Panorāma

Tapuši noteikumi par kompensācijām vakcinācijas blakņu dēļ

Panorāma

Energokrīze – būtisks papildu atbalsts uzņēmumiem nav plānots

Darba grupā spriedīs par ārstu pārkāpumu izvērtēšanu

Par labāku regulējumu mediķu pārkāpumu izķeršanai spriedīs darba grupā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības inspekcija aicina Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes, Satversmes tiesas un mediķu organizāciju pārstāvjus iesaistīties darba grupā nolūkā pilnveidot normatīvos aktus, lai paplašinātu inspekcijas pilnvaras aizstāvēt pacientu tiesības un vērsties pret ārstu iespējamiem pārkāpumiem.

Tas trešdien, 26. janvārī, izskanēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sarunā par nepieciešamajiem soļiem saistībā ar seksuālā izmantošanā vainotā ārsta imunologa Jevgēnija Ņikiforenko lietu un lūgumu aizliegt imunologam pildīt ārstniecības personas pienākumus. Ņikiforenko lieta un Ārstu biedrības pavisam retā prakse anulēt sertifikātus saviem amata brāļiem un māsām bija galvenās tēmas, kas tika iztirzātas Saeimas komisijā.

“Kā es šodien kā paciente varu būt pārliecināta, ka tas, kas ar mani tiek darīts ārsta kabinetā, ir pēc labākajiem nodomiem? Pacienti nejūtas šobrīd drošībā, un to mēs no viņiem dzirdam. Šobrīd nav iedota iespēja pacientiem izteikties,” sacīja Saeimas komisijas deputāte Anda Čakša (“Jaunā Vienotība”).

Kā pacientu, tā ārstu izglītotības līmenis par to, kas drīkst, bet kas nedrīkst notikt ārsta kabinetā, esot nepietiekams. Attiecīgi darba grupai doti uzdevumi uzlabot ārstu ētikas pārkāpumu izvērtēšanas, sodu piemērošanas procesus un procedūras, kurās tomēr jālemj par sertifikāta apturēšanu vai pilnīgu anulēšanu. Grupai dots uzdevums izstrādāt principus ārstu un pacientu attiecību regulēšanai.

“Vardarbība ārstniecībā principā būtu nepieļaujama procedūra. Un, ja šāda situācija arī izveidojas, tad būtu ne tikai tālā perspektīvā jāvēro, kad šai personai tiks piemērots sods, bet šīs personas darbība ir nekavējoties jāierobežo. Un šādos gadījumos gaidīt, kad šādus ierobežojumus nodrošinās policija vai prokuratūra, es domāju, ir arī bezatbildīgi,” sacīja zvērināts advokāts medicīnas tiesībās Ronalds Rožkalns.

“Skaidrs, ka konsultējāmies ar policiju, ar prokuratūru, Ārstu biedrībai ir stingrs aizliegums no policijas un prokuratūras puses jebko darīt šobrīd,” pastāstīja biedrības konsultante juridiskos jautājumos Ilze Vilka. Policija un prokuratūra gan to noliedza – neko aizlieguši biedrībai neesot.

Ieteikumus, kā novērst šādu gadījumu atkārtošanos, no darba grupas gaidīs līdz pavasarim.

Tikmēr Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs norādīja, ka Latvijā būtu jāievieš pacientiem skaidra ziņošanas un konsultēšanas sistēma par iespējamiem ārsta pārkāpumiem. "Šī būtu tāda ziņošanas sistēma, kas nenovestu pie tā, ka kāds tiek sodīts vai kas nonāk uzreiz policijā, bet kas varētu palīdzēt tam pacientam. Skaidrs, ka izglītības līmenis par to, kas drīkst un kas nedrīkst notikt [ārsta kabinetā], par to, kas ir informēta piekrišana, ir diezgan zems gan pacientu, gan, būsim atklāti, arī medicīnas personāla vidū.

Iespējams, šiem jautājumiem būtu jābūt daļai no tālākizglītības ārsta resertifikācijas ietvaros.

Man liekas, ka Lielbritānijā ir izstrādāta sistēma, ka īpaši ginekoloģijas un uroloģijas apskatēs ir piesaistīta neitrāla persona, kas uzrauga šo procesu. Tas tikai veicinātu savstarpēju uzticēšanos starp ārstu un pacientu,” sacīja Šilovs.

To, ka Latvijas Ārstu biedrībā ir "nulle tolerances" pret jebkāda veida iespējamu kaitējumu pacientiem no medicīnas personāla puses un būtu jāpapildina biedrības ētikas kodekss, diskusijā pauda biedrības valdes loceklis Viesturs Boka.

Pēc ārstu biedrības pārstāvju teiktā, būtu jālabo regulējums par biedrības informācijas apmaiņu ar tiesībsargājošajām institūcijām par izmeklēšanā esošiem gadījumiem. "Vajadzētu, visticamāk, panākt, ka Veselības inspekcija, prokuratūra un tiesa informē Latvijas Ārstu biedrību par pieņemtajiem lēmumiem. Tad, ja ir bijis kāds nodarījums, tad biedrība var spriest par disciplināratbildību,” sacīja Boka.

Viņš arī norādīja uz ārstniecības iestāžu lomu pacientu un mediķu attiecībās: “Nevajadzētu aizmirst arī darba devēja pienākumus. Lielākā daļa ārstu ir darba attiecībās ar darba devēju. Ārstniecības iestāde un darba devējs ir lielā mērā atbildīgs par to, kas tur notiek. Visātrāk kādus notikumus iestādē var konstatēt tieši vadītājs. Arī šajā līmenī vajadzētu domāt, kā iesaistīt darba devējus vispārējās kultūras uzlabošanā.”

“Problēma ir, mēs to atzīstam un noteikti esam gatavi risināt,” apliecināja Boka.

Jāpiebilst, ka sertifikātus ieguvušie ārsti tos nezaudē arī pēc dažādiem ētikas pārkāpumiem. Un arī ētikas pārkāpumu izvērtēšanas procedūru sola uzlabot. Viens no pēdējā laikā skaļāk izskanējušajiem gadījumiem ir no ASV atgriezušās ārstes Guntas Vīleres izteikumi, ka veselīgiem un aktīviem cilvēkiem neesot vajadzības vakcinēties pret Covid-19, jo pret saslimšanām palīdz arī dabīgie līdzekļi, piemēram, tējas sēne. Veselības inspekcija pirms aptuveni divām nedēļām uzsāka pārbaudes lietu, bet rezultātu vēl nav.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". Vēlāk atklājās, ka inspekcija pārbaudes lietas materiālus iznīcinājusi jau pēc Latvijas Radio izrādītās intereses. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") uzdevis inspekcijā veikt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu lietas par Ņikiforenko materiālu iznīcināšanas apstākļus. 

Nesenākā sūdzība par imunologu Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nesaskatīja. Šobrīd krimināllieta ir uzsākta, savukārt Veselības inspekcija ar savu rīcību ir apmierināta.

Pats ārsts no mediju jautājumiem izvairās, bet pēc LTV sižeta vērsies policijā pret žurnālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti