Panorāma

ES un ASV atbalsts Ukrainai aizvien neskaidrs

Panorāma

Panorāma

Žogs uz Latvijas-Baltkrievijas robežas gandrīz pabeigts

Ministrija: Žogu Latvijas–Baltkrievijas robežas sauszemes posmos pabeigs šogad

Žoga būvniecība Latvijas–Baltkrievijas robežas sauszemes posmos norit pēc plāna un līdz šī gada 30. decembrim tie tiks pabeigti, secinājusi Iekšlietu ministrija (IeM). Līdz piektdienai, 22. decembrim, izbūvēti 110 kilometri jeb 98% no šogad paredzētā apjoma – 112 kilometriem.

Savukārt posmos gar publiskajiem ūdeņiem žoga izbūvi plānots pabeigt līdz nākamā gada jūlijam. Šobrīd šajos posmos ir pabeigti projektēšanas darbi, lai izveidotu 33,5 kilometrus garu patrulēšanas joslu. Šajos posmos valstij piekritīgajās zemēs jau ir sākta atmežošana, kas ļaus ātrāk uzsākt žoga izbūvi.

Tikmēr Daugavas kārtā, kas paredz sešu sakaru torņu ar pievedceļiem, kā arī patruļtakas izbūvi 16,7 kilometru garumā, notiek projektēšanas darbi. 

Piektdien darba vizītē uz robežu devās iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") un finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

Kozlovskis uzsvēra, ka sauszemes posma žoga būvdarbu pabeigšana ir nozīmīgs solis Latvijas un Eiropas Savienības ārējas robežas drošības stiprināšanā. Lai arī šobrīd robežpārkāpēju skaits uz Latvijas–Baltkrievijas robežas ir samazinājies, sauszemes joslas žogs ievērojami palīdzēs robežsargiem to darbā, apturot migrantus. Tāpat ministrs uzsvēra, ka 2024. gadā notiks intensīvs darbs pie Latvijas–Krievijas robežas izbūves.

Tikmēr Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts norādīja – lai gan pēdējās nedēļās migrantu, kas censtos pārkāpt žogu, ir kļuvis mazāk, pēdas sniegā aiz žoga liecina, viņi joprojām šeit ir.

"Mēs esam vairākkārtīgi novērojuši, ka lielas robežpārkāpēju grupas, desmitiem cilvēku, dodas gar žogu, meklējot vietu, kur žogs beidzas kādā upes krastā," norādīja Pujāts. Žogs pārkāpējus aizkavē un dod robežsargiem papildu laiku ierasties un viņus apturēt, viņš uzsvēra. 

Vēl pāri četrus metrus augstajai sētai nereti pārgāžas koki. Tas notiek gan vētrās, gan paši pārkāpēji nocērt priedes, lai pa tām pārrāptos pāri žogam. Bojātās vietas jālabo būvniekam.

Žoga izbūves darbi turpinās, uzsvēra "Valsts nekustamajos īpašumos" (VNĪ), kas, atskatoties uz paveikto, atzina, ka viens ģenerāluzņēmējs ar vairākiem apakšuzņēmējiem – tas bijis izaicinājums. Jau vēstīts, ka būvnieki palikuši parādā viesu mājām pierobežā.

"Mums ir informācija, ka daļā no gadījumiem norēķini ir veikti un daļā gadījumu notiek pārrunas, lai šo situāciju atrisinātu," pastāstīja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs. 

Kopumā ar nepieciešamo infrastruktūru paredzēts nodrošināt Latvijas–Baltkrievijas robežjoslu 173 kilometru garumā.

Savukārt visu austrumu robežas joslas žogu ar Krieviju un Baltkrieviju paredzēts pabeigt līdz 2025. gada sākumam. Pēc tam turpināsies citu robežu aizsargājošās infrastruktūras elementu uzstādīšana, lai uz visas austrumu robežas būtu izveidota moderna, efektīva un inovatīva robežapsardzības infrastruktūra.

Žogu gar Krievijas robežu būvē ne vairs viens, bet vairāki būvuzņēmumi. 180 kilometri sadalīti vairākos posmos, un vienu no tiem, apmēram 20 kilometrus, būvēs Nacionālie bruņotie spēki (NBS). Žoga būvniecība gar Krievijas robežu aprāvās, revidentiem un izmeklētājiem konstatējot pārkāpumus.

VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs par žogu izbūvi uz Latvijas austrumu robežas
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

"Kāpēc šos četrus gadus nekas negāja uz priekšu, es nevarēšu nokomentēt. Man liekas, virkne lietu jau ir tiesvedībā, un Iekšējās drošības birojs ir darījis savu darbu. Redzēsim, kā tie procesi beigsies vēl," sacīja ministrs Kozlovskis.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Latvija sāka būvēt žogu uz austrumu robežas. Uz sauszemes robežas ar Baltkrieviju žogu plānots pabeigt līdz šā gada beigām, nākamgad vēl stiprinās robežu, kur tā iet pa purviem un ezeriem. Savukārt Latvijas–Krievijas robežjoslas infrastruktūru paredzēts izbūvēt agrāk, nekā paredzēts iepriekš, – 2025. gadā. Optiskā kabeļa ievilkšanu un kameru uzstādīšanu gar žogu plānots paveikt līdz 2026. gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti