Baltijas Mediju izcilības centrs: TV «Doždj» licences atņemšana bez diskusijas ir satraucoša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

"Tā ir ļoti satraucoša situācija, ka tik īsā laikā vienam medijam var atņemt licenci," to preses konferencē piektdien, 9. decembrī, sacīja Baltijas mediju izcilības centra vadītāja Gunta Sloga, vērtējot Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu anulēt apraides atļauju Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai televīzijas (TV) programmai "TV Rain" ("Дождь"/"Doždj").

Baltijas Mediju izcilības centrs: TV «Doždj» licences atņemšana bez diskusijas ir satraucoša
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

NEPLP šonedēļ atņēma apraides atļauju Krievijas neatkarīgajam televīzijas kanālam "Doždj". Lēmums pieņemts ne tikai par pārkāpumiem ēterā, bet arī pēc likuma panta par draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. "Doždj" pusē nostājusies organizācija "Reportieri bez robežām" un Latvijas Žurnālistu asociācijas valde, uzskatot, ka NEPLP sods ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem.

Valsts drošības apdraudējums kara apstākļos patiešām ir risks, kas jāizsver ar vislielāko nopietnību.

Taču Baltijas Mediju izcilības centru bažīgu dara situācija, ka apraides atļauju telekanālam, kas nosoda un atmasko Krievijas agresiju Ukrainā, atņem, neizklāstot līdz galam pārkāpuma saturu pat TV "Doždj" vadībai.

Lai arī NEPLP noliedza, ka papildus Valsts drošības dienesta (VDD) vēstulei par telekanāla pārkāpumiem uz to ticis izdarīts politiskais spiediens, tomēr internetā lēmuma pieņemšanas brīdī izskanēja uzstājīgi politiķu aicinājumi apraides atļauju anulēt, preses konferencē uzsvēra Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja.

"Diemžēl mums visiem ir jāpaliek minējumos par to, ko VDD teica, bet tā ir ļoti satraucoša situācija, ka tik īsā laikā vienam medijam var atņemt licenci. Es to skatos kontekstā ar visu, kas notiek Latvijas informācijas telpā lielākā laika posmā. Ir atsevišķi politiķi, atsevišķi grupējumi, cilvēki internetā, kas apzināti vērš uzbrukumus pret medijiem, īpaši sabiedriskajiem medijiem, mēģina mazināt to nozīmību. Mēs to redzam arī "Doždj" kontekstā, kur viena partija var izplatīt paziņojumu iepriekšējā vakarā, aicinot slēgt licenci," sacīja Sloga.

Preses konferences dalībnieki interesējās, kā šobrīd notiek telekanāla darbība, un tā galvenais redaktors Tihons Dzjadko atbildēja: kanāls studijā "TV3" ēkā veido raidījumus "YouTube" platformā, bet vēl nav izlēmis, vai tiesā apstrīdēt NEPLP lēmumu, kas aizliedz translācijas kabeļtelevīzijas tīklā.

"Kopā ar juristiem izsveram argumentus, vai iesniegt apelāciju tiesā vai ne. Bet, runājot par "Doždj" ilgtermiņa attīstību, pozīcijas jau nekādi nemainās. Pirmkārt, mēs esam ļoti pateicīgi Latvijai, ka tādā grūtā situācijā, kādā bija nokļuvis "Doždj" pēc piespiedu aizbraukšanas no Krievijas martā, Latvijas valsts iestādes mums sniedza palīdzīgu roku, atļaujot šeit ierasties. Un mūsu pateicība pēdējo nedēļu notikumu dēļ nav kļuvusi ne par pilienu mazāka.

Un arī tas, ko dara "Doždj", nemainīsies – mēs nostājamies pret šo briesmīgo karu [Ukrainā] un tā noziegumiem, ceram, ka, izplatot patiesību par to, varam tuvināt tā beigas," sacīja Dzjadko.

Aptaujātie mediju eksperti pretrunīgo "Doždj" situāciju atteicās komentēt, sakot, ka Valsts drošības dienesta rīcībā acīmredzot ir pamatoti argumenti. Mazrunīgs ir arī politikas zinātnieks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Toms Rostoks.

"Šajā jautājumā es tiešām negribētu vairs izteikties. Cik saprotu, ka visu nedaudz apgrūtina laikam tas, ka Valsts drošības dienests nekomentē. Šī ir tāda diezgan toksiska tēma, (..)" teica Rostoks, atzīstot, ka sabiedrībā jautājumā par "Doždj" licences anulēšanu diskusija ir "ļoti sakāpināta". "Ir milzīga polarizācija. Ja tu esi par slēgšanu, tad tu esi Kremļa aģents, un, ja tu esi pret slēgšanu, tad esi Kremļa aģents."

Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrijā (ĀM) šodien noticis brīfings Latvijā strādājošajiem ārvalstu diplomātiem, kurā NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš skaidroja apsvērumus, liedzot apraidi TV "Doždj". Par to, vai Latvija arī turpmāk sniegs politisko patvērumu šī telekanāla darbiniekiem, ĀM lūdza sazināties ar Iekšlietu ministriju.

KONTEKSTS:

NEPLP šonedēļ nolēma anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj", pamatojot to ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Vērtēta arī no VVD saņemtā informācija.

Lēmums stājās spēkā naktī uz ceturtdienu, 8. decembri, kad "TV Rain" bija jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Tāpat NEPLP lūgs uzlikt ģeobloku "TV Rain" kanālam "YouTube" platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti