«Jaunā Vienotība» pēc sarunām par Rīgas domes koalīciju: Mūsu pusē laikapstākļi sāk skaidroties

Kāda būs Rīgas jaunā koalīcija – joprojām nav skaidrs. Otrdien, 11. jūlijā, pēc aptuveni divu stundu ilgām sarunām starp tagadējās koalīcijas lielāko frakciju "Par!/Progresīvie" un frakciju "Jaunā Vienotība" kopīgo saucēju atrast izdevies tikai daļēji.  Tomēr "Jaunās Vienotības" frakcijas vadītājs Olafs Pulks pauda, ka "mūsu pusē laikapstākļi sāk skaidroties".

Lai gan abi politiskie spēki apgalvo, ka domes jaunajā kodolā viens otru redz, atslēga pamatjautājumam ir miglā tīta.

Tikšanos rīkojusi frakcija "Par!/Progresīvie" (PP), kuri pēc pagājušās nedēļas koalīcijas sarunām sāpīgos jautājumus ar "Jauno Vienotību" (JV) vēlējusies izrunāt aci pret aci.

Otrdien partijas plānoja pārrunāt neseno pagātni un notikumus Satiksmes departamentā, kas bija viens no iemesliem, kāpēc koalīcijā radās nesaskaņas, kuras saistītas ar disciplinārlietas ierosināšanu pret departamenta amatpersonām, toreizējais mērs Mārtiņš Staķis (PP) uzdeva disciplinārlietu izmeklēt pilsētas izpilddirektoram, bet pārējās koalīcijas partijas ar opozīcijas atbalstu panāca speciālās izmeklēšanas komisijas izveidi, pēc kā Staķis paziņoja par lēmumu atkāpties no amata.

Aptuveni divu stundu ilgās sarunas, kas notikušas aiz slēgtām durvīm, abi politiskie spēki vērtē atšķirīgi.

"Jaunā Vienotība" uzreiz atzina, ka kompromisu abas frakcijas joprojām meklē. Taču viņi ir vienojušies, kā šajā starpposmā, kurā ir pagaidu mērs Vilnis Ķirsis (JV) un kurā nav saprotams, kāds būs domes kodols, viņi pārvaldīs pilsētu. Mēra pienākumu izpildītājs Vilnis Ķirsis norādīja, ka darbs būs koordinēts.  

Lai gan "Jaunās Vienotības" frakcijas vadītājs Olafs Pulks apgalvo, ka kompromisu viņi atradīs, viņš runāja tēlainā valodā, izmantojot epitetus.  

Olafs Pulks: Par Rīgas koalīcijas sarunām
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

"Ja mēs, piemēram, uzskatām, ka diezgan skaidri var redzēt, ka saule spīd, bet kolēģiem ir brīžiem viedoklis, ka varbūt ir mākoņains un apmācies laiks, un tad tur tas ir sarežģīti, jo tur jau būtu jānāk Tomam Bricim un jāskaidro, kādi ir laika apstākļi," sacīja Pulks.

"Bet pilsētas vajadzībām ir jāstāv pāri visam, un Rīga ir tā, kas būtu pelnījusi, lai būtu pilnvērtīga, strādājoša, funkcionējoša dome, un nestabilitātes situācija varētu tikt pārvarēta.

Mēs esam gatavi šī vārdā arī uzklausīt to, ka ir tā, kā ir, varbūt nedaudz apmācies, bet skaidrosies, skaidrosies laiks!" sacīja Pulks.

No viņa sacīta var noprast, ka sarunas ar "Par!/Progresīvajiem" neiet raiti.

Turpretim frakcija "Par!/Progresīvie" pēc sarunas izskatījās apmierināti. Viņi arī paši atzīmēja, ka viņiem noskaņa ir pozitīva. Frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs norādīja, ka abiem poliskajiem spēkiem ir jāturpina strādāt kopā.

Mārtiņš Kossovičs: Par Rīgas koalīcijas sarunām
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

"Mums bija salīdzinoši emocionāli patiesa saruna par līdzšinējo sadarbību, kurā mēs diezgan atklāti viens ar otru izrunājāmies.

Ja šīs divas lielākās Rīgas domes frakcijas  spēs vienoties par nākotnes sadarbību, tad mēs noteikti varēsim veiksmīgi strādāt arī atlikušos turpmākos divus gadus," sacīja Kossovičs.

Viņš arī apliecināja, ka šīs sarunas uzdevums ir izpildīts, pirmo reizi abas frakcijas apsēdās pie galda un runāja, "un tas, manuprāt, ir politiskais signāls viennozīmīgs, ka mēs spējam sarunāties un saprotam to atbildību, kas abām divām frakcijām uzlikta".

Kossovičs arī norādīja, ka tuvākajās dienās sagaida Satiksmes departamenta disciplinārlietas izvērtējumu. Pārbaudes laikā departamenta darbos konstatēti būtiski pārkāpumi, kas radīja pašvaldībai miljoniem eiro lielus zaudējumus.

Otrkārt, Kossovičs un viņa kolēģi gaida, ka "Jaunā Vienotība" darbos apliecinās, ka viņiem nav padomā kāda alternatīva koalīcija, kurā iesaistītas opozīcijā esošās frakcijas "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai".

Nākamā tikšanās plānota pēc nedēļas, un tajā tiksies jau visas četras tagadējās koalīcijas frakcijas – JV, PP, Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība, "Kods Rīgai" –, līdzīgi kā tas bija pagājušajā nedēļā.

Pagaidām pēc pirmajām divām sarunām izskatās, ka ledus ir sakustējies, bet līdz jaunā mēra ievēlēšanai rīdziniekiem vēl kāds laiks būs jāpaciešas, jo joprojām nav izslēgts, ka nāksies rīkot ārkārtas vēlēšanas.

KONTEKSTS: 

3. jūlija rītā Mārtiņš Staķis paziņoja par lēmumu atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, bet 5. jūlijā oficiāli beidza pildīt Rīgas mēra amata pienākumus. Rīgas mēra pienākumus uz laiku pildīs līdzšinējais vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

Staķa lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ radās konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un "Par!/Progresīvie". Mērs uzdeva disciplinārlietu izmeklēt pilsētas izpilddirektoram, bet pārējās koalīcijas partijas ar opozīcijas atbalstu panāca speciālās izmeklēšanas komisijas izveidi.

Konfliktam vēršoties plašumā, izskanēja arī tas, ka domstarpības draud ar koalīcijas sabrukumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti