Daugavpilī daļai tramvaju draud palikšana sētmalē rezerves daļu trūkuma dēļ

Uzņēmums "Daugavpils satiksme" lūdz Publisko iepirkumu likumā iekļaut atrunu vai izņēmumu, kas ļautu turpināt iepirkt sabiedriskā transporta rezerves daļas. Citādi daļai tramvaju draud palikšana sētmalē.

"Daugavpils satiksmei" līdzīgi kā AS "Pasažieru vilcienam" nav iespējams iegādāties trūkstošās rezerves daļas saistībā ar sankcijām pret Krieviju un pilnīgu atteikšanos no Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes precēm.

Tirgū padomju laikā un vēlāk Krievijā ražotajiem tramvajiem analoga neesot, un, ja izņēmumi netiks pieļauti, "Daugavpils satiksme" nespēs nodrošināt visus tramvaju maršrutus pilsētā.

Pilsētā pašlaik sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanā tiek izmantoti no 1973. līdz 2023. gadam ražotie tramvaji.

"Mums ir diezgan liels tramvaja vagonu daudzums, kas ir ražots padomju laikos vai Krievijā. Tie ir nopirkti ilgus gadus atpakaļ, bet mēs tos joprojām izmantojam. Meklējam visas iespējas, kur varētu Eiropā atrast alternatīvas detaļas, bet tas ir diezgan grūti un brīžiem pat ne pārāk iespējami. Mēs dzīvojam no tām rezervēm, ko savulaik iepirkām," pastāstīja "Daugavpils satiksmes" valdes loceklis Artis Druvinieks.

"Daugavpils satiksme" valdes loceklis Artis Druvinieks
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Kādā brīdī pastāv liels risks, ka nāksies zināmu daudzumu tramvaju vagonu "nolikt pie sētas", jo tie nebūs derīgi lietošanai, atzina Druvinieks.

Daugavpils pašvaldības izpilddirektore Sabīne Šņepste norāda – ja iepirkuma likumā netiks paredzēti nekāda veida izņēmumi attiecībā uz sabiedriskā transporta rezerves daļu iepirkumiem, pilsēta sagaida ministriju iesaisti – dome ir vērsusies Satiksmes ministrijā un Finanšu ministrijā ar lūgumu paredzēt finanšu līdzekļus esošā tramvaju sastāva modernizācijai vai pārbūvei, vai arī jaunu tramvaju iepirkšanai.

Daugavpils pašvaldības izpilddirektore Sabīne Šņepste
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

""Daugavpils satiksmei" no 2012. gada bija iegādāti salīdzinoši jauni tramvaju vagoni, kas tika ražoti Krievijā. Mums tolaik tika norādīts uz šiem riskiem, bet risku izvērtējumā tie tika vērtēti kā zemi. Pēdējā iegāde bija caur lietuviešu uzņēmumu.

Jā, riski bija, bet cena bija tāda, ka varējām nopirkt 8 Krievijā ražotus tramvajus vai vienu – Eiropā ražotu,"

pastāstīja Šņepste.

Daugavpilij arī ir specifika, ka nepieciešami tā saucamie "mazie tramvaji". Taču rezerves daļu iegāde pašlaik sankciju dēļ nav iespējama, norādīja izpilddirektore. 

Komentārus no atbildīgās Saeimas komisijas locekļiem neizdevās saņemt.

KONTEKSTS:

Saeimā nonākuši opozīcijā esošās Nacionālās apvienības (NA) deputātu sagatavotie grozījumi Publisko iepirkumu likumā un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā, kas paredz aizliegt publiskajos iepirkumos Krievijas un Baltkrievijas preces un pakalpojumus.

NA priekšlikums paredz likumā nostiprināt prasību pasūtītājam, sagatavojot iepirkumu, nodrošināt, lai pasūtījuma izpildījumā netiktu ietvertas Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes preces un pakalpojumi.

Iecerēts, ka grozījumi stātos spēkā nākamā gada 1. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti