Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Panorāma

Aizkraukles stadionā nobrukusi daļa atbalsta sienas

Panorāma

Panorāma

"Dod pieci!": parādīt ielu bērniem dzīvi bez atkarībām

Kā iegūt riska jauniešu uzticību? Ieskats atbalsta centra darbinieku ikdienā

Ielu bērniem savā starpā nekas nav jāpierāda. Viņi pieņem tādu, kāds esi un neko nepārmet, Latvijas Televīzijai (LTV) sacīja meitene, kura pati bijusi tajā pusē. Ielu bērni, kas no šīs vides tikuši prom, apzinās, ka šī draudzība ir bīstama. Tā ievelk un nelaiž vaļā, jo iet roku rokā ar atkarībām un noziedzību. Tāpēc daudzi bijušie ielu jaunieši mēģina pasniegt roku pārējiem. Gan tiem, kas jau ir nelaimē, gan tiem, kas no tās ir soļa attālumā.

Lai strādātu ar ielu jauniešiem, viņi vispirms ir jāsatiek un jāiegūst viņu uzticēšanās. Vairākas reizes nedēļā Resiliences centrs iziet ielās un apmeklē populārākās jauniešu tikšanās vietas. Ieturot diskrētu attālumu, LTV gāja kopā ar viņiem. 

Visa pamatā uzticēšanās

Esam kopā ar "Resiliences centra" ielu jaunatnes darbiniekiem Leonardu un Darinu. Pirmā vieta – tirdzniecības centrs pie Centrālās dzelzceļa stacijas. Visi, kas strādā ar ielu bērniem, zina – paaudzes mainās, bet stacijas jeb nu jau "Origo" bērni te ir ne pirmo gadu desmitu.

"Mēs pie viņiem neiesim, jo viņi izskatās, ka ir jau sapīpējušies un piedzērušies. Bet tev aiz muguras ir četri, pieci džeki un meitenes. Nepateiksi, ka tur ir meitene, kamēr nesāksi runāt. Viņi arī var būt ļoti agresīvi," vērtēja Darina.

Dodamies tālāk meklēt citus tā sauktos ielu bērnus.

Resiliences centra komandai acs uztrenēta. Viņi spēj atšķirt, kuri pusaudži stacijā gaida transportu, kuri te pavada brīvo laiku un kā to dara. Kurus jauniešus uzrunāt, bet kuru uzrunāšanu atlikt uz citu reizi.

Jau minētā uzticēšanās ir visa pamatā. Tāpēc kopš brīža, kad ierodamies, vairs faktiski nesarunājamies.

Jaunieši var būt arī pie peroniem. Šoreiz nav, taču ir iekšā stacijā. Leonards un Darina ierauga zināmas meitenes.

No viņām uzzina, ka ārā pie veikala citas nepilngadīgas meitenes nokļuvušas bīstamā situācijā. Divi pieauguši vīrieši meitenes mēģina aizvest sev līdzi. Viņas neuzkrītoši lūdz palīdzību Leonardam un Darinai.

"Iestūķē atpakaļ smadzenes"

Kad jaunietēm briesmas garām, dodamies tālāk uz Vērmanes dārzu. Te Darina atklāj savu stāstu. Viņai pašlaik ir 17 gadu. Divus gadus viņa kopā ar Resiliences centra ielu jaunatnes darbiniekiem dodas naksnīgajās pilsētas ielās. Viņai šis ir vairāk nekā darbs, jo vēl salīdzinoši nesen pati bija viena no tiem, ko tagad mēģina pasargāt.

"Lai cik labi kompānijās nebūtu, īstenībā tas ir ļoti postoši. Un šobrīd dažreiz man ir sajūta, ka kļūst sliktāk ar katru gadu, un jaunieši sāk ātrāk kļūt vecāki, kas īstenībā nav tā vienkārši. Agrāk sāk, piemēram, lietot vielas, agrāk sāk smēķēt, agrāk sāk šādās kompānijās atrasties. Un es vienkārši nevēlos, lai, piemēram, mani bērni arī atrastu piederību tādā," skaidroja Darina.

Resiliences centrā ir četri šādi pārinieki, kuri regulāri izstaigā biežākās jauniešu pulcēšanās vietas. Ar jauniešiem viņi veido kontaktus, lai noteiktos brīžos iesaistītu, kā paši saka – mirkļa aktivitātēs, piemēram, apgleznojot T kreklus.

Kopīgi darot, var spert nākamo soli. Taču līdz uzticēšanās iegūšanai šādu soļu būs ne mazums.

"Ja mēs redzam, ka jaunietis ir tiešām motivēts, teiksim, mainīt savu ikdienu un to, ko viņš dara, tad mēs piedāvājam arī šo rehabilitācijas programmu. Un katru gadu mums ir kāda daļa jauniešu, kuri tieši šajā ceļā ir nonākuši programmā, un programma ir ļoti palīdzējusi šiem jauniešiem," norādīja Leonards.

Šādi Resiliences centrā nonāca arī Igors un Žanete. Vēl nesen abiem bija nopietna saķeršanās ar likumu.

LTV: "Kā tev palīdzēja?" 
Igors: "Varēja aprunāties ar visiem. Kā pateikt... smadzenes iestūķēja atpakaļ."
Žanete: "Es tur nonācu apmēram 15 gados narkotiku un problēmu ar policiju dēļ."
LTV: "Cik tev tagad ir gadu?" 
Žanete: "16."

Līdzīgu stāstu te ir daudz. Taču visiem, kas ir tam gatavi, tiek dota iespēja. Un pats galvenais – nevis nosodot, bet izceļot katra stiprākās īpašības.

Diemžēl Resiliences centra kartes uzrāda nozīmīgu ielu jauniešu skaita pieaugumu. Leonards lēš, ka galvaspilsētā vien pašlaik ir simtiem jauniešu, kuri nav tikuši sadzirdēti mājās vai skolā. Tāpēc draudzību atraduši uz ielas, bīstamā vidē. 

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

  • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

  • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti