Ārstu biedrība bez tiesas sprieduma imunologam Ņikiforenko ārsta sertifikātu neatņems

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nedēļas sākumā Rīgas Austrumu prokuratūras prokurore lēma par imunologa Jevgēnija Ņikiforenko saukšanu pie kriminālatbildības par seksuālu vardarbību pret savām pacientēm. Februāra beigās policija bija aizturējusi Ņikiforenko, kuram arī liedza praktizēt kā ārstam imunologam. Savukārt ārstniecības organizācijas neplāno rīkoties, kamēr nebūs sagaidīts tiesas spriedums.

Ārstu biedrība bez tiesas sprieduma imunologam Ņikiforenko neatņems ārsta sertifikātu
00:00 / 05:06
Lejuplādēt

Pēc sākotnējā atteikuma tomēr sāka izmeklēšanu

Latvijas Radio stāstu sērijā “Vajadzēs noģērbties” vēstīja, ka vairākas imunologa Jevgēnija Ņikiforenko pacientes, viņuprāt, piedzīvojušas seksuālu vardarbību. Imunologs esot veicis ginekoloģiskus izmeklējumus, kas viņa specialitātei nav atbilstoši. Sievietes ar iesniegumiem vērsās policijā, arī atbildīgajās ārstniecības iestādēs un organizācijās. Kriminālprocess tika sākts, pēc četriem gadiem to izbeidza, prokuratūra noraidīja cietušo sūdzības.

Pēc plašas rezonanses sabiedrībā tiesībsargājošās iestādes ''atvēra acis''. Februāra beigās Valsts policija aizturēja Ņikiforenko un piemēroja viņam drošības līdzekli – liegumu praktizēt kā ārstam imunologam. Pagājušonedēļ policija nāca klajā ar paziņojumu, ka pabeigta izmeklēšana. Savukārt prokuratūra šīs nedēļas sākumā sauca Ņikiforenko pie kriminālatbildības.  

Ņikiforenko apsūdzēts par kopumā septiņu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu pēc divām Krimināllikuma normām par seksuālu vardarbību. Kopumā procesā par cietušām atzītas piecas sievietes. Pārējās pacientes, kuras, iespējams, ārsts seksuāli izmantoja, ir liecinieces vecās likuma redakcijas dēļ. Prokuratūra, lai neietekmētu tālāku procesa virzību, no plašākiem komentāriem atturas.

Tātad ir redzama virzība šajā lietā, vismaz no tiesībsargājošajām iestādēm. Taču,

ja policija Ņikiforenko neuzliktu liegumu praktizēt, iespējams, ārsts vēl šodien veiktu viņam inkriminētās darbības.

Pirms tiesas sprieduma nesteidz anulēt sertifikātu

Vairākas ārsta pacientes Veselības inspekcijai rakstīja iesniegumus par Ņikiforenko. Iestādes pārstāve Iveta Balode Radio neatklāja, cik iesniegumi ir saņemti, jo notiek kriminālprocesa izmeklēšana.

“Varam vien teikt, ka pēc inspekcijas publiskā aicinājuma atsaukties personas, kuras apšauba ārsta darbības medicīnisko pamatotību, šādas personas atsaucās. Un iesniegumi ir nosūtīti Valsts policijai un Ģenerālprokuratūrai. (..) Es domāju, ka mums ir jāsagaida tiesas lēmums. Skatoties, kas būs ietverts tiesas lēmumā, atbilstīgas darbības veiks arī Veselības inspekcija,” sacīja Balode.

Tātad līdz tiesas lēmumam Veselības inspekcija nerīkosies.

Uz tiesas spriedumu gaida arī Latvijas Ārstu biedrība, kura atbild par arodbrāļu sertifikātiem. “Cilvēku var vainot tad, kad viņa vaina ir pierādīta. Tad, kad viņa vaina būs pierādīta juridiski, tad mēs kā Ārstu biedrība rīkosimies. Citādāk būs linča tiesa viena pēc otras. Mēs varam apturēt sertifikāta darbību uz laiku, bet atņemt sertifikātu tikai tad, kad ir tiesas lēmums,” sacīja biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi paredz divus kritērijus ārsta sertifikāta anulēšanai – ētikas normu pārkāpums un normatīvo aktu pārkāpums. Ja Ārstu biedrība neresertificē ārstu pārkāpumu dēļ, tad nereti arodbrāļi vēršas tiesā.

Savukārt, kā pastāstīja Aizsilniece, biedrībai nav daudz naudas, turklāt tiesas procesi ir dārgi. Tāpēc tā ir ļoti piesardzīga šādos gadījumos.

Domā par pacientu tiesību aizsardzību

Veselības ministrs Daniels Pavļuts („Attīstībai/Par!”) uzskata, ka tā ir galējība, ja pacienta tiesības tiek aizstāvētas kriminālprocesa ceļā. Nepieciešama nozares atbildīgo iestāžu reakcija, taču tam ir divi aspekti:

“Viens ir likumdošanas jautājums. Šeit mēs kopā ar Latvijas Ārstu biedrību strādājam pie iespējamajiem grozījumiem Ārstniecības likumā, lai nostiprinātu un noskaidrotu robežas ārstu disciplinārajai atbildībai. Bet vienlaikus tas ir arī tāds plašāks kultūras jautājums ārstniecības iestādēs, nozarē un profesijā par to, kas ir un kas nav pieļaujams,” sacīja Pavļuts.

Ministrs stāsta, ka plāno ieviest vismaz lielākajās ārstniecības iestādēs pacientu tiesību aizsardzības speciālistu. Tāpat iestādēm būtu jābūt pacientu tiesību aizsardzības plāniem.

Pēc šī notikuma Veselības inspekcijā esot veikti vairāki uzlabojumi – stiprināta iestādes kapacitāte, pilnveidota speciālistu izpratne un komunikācijas spējas.

Tikmēr Aizsilniece no Ārstu biedrības norādīja, ka līdz šim strīdu gadījumā arodtiesai nav bijusi pieeja medicīnas dokumentiem, lai lemtu par ārstu pārkāpumiem. Tas daudz ko ir ietekmējis. “Tas, ko mēs ierosinājām Veselības ministrijai un visiem, ka Ārstu biedrība tāpat kā arhitekti un tāpat kā juristi var saviem kolēģiem dot disciplinārsodus, kas arī ir piemērojami un kurus ņem vērā resertifikācijas procesā. Tur ir jāizdara izmaiņas vairākos likumdošanas aktos, kas pašlaik tiek skatīts un diskutēts. Tad redzēsim, vai tos virzīs [tālāk],” sacīja Aizsilniece.

Vienlaikus biedrības vadītāja pastāstīja, ka biedrībai raksta imunologa pacienti, kas gadiem gājuši pie viņa, un pārmet, kāpēc biedrība neaizstāv ārstu Ņikiforenko. Ārstu biedrība šajā lietā neieņem pozīciju, jo vēl nav bijis tiesas lēmums.

KONTEKSTS: 

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatīja, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Vēlāk krimināllieta tomēr tika uzsākta. Ārsts tika atzīts par aizdomās turēto un šī gada 22. februārī aizturēts. Savukārt 24. februārī vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp aizliegums praktizēt kā ārstam imunologam. Valsts policija šomēnes pabeidza izmeklēšanu kriminālprocesā par ārsta imunologa Ņikiforenko iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm un nodeva lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti