Krievijas robežas žoga būvniecībai dažos posmos būs atkārtoti iepirkumi

Ir zināmi būvnieki divām trešdaļām Krievijas robežas žoga būvniecības, bet atsevišķu posmu būvniekus nāksies meklēt atkārtoti. 

Valsts austrumu robežas žoga būvniecības nedienām un šī procesa paātrināšanai šogad pievērsta liela uzmanība. Būs izpildīts plāns vēl šogad pabeigt žoga izbūvi uz Latvijas un Baltkrievijas robežas sauszemes posmos kopumā 112 kilometru garumā.

Tas izmaksājis 120 miljonus eiro, informēja "Valsts nekustamo īpašumu" valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

"Nākamajā gadā paliek vēl nedaudz virs 30 kilometriem žoga gar publiskajiem ūdeņiem. Tos paredzēts izbūvēt līdz nākamā gada jūlijam," viņš sacīja.

Vēl priekšā daudz darba uz Latvijas un Krievijas robežas. Tā ir kopumā teju 284 kilometrus gara; žogs nav bijis aptuveni 180 kilometru garumā. Žoga būvniecību organizē posmos un cenu aptaujā ir apzināti seši būvnieki žoga izveidei 80 kilometru garumā. 

 Būvniekus nosauks pēc līgumu noslēgšanas. Par divu posmu izbūvi cenu aptauju organizēs atkārtoti, jo pretendentu prasības būtiski pārsniegušas prognozētās izmaksas. Vairāk nekā 20 kilometru garā posmā žogu liks sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Žoga būvniecību organizē posmos, norādīja Griškevičs.

"Tas mērķis, mācoties arī no Baltkrievijas žoga izbūves, bija sadalīt Krievijas žoga plānoto izbūvi vairākos posmos, lai piesaistītu iespējami vairāk būvnieku un tādā veidā samazinātu riskus un plānotu to, ka temps būtu pietiekami ātrs un varētu rēķināties ar to, ka žoga izbūvi patiešām pabeigsim nākamajā gadā," skaidroja Griškevičs.

Taču ir zināms, ka par divu posmu izbūvi cenu aptauju organizēs atkārtoti, jo pretendentu prasības būtiski pārsniegušas prognozētās izmaksas. Vairāk nekā 20 kilometru garā posmā žogu liks sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Par vēl veicamo žoga izbūvi skaidrība gūta speciāli organizētā auditā. Apzināti visi posmi, kuros būs jāizcērt koki un krūmi, jāveic citi darbi, kā arī jāatsavina zeme. 

Krievijas robežas žoga izbūves līguma izpildes maksimālais termiņš ir 44 kalendārās nedēļas no līguma noslēgšanas, savukārt īpaši purvainajos posmos – 52 nedēļas no līguma noslēgšanas.

Plānotie termiņi trūkstošā žoga izbūvei uz robežas ar Krieviju paliek spēkā – to plānots pabeigt līdz 2024. gada beigām. 
Par spīti jau minētajiem izaicinājumiem gan iepirkumu organizēšanā, gan pašā žoga izbūvē šis plāns ir reāls, vērtē Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs.

"Vēl gada sākumā mums būs darbības par atlikušajiem posmiem un vajadzēs saraut, bet, kā šogad parādījām, ja vajag saspringt un uzlikt nelielu spiedienu gan uz būvniekiem, gan organizācijām, kas atbild par būvniecību, rezultātu var sasniegt. Šoreiz es domāju, ka tos plānus, kurus nospraudām, mēs tos arī izpildīsim. Nav pamata bažām, ka kaut kas netiks izpildīts," sacīja Rajevs.

Vēl jāpiebilst, ka uz robežas neveido žogu vien, bet arī uzraudzībai nepieciešamo infrastruktūru, tajā skaitā novērošanas kameras, patruļtakas. Papildu aprīkošana plānota līdz 2025. gada vidum.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Latvija sāka būvēt žogu uz austrumu robežas. Uz sauszemes robežas ar Baltkrieviju žogu plānots pabeigt līdz šā gada beigām, nākamgad vēl stiprinās robežu, kur tā iet pa purviem un ezeriem. Savukārt Latvijas–Krievijas robežjoslas infrastruktūru paredzēts izbūvēt agrāk, nekā paredzēts iepriekš, – 2025. gadā. Optiskā kabeļa ievilkšanu un kameru uzstādīšanu gar žogu plānots paveikt līdz 2026. gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti