Panorāma

Ukrainas aizstāvis: Joprojām ir rētas no spīdzināšanas

Panorāma

Panorāma

Brīvprātīgie ražo gultas piefrontē esošajiem

Mācītājs un brīvprātīgie ražo gultas piefrontē Ukrainā esošajiem

Ukrainā arvien ir pieprasījums pēc divstāvu koka karkasa gultām, kurās izguldīt frontē cietušos un tos, kuru mājas laupījuši okupanti. Mācītājs Pēteris Eisāns arī šogad organizē jaunu gultu kravu. Tās tiek ražotas pašu rokām Latvijā, Ropažos, un to tapšanā piedalās arī ukraiņi, kuri patvērušies Latvijā.  

Baptistu draudzes mācītājs, organizācijas "Zvaigzne austrumos" vadītājs Pēteris Eisāns stāsta – šeit viss ir brīvprātīgi. Ražotnes telpas atvēlējis atkarīgo rehabilitācijas centrs, kurā ikdienā tiek atjaunotas mēbeles no Zviedrijas un Somijas, kuras vēlāk nonāk labdarības veikalā.

Šoreiz ražotnē uz kokapstrādes galdiem tikai kokmateriāli, kas lēnām pārvēršas gultas formā. Pēteris Eisāns stāsta, ka tiek darīts tieši tā, kā lūguši ukraiņi.

"Mūsu galamērķis ir gultiņa. Divi stāvi. Divstāvīga, jo ukraiņi paši teica, ka tad, kad vajag izvietot cilvēkus, kas pārvietojas – viņiem tās fiziskās telpas ir tik, cik ir. Un tad, lai var divreiz vairāk izguldīt, – divos stāvos," skaidro mācītājs.

Ukrainā tās nonāks izjauktā veidā, līdzi nosūtot visas skrūves un tapiņas, kas nepieciešamas salikšanai.

Pērn saražotās 98 gultas arvien kalpo piefrontes ukraiņu skolās un baznīcās, kur cilvēki meklē patvērumu. Gatavotas tā, lai kalpotu vēl ilgi.

"Šeit ir tie gultiņu sāni. Un redz, kas ir labāk nekā pagājušajā gadā – smuks, līmēts koks. Tas ir stabils pret deformāciju un citām lietām. Līdz ar to tās gultiņas vēl ilgi atcerēsies un pieminēs," saka mācītājs.

Gultas tiek arī nolakotas, "lai ceļā var doties smukas, tīras un nepieķer putekļus un mitrumu; galā, ja kāds gribēs, varēs vēl papildus apstrādāt", viņš piebilst.

Darbos iesaistīti arī ukraiņi. Pēteris skaidro, ka pērn darbojās vairāki, šogad pagaidām tikai viens. Bijis svarīgi radīt iespēju arī viņam – nedaudz nopelnīt un dot iespēju izdarīt ko labu.

"Cilvēkiem mēs palīdzējām izkļūt ārā no Ukrainas un tad palīdzēt uz pāris mēnešiem nodarbināt. Un tas bija tā ļoti labi – ne tikai vēderam, bet arī savas dzimtenes un tautas labā varēja darboties," saka Pēteris.

Vasīlijs aizkadrā ar LTV runā latviešu valodā. Kameras priekšā gan kautrējas, ka vēl nav iemācījies valodu tik labi, lai runātu brīvi. Uz Latviju pārvācās vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā. Sākotnēji pats bija rehabilitācijas centra klients, tagad darbojas kā brīvprātīgais – laba darba vārdā un māca citiem, kā šīs gultas taisīt.

"Mācos latviešu valodu. Bet ne tādā līmenī, lai varētu kaut ko pastāstīt. Diemžēl. Es esmu brīvprātīgais organizācijā. Strādāju šajā darbnīcā. Mēs nodarbojamies ar rehabilitāciju cilvēkiem ar atkarībām. Es iemācījos šo galdniecības darbu, un tagad man ir iespēja mācīt citus," stāsta ukrainis Vasīlijs.

"Galvenais man ir būt vietā, kur es varu būt noderīgs. Jo es jau sen aizbraucu no Ukrainas un nedzīvoju Ukrainā. Tad es nokļuvu Latvijā un varu būt noderīgs šādā veidā," viņš saka.

Tagad tiek gatavota 102 gultu krava, katras gultas pašizmaksa ir aptuveni 250 eiro, iekļaujot visu materiālu izmaksas, jaunus matračus un daļēji arī ceļa izdevumus. Šo kravu plānots izsūtīt jau mēneša beigās.

Šīm gultām cilvēki saziedoja līdzekļus vēl pirms Ziemassvētkiem. Tagad ziedojumus vāc jau nākamajam labajam darbam.

"Sākās gavēnis, jā, kara laikā dažreiz iznāk gavēnis piespiedu kārtā. Bet uz Lieldienām mēs gribam aizvest vienu kravu ar pārtiku. Tā ir aktuāla, cilvēki grib. Divus gadus viņiem jautā – kas ir tas, kas ir nepieciešams," saka mācītājs.

Pārtikai ziedojumi vēl tiek vākti un trūkst vēl daudz. Ziedot var vietnē "Zvaigzne austrumos", maksājuma uzdevumā norādot – pārtika Ukrainai. Pēc Lieldienām darbs neapstāšoties. Sazināšoties ar organizācijām Ukrainā un skaidros, kas nepieciešams tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti