Panorāma

Bērnu slimnīcā operāciju gaida 12 stundas

Panorāma

Ukraina nonāk soli tuvāk F-16 iznīcinātājus saņemšanai

Liepnā šomēnes plāno uzņemt pirmos patvēruma meklētājus

Jaunais patvēruma centrs augustā varēs uzņemt 50 klientu; nav piemērots ģimenēm ar bērniem

Jau visai drīz, augusta nogalē, pirmos 50 iemītniekus uzņems jaunais patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs Alūksnes novada Liepnā. Sen slēgtas skolas internāta pielāgošanā centra vajadzībām ieguldīti 1,2 miljoni eiro.

No Rīgas līdz jaunajam patvēruma meklētāju izmitināšanas centram Liepnā ir jāmēro ap 230 kilometru. Kāpēc izvēle krita par labu tik tālai vietai, izraugot Liepnu? Izrādās, Alūksnes novads bija vienīgā pašvaldība, kas atsaucās un piedāvāja ēkas šim nolūkam.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe norādīja, ka vēl viens patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs bija vajadzīgs, jo Baltkrievijas izvērstā hibrīdkara dēļ Latvijā ir pieaudzis patvēruma meklētāju skaits. 2020. gadā Latvijā bija 150 patvēruma meklētāju pieprasījumu pēc patvēruma Latvijā, savukārt 2021. gadā tika saņemti jau 550 pieteikumi.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe par patvēruma meklētājiem
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Centrs ir iekārtots bijušās Liepnas internātskolas ēkā, būtībā kopmītnēs, kas savu laiku pēc skolas slēgšanas ir stāvējušas tukšas.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe norādīja, ka internātskolas kopmītņu ēka izvēlēta arī tāpēc, ka vislabāk atbilda centra izveidei gan pēc lieluma, gan arī telpu izvietojuma. Ēka ir izremontēta – nomainīts jumta segums, veikts kosmētiskais remonts un citi darbi, izbūvēts žogs, bet vēl nepieciešams uzstādīt, piemēram, elektroģeneratoru, jo konstatēti vairāki elektrības atslēguma gadījumi. Trīs stāvus augstajā, silikāta ķieģeļiem būvētajā ēkā un teritorijā ap to vēl būs jāiegulda.

Liepnas centrs savā ziņā ir Mucenieku patvēruma meklētāju izmitināšanas centra filiāle un, kā sacīja centra vadītāja Loreta Jargane, darbības princips būs līdzīgs.

Liepnas centra vadītāja Loreta Jargane par darbības principu
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

"Mēs esam šobrīd 12 darbinieki, bet ir vēl četras pozīcijas, mūsu loks papildināsies. Katram cilvēkam ir savi amata pienākumi," pastāstīja Jargane.

Mucenieku patvēruma meklētāju izmitināšanas centra vadītājs Nauris Bērziņš norādīja, ka Liepnas centrs var uzņemt ap 250 iemītnieku. Šobrīd vēl tiek gaidīts dažu telpu aprīkojums, bet tas esot tuvāko dienu jautājums, un plānots, ka augusta nogalē te uzņems pirmos patvēruma meklētājus. 

Tiesa, izrādot telpas, atklājas, ka Liepnā pamatā gaidīs tieši vientuļniekus. Ēka nav pielāgota ģimenēm ar bērniem vai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

"Patvēruma meklētājs primāri lūdz patvērumu un nevienā valstī nav gluži tāds katalogs, ka es vēlos palikt Londonā vai Parīzē. Cilvēks iesniedz iesniegumu, mēs izskatām, kuras telpas viņam ir piemērotākās un uz tām viņš dodas," sacīja Puķe.

Dodas paša spēkiem vai kāda nogādāts – to pārvaldē neprecizēja. Uz Liepnu kursē pasažieru autobuss. Centra vadība plāno organizēt transportu, lai iemītniekus regulāri nogādātu līdz tuvākajai pilsētai. Aptiekas Liepnā nav, ir divi veikali. Centrs nebūs slēgta tipa iestāde, tomēr to sola pieskatīt nemitīgi.

Iepriekš izskanējušas ziņas, ka Liepnā ne visai vēlas sev šos kaimiņus, baidoties, kā izvērtīsies sadzīvošana. Tomēr tagad, uzklausot ciemā uz ielas sastaptos iedzīvotājus, atbildes ir dažādas. Ir tādi, kuri baidās un nevēlas šeit patvēruma meklētājus, bet izskanēja arī atzinums, ka mēs visi esam cilvēki un, ja cilvēks ir nokļuvis nelaimē, ir jāpalīdz.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Valdības 2021. gada augustā noteikto un vairākkārt pagarināto ārkārtējo situāciju Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novadu administratīvajās teritorijās un Daugavpilī līdz 2024. gada 10. februārim nomainījis pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms. Savukārt no 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. 

Pērn kopumā novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta. Taču šogad kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti jau 5896 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ uzņemti 292 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti