Dienas ziņas

Laika vērojumi iemūžināti deķos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ieslodzījuma vietas meklē jaunus brīvprātīgos

Mazina vientulības sajūtu un recidīva risku: Ieslodzījuma vietas meklē jaunus brīvprātīgos

Ieslodzījuma vietās visā Latvijā tiek aicināti jauni brīvprātīgie, kuri būtu gatavi atbalstīt ieslodzītos, piemēram, kopā ar viņiem spēlējot galda spēles vai ierādot dažādu amatu prasmes. Liepājas cietumā šobrīd jau darbojas 22 brīvprātīgie, taču tā kā Liepājā būvē jaunu, lielāku ieslodzījuma vietu, vadība uzskata, ka arī brīvprātīgo skaits varētu būt lielāks. Pēc līdzšinējās pieredzes atzīts, ka brīvprātīgo darbs cietumā ieslodzītajiem mazina gan vientulības sajūtu, gan recidīvu risku. 

Kā brīvprātīgais cietumā Ilgonis strādā jau 12 gadus, un pirmo reizi atnākt Ilgoni pamudinājis viņa mācītājs. Šobrīd vīrietis divas reizes mēnesī Liepājas cietuma kapelā vada dievkalpojumus, Bībeles stundas, lūgšanas un dziedāšanas nodarbības.

"Domāju, kā tur būs pirmo reizi, un mums aiz muguras 17 durvis aizcērtas, es pat saskaitīju. Bija tā, kā bija, bet tad, kad sākās dievkalpojums, izrādās, ka viss ir normāli. Cilvēki ir cilvēki arī cietumā," sacīja Ilgonis.

Brīvprātīgo darbs Liepājas cietumā.
Brīvprātīgo darbs Liepājas cietumā.

Brīvprātīgie Liepājas cietumā viesojoties katru dienu. Tiek vadītas dažādas nodarbības, piemēram, fitness, datorprasmes, adīšana. Piektdien brīvprātīgā Linda Ulāne ar pāris saviem kolēģiem vadīja galda spēles, bet visbiežāk viņa kopā ar ieslodzītajiem lasa un diskutē par grāmatām, kā arī vada radošās rakstniecības nodarbības. 

Ulāne pauda: "Sajust kādu tēlu šajā grāmatā un caur viņu varbūt padomāt par savas dzīves vērtībām, kādi cilvēki man ir apkārt. Kādas izvēles es izdaru, un šis ir process, kas mani ļoti aizrauj, un es redzu, ka šeit tas ir ļoti vajadzīgs."

Lai kļūtu par brīvprātīgo cietumā, ir jābūt pilngadīgam, jāprot latviešu valoda, kā arī jāpiemīt atbildības sajūtai un labām laika plānošanas spējām. 

Brīvprātīgajiem tiek piedāvātas regulāras apmācības un supervīzijas. Nodrošināts arī neliels finansiāls atbalsts, proti, veselības un dzīvības apdrošināšana; segti ceļa izdevumi, ēdināšana un naktsmājas. 

Liepājas cietuma Resocializācijas daļas vecākā inspektore Zita Balande norādīja: "Par brīvprātīgo drošību mēs domājam noteikti. Nodarbības notiek telpās, kur ir videonovērošana un arī trauksmes pogas. Piedalās arī par smagiem noziegumiem sodu izcietušie, jo brīvprātīgie, kā jau es teicu, ir cilvēks cilvēkam, un brīvprātīgie nekritizē un nevērtē viņu par šo nodarīto noziegumu."

Savukārt Liepājas cietuma Resocializācijas daļas priekšnieks Kaspars Zvirgzds atzīmēja: "Interese pieaug. Pagājušajā gadā tie bija 30 pieteikumi no brīvprātīgajiem, bet šogad tie ir jau 60 pieteikumi."

Brīvprātīgo programma cietumos Latvijā darbojas kopš 2016. gada, izmaksas sedzot no Ieslodzījuma vietu pārvaldes budžeta. Visā Latvijā šobrīd ieslodzījuma vietās darbojas ap 50 brīvprātīgo.

Liepājas cietums
Liepājas cietums

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti