka par 20 000 eiro.

Kriminālprocesā iespējamais kukulis bija noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai. Pieejamā informācija rāda, ka Biatlona federācija pēdējos trīs gados saņēmusi trīs ziedojumus, kuri bijuši 20 000 eiro apmērā, tostarp vienu no "Roadeks", kas pastarpināti pieder Rāvim. KNAB kratīšana notikusi arī "Roadeks". Savukārt pats Rāvis sacīja, ka uzņēmumam lūdzis pārskaitīt ziedojumu federācijai, lai atbalstītu sportistus.

Broka atstādināta no rektora vietnieces amata un zaudējusi arī vadītājas amatus abās LU iepirkumu komisijās. LU uzskata, ka Brokai nav bijusi iespēja ietekmēt iepirkumus. Tomēr konkursu par Torņakalnā būvējamo trešo LU ēku - Rakstu māju - uz laiku iepauzēs, lai noskaidrotu, vai tajā nav konstatējamas nelikumības. Konkursā piedalījās arī "Skonto būve", bet LU neatklāja, vai tā iekļuva fināla četriniekā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti