Lielajā talkā sakoptas 1139 talkas vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Aizvadīta 16. Lielā talka. Kā ierasts, talcinieki daudzviet Latvijā sakopa savu tuvāko apkārtni. Šogad pieteiktas un sakoptas kopumā 1139 talkas vietas, apkopojuši Lielās talkas organizatori. Arī Dzegužkalnā talcinieki apkopa un labiekārtoja estrādi – krāsoja soliņus, sakopa teritorijas un piemiņas vietas. Tikmēr Jelgavā Lielajā talkā laboja spēļu laukumus un krāsoja sienas, bet Baložos uzkopa un laboja šaursliežu bānīša dzelzceļu.

Lielajā talkā gan drazu vākšana, gan teritoriju labiekārtošana
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Dzegužkalnā talcinieki apkopa un labiekārtoja estrādi

Gan skatot danču priekšnesumus, gan vēlāk baudot Nacionālo bruņoto spēku lauku virtuves labumus, daži desmiti talcinieku ar cimdiem un krāsas rullīšiem rokās Dzegužkalna estrādes soliņiem piešķīruši tumšbrūnu toni. Šis darbs apliecina, ka Lielā talka jau sen nav tikai izmētāto drazu savākšana, bet arī apkārtējās vides izskaistināšana. Vasarā šajā estrādē notiks dažādi pasākumi. 

"Dziesmu svētki šogad svin 150 gadus un Dzegužkalns ir viena no to norises vietām. Mums radās ideja, ka būtu te jānokrāso soliņi. Apmēram kilometra garumā. Tā nu tas viss šodien lēnām top. Labiekārtošana tomēr ir foršāk nekā vākt šīferi, riepas vai citu kāda neapzinīga iedzīvotāja atstāto mantojumu," stāsta uzņēmuma "Rīgas meži" Tehniskā dienesta vadītājs Ģirts Ruģelis.

Nelielās estrādes solu uzlabojumus ar krāsas vannītēm un krāsošanas rullīšiem rokās veica gan tuvējo apkaimju iedzīvotāji, gan Nacionālajos bruņotajos spēkos un Zemessardzē dienējošie, gan uzņēmuma "Rīgas meži" darbinieki. Ik pa brīdim uzstājoties, talkā piedalījās arī apkaimes tautas deju kolektīvi "Kurzemīte" "Altona" un "Rits". Noskaņojums rosīgs un atmosfēra – draudzīga.

Talkas atklāšanas vietā Mangaļsalā strādāja arī 22 vēstniecību pārstāvji un vēstnieki

Talkas atklāšanas vietā Mangaļsalā strādāja arī 22 vēstniecību pārstāvji un vēstnieki. Talku atklāja Valsts prezidents Egils Levits, kurš talkā paveikto sauc par simbolisku un prakstisku uzlabojumu Latvijas vidē. Talkošanas vietu ik gadu ir arvien vairāk – gan plašāku teritoriju, gan mazāku objektu.

"Mums ir patiess prieks, ka ir tik daudz cilvēku, kuri katru gadu ir gatavi Lielās Talkas dienā doties dabā vai savu māju tuvumā un sakopt piegružotās vietas. Interese par talku ik gadu ir nemainīgi liela un saņemam neskatāmus zvanus un jautājumus par to, kā pareizi talkot, kur talkot utt. Rezultāti šai talkai ir izcili. Vēstniecību pārstāvji, kuri raženā pulkā talkoja šodien Mangaļsalā, ir ļoti patīkami pārsteigti, ka Latvija ir tik tīra. Es, ejot pa mežu, savācu tikai trīs papīrus, tāpēc ar prieku var teikt, ka Mangaļsalas teritorija tik tiešām ir tīra," norādīja Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme.

Sakopa Emīla Dārziņa atdusas vietu

Netālu no Dzegužkalna esošajos Mārtiņa kapos ir komponista Emīla Dārziņa atdusas vieta. Rūpes par tās sakopšanu brīvprātīgi jau sešus gadus organizē Laura Zaļkalne. Lielas komandas sestdienas rītā gan nebija – talkā nāca vēl kāds atsaucīgs iedzīvotājs, kurš parūpējies par stādījumu un zemes atgādāšanu ar auto. Citugad pieminekļa pamatnes pārbetonēšanu palīdzējusi īstenot Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme. Pērn piemiņas vietu apkopa kopā ar Valmieras drāmas teātra kolektīvu. Laurai Zaļkalnei ir arī kāds vēlējums komponista vārdā nosauktajai skolai.

"Tagad pēc kādiem trīs gadiem atkal meklēšu kādu naudas devēju, kas var uzņemties nomazgāt šo pieminekli. Tas izmaksā ap 500 – 600 eiro. Emīlu Dārziņu atceramies, kad spēlējam vai dzirdam "Melanholisko valsi", bet ikdienā nē. Tepat tuvumā ir Emīla Dārziņa mūzikas skola. Būtu tikai elementāri, ja, piemēram, izlaiduma klase katru gadu uzņemtos kādu šefību par šo piemiņas vietu. Tā kā – sveiciens Dārziņa skolai. Laipni lūgti palīgā!" aicina Zaļkalne.

Jelgavā Lielajā talkā labo spēļu laukumus un krāso sienas

Jelgavā vairāk nekā tūkstotis talkotāju 54 talkošanas vietās jau pirmajās stundās savākca ap 300 atkritumu maisu, stādīja kokus un sakārtoja bērnu rotaļu laukumus.

"Apkārtne jāsakopj! Tā taču ir mūsu zemīte, kura prasa, lai sakopj!" saka talkas dalībniece Viola.

"Un katram ir roka jāpieliek, lai lielais darbs uz priekšu tiek!" piebalso Dzidra.

Apņēmības pilni, jelgavnieki jau rīta pusē pulcējās ap savām mājām. Vienā no talkošanas vietām vienkopus strādāja četru māju kaimiņi.

Kamēr sievas tīrīja piemājas apkārtni, vīri ķērās klāt māju pagalmiem un teritorijas labiekārtošanai.

Turpretī citā Jelgavas pilsētas talkošanas vietā pie Gulbju dīķa vienkopus pulcējās ģimenes ar bērniem, jo tieši šeit ikdienā tiek pavadīts daudz laika pastaigās un putnu vērošanā, un atkritumi ir liels traucēklis miera un dabas baudīšanai.

"Nav tik grūti sakārtot aiz sevis! Un, piemēram, atpūšoties, ja kaut kas palika nekārtībā, varētu tomēr arī savākt aiz sevis," uzskata talkas dalībniece Ilona. 

Jelgavā, līdzīgi kā citviet, talka norisināsies līdz dienas beigām. Līdz ar darbu kopīgi ir sarūpēts arī cienests un paši mazākie piedalās rotaļās.  

Baložos atjauno šaursliežu dzelzceļa sliedes

Klaudz āmuri un urbji, dzelzceļa entuziasti kopā ar palīgiem šodien remontēja sliežu ceļu, attīrīja stigu un lasīja atkritumus.

Dzelzceļš šeit sāka darbu 1948. gadā, lai no kūdras laukiem vestu kūdru uz fabriku. Bānīša draugiem izdevies pasargāt dzelzceļu no nojaukšanas un pulcēt palīgus tā atjaunošanai. Saremontēts viens kilometrs sliežu ceļa, un lai brauciens būtu garāks, darbi jāturpina.

Bāniša draugi ir entuziasti, kas bez samaksas atjauno šaursliežu dzelzceļu. Viņu vidū ir Artūrs, vilciena mašīnists, kurš ikdienā pārvadā pasažierus elektrovilcienā, bet brīvajā laikā darbojas kopā ar domubiedriem. Čaklajiem talciniekiem palīgā atnākuši jaunie džudisti, kuri saka, ka šodien esot āra treniņi.

Bānīša draugi cer uz cilvēku atsaucību, jo sadarbībā ar "ziedot.lv" sākuši ziedojumu vākšanu – lokomotīves ar ģeneratoru iegādei Gaivoronas pilsētai Ukrainā un tās 78 km garajam šaursliežu dzelzceļam, pa kuru ikdienā ved bēgļu ceļi no austrumiem un dienvidiem, lai vēlāk pārsēstos tālsatiksmes vilcienos.

KONTEKSTS:

Lielā talka ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008. gada ne tikai organizē sakopšanas un labiekārtošanas talkas visā valstī, bet īsteno arī dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos. Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī. 2019. gada augustā patronāžu pārņēma Valsts prezidents Egils Levits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti