Panorāma

Putnu gripa savvaļas putniem konstatēta teju visā Latvijā

Panorāma

Panorāma

Rīgas domes atstādinātās amatpersonas atjauno amatos

Rīgas domes Satiksmes departamenta lieta: izmeklēšana bez rezultāta, atstādinātos atjauno amatos

Rīgas domē ar opozīcijas atbalstu izveidotā komisija iespējamo pārkāpumu izmeklēšanai Satiksmes departamentā, kuras dēļ sašķobījās koalīcija un no amata atkāpās mērs Mārtiņš Staķis ("Progresīvie/Par!"), secināja, ka nevar pieņemt lēmumu par diviem iespējamiem pārkāpumiem, bet trešajā jautājumā pārkāpumu nesaskatīja, līdz ar to iepriekš atstādinātais departamenta vadītājs Jānis Vaivods un darbinieks Andrejs Urtāns atjaunoti amatā.

ĪSUMĀ:

  • Komisijā secina, ka divi jautājumi nav tās kompetencē, vienā – pārkāpumu nav.
  • Izpilddirektors atjauno amatā Satiksmes departamenta vadītāju Vaivodu un darbinieku Urtānu.
  • Pats Lange gan nepiekrīt komisijas secinājumiem.
  • Pulks par komisijas ziņojumu: Zaudējumu esamību un apmēru nav iespējams noteikt.
  • "Delna": komisijas izveide - veids, kā panākt, lai process beigtos bez rezultāta. "Progresīvie": Satiksmes departamentā pārkāpumu izmeklēšana ir sabotēta.
  • "Progresīvie" aicina Valsts kontroli iesaistīties un padziļināti izpētīt situāciju.

Disciplinārlietu uzsāka, jo pirms tam dienesta pārbaudē konstatēja trīs iespējamos pārkāpumus. Pirmais – netiek piemērota vispārējā vienošanās. Otrais – nav nodrošināta kontroles sistēma un, ja ceļš kādā vietā ir bedrains un tas ir jāizlīdzina, Rīgā nav kontroles, kas noteiktu, cik liels asfalta apjoms ir ieklāts. Runa ir par daudzām tonnām materiāla, kura vērtība ir 1,6 miljoni eiro. Un pēdējais iespējamais pārkāpums – vairākos tiltos un pārvados ir pārmaksāts par vienu uzklāto kvadrātmetru.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange pirmdien preses konferencē informēja, ka komisija secināja, ka divos iespējamos pārkāpumos nevar pieņemt lēmumu par disciplinārsodu, jo nepieciešama papildu  apstākļu izvērtēšana, kas nav šīs komisijas kompetencē.

Savukārt vienā no  pārkāpumiem –

par iesēdumu izlīdzināšanu – komisija uzskata, ka departamentā ir pietiekama uzskaite un ieklātā materiāla daudzumu tas spēj fiksēt.

Ņemot vērā komisijas secinājumus, Lange  no otrdienas, 18. jūlija, atjaunoja amatā Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītāju Vaivodu un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieku Urtānu.

Pats Lange gan medijiem atzina, ka nepiekrīt komisijas secinājumiem.

Savukārt "Jaunās Vienotības" domes frakcijas vadītājs Olafs Pulks medijiem sacīja, ka komisijas ziņojumā katrs ierauga to, ko vēlas ieraudzīt, bet viņš tajā nolasa, ka "zaudējumu esamību un apmēru nav iespējams noteikt".

Pulks gan pauda, ka departamenta darbā varētu būt nepieciešami uzlabojumi un viņš lūgs izpilddirektoru veikt tajā auditu, kā arī plāno pārrunāt ar Valsts kontroli labākos risinājumus.

Pulks arī sacīja, ka šī situācija ir mācība domes koalīcijai, ka uz ziņojuma pamata karstākajā darbu laikā atstādinātas divas vadošās amatpersonas. Bet Rīgas mēra pienākumu izpildītājs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka nedrīkst izdarīt secinājumus bez pierādījumiem.

"Delnas" direktore Inese Tauriņa: Par izmeklēšanu Satiksmes departamentā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tikmēr sabiedrība par atklātību "Delna" pirmdien, 17. jūlijā, publicēja starpziņojumu, kurā pauda, ka tās ieskatā "disciplinārlietas izmeklēšana sākās korekti, atbilstoši ierastajai procedūrai līdz brīdim, kad tika pieņemts Rīgas domes lēmums par izmeklēšanas komisijas izveidi un izmeklēšanas pārņemšanu".

"Šāds lēmums bija gan saturiski nepamatots, gan neloģisks un nelietderīgs," pauda "Delna".

Uzraudzīt izmeklēšanas atklātību "Delnu" aicināja Lange, bet arī pēc komisijas izveides "Delna" piedalījās procesā.

Ziņojumā "Delna" norādīja, ka tā vietā, lai turpinātu izmeklēšanu, komisija nolēma sākt izmeklēšanu no sākuma, neskatoties uz 6 dienu termiņu līdz lietas izskatīšanas beigām, un komisija "izdarīja korektus secinājumus, ka tik ierobežotā laikā tā nevarēja pilnvērtīgi pārbaudīt visus pierādījumus".

"Delnas" ieskatā šīs disciplinārlietas izmeklēšanas process demonstrē to, kā ar tiesiskiem līdzekļiem var panākt, lai kāds process beigtos bez nekāda rezultāta. 

Bet partija 

"Progresīvie" paziņojumā medijiem pauda, ka Satiksmes departamenta pārkāpumu izmeklēšana ir sabotēta,

komisijas izveide iejaucās izpilddirektora sāktajā izmeklēšanā un panāca tās novilcināšanu.   

"Tieši Satiksmes departamenta pārkāpumu izmeklēšanas sabotāža, rīcībnespējīgas pārkāpumu izmeklēšanas komisijas izveide ar opozīcijas atbalstu bija iemesls, kādēļ no amata atkāpās Mārtiņš Staķis. 

Līdz ar to "Progresīvie" paļaujas uz tiesībsargājošajām iestādēm, kuras jau izmeklē Satiksmes departamentā konstatētos pārkāpumus, un aicina Valsts kontroli iesaistīties un padziļināti izpētīt situāciju Rīgas domes Satiksmes departamentā.

KONTEKSTS:

Pārbaudes laikā departamenta darbos konstatēti būtiski pārkāpumi, kas esot radījuši pašvaldībai miljoniem eiro lielus zaudējumus. Balstoties uz trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināja  Vaivodu un Urtānu.

Domes frakcija "Par!/Progresīvie" uzskatīja, ka iespējamā 7 miljonu eiro izsaimniekošana Satiksmes departamentā ir jāturpina vērtēt Rīgas izpilddirektoram. Savukārt "Jaunā Vienotība"  uzsvēra, ka pārkāpumus vēlas izmeklēt ar visu iespējamo rūpību, tāpēc bija jāveido komisija. Tas noveda pie mēra Staķa demisijas, un pašlaik nav skaidrības par domes koalīcijas nākotni; partijas turpina sarunas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti