«Re:Check» pārbauda: Vai telekanāls «Doždj» aizliegts arī Nīderlandē, kā saka deputāte Kalniņa-Lukaševica?

Aizvadītajā nedēļā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Saeimas priekšsēdētājas biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica ("Jaunā Vienotība") minēja, ka telekanāls "Doždj" aizliegts arī Nīderlandē. Tā nav taisnība.

«Re:Check» pārbauda: Vai telekanāls Doždj aizliegts arī Nīderlandē, kā saka deputāte Kalniņa-Lukaševica?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

17. janvāra raidījumā runāts par to, vai Latvijas mediju radītajam saturam jābūt pieejamam Krievijā. Tajā izskanēja arī bažas par atsevišķiem gadījumiem, kad no Krievijas atbēgušie žurnālisti Latvijā veidojuši Latvijai nelabvēlīgu saturu. Saistībā ar to raidījumā tika pieminēts arī Krievijas neatkarīgo žurnālistu veidotais telekanāls "Doždj" jeb "TV Rain", kuram 2022. gada decembrī Latvijas mediju uzraugs par pārkāpumiem anulēja piešķirto licenci. "Krustpunktā" vadītājs Aidis Tomsons pauda, ka šie mediji vienalga "runās", piemēram, no Nīderlandes. Kalniņa-Lukaševica raidījumā teica:

"Man liekas, ka ir svarīgi nevispārināt, jo, ja bija tas viens kanāls, vai ne, kas darbojās pretēji principiem un varējām redzēt, ka attaisno arī Krievijas naratīvus, attiecīgi Latvijā nevarēja vairs strādāt, aizdevās uz Nīderlandi un, es saprotu, arī tur tika aizliegts, ja, tātad, bet caur šo vienu gadījumu jeb vienas redakcijas kopumu noteikti nebūtu pareizi pilnībā vispārināt uz visiem."

Viņa nenosauca konkrētu kanālu. Tomēr raidījuma vadītājs viņas teiktajā iestarpināja: "Tas par "Doždj"" un deputāte neiebilda.

"Re:Check" neatrada medijos un citos publiskos avotos, ka "Doždj" būtu aizliegts arī Nīderlandē. To, ka "Doždj" licence tur aizvien ir spēkā, "Re:Check" ar e-pasta starpniecību apstiprina Nīderlandes mediju regulators. "Mums nav zināmi nekādi notikumi, kas būtu izraisījuši jūsu minētās baumas," "Re:Check" norādīja iestādes pārstāvis Gerts Jans Hārtlīfs.

 Par to liecina arī informācija Nīderlandes mediju reģistrā (šeit). Telekanālam izsniegta licence uz pieciem gadiem līdz 2027. gada decembrim. Līdz ar to nav tiesa, ka tas šajā valstī būtu aizliegts.

"Re:Check" rakstiski jautāja Kalniņai-Lukaševicai, no kurienes viņai informācija, ka "Doždj" būtu aizliegts Nīderlandē. Viņa atbildēja, ka diskusijas laikā esot izteikusies nekonkrēti un neprecīzi. "Nenosaucot konkrēto mediju kanālu vārdā, jautājošā formā vērsos pie diskusijas dalībniekiem. Piekrītu, ka manu pausto var pārprast kā apgalvojumu." Jāpiebilst, ka "Re:Check" jautājuma izteiksmi deputātes teikumā nesadzirdēja. Pilnu politiķes atbildi lasiet šeit.

2022. gada decembrī Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) kanālam "Doždj" anulēja pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā piešķirto apraides licenci. Padome lēmumu pamatoja ar draudiem Latvijas valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. NEPLP norādīja uz vairākiem pārkāpumiem: ēterā Krievijas armija tika nosaukta par "mūsu armiju" un radīts iespaids, ka "Doždj" to vēlas atbalstīt; medijs bija rādījis karti, kurā Krima attēlota Krievijas sastāvā; pārraidēm nebija nodrošināts skaņas celiņš jeb tulkojumu latviešu valodā. Tā paša decembra beigās telekanāls saņēma apraides atļauju Nīderlandē.

Pērn par telekanālu "Doždj" maldinošus apgalvojumus izteica deputāte Ieva Brante (Apvienotais saraksts). Par to "Re:Check" rakstīja šeit.

Secinājums: Nav taisnība, ka telekanāls "Doždj" jeb "TV Rain", kuram Latvijā atņemta licence, būtu aizliegts arī Nīderlandē. Kanāls 2022. gada decembra beigās saņēma licenci Nīderlandē uz pieciem gadiem, un tā joprojām ir spēkā, liecina Nīderlandes mediju regulatora "Re:Check" sniegtā informācija un ziņas publiskajā reģistrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti