«Re:Check» pārbauda dezinformāciju par Dziesmu svētku dalībnieku smidzināšanu ar «ķīmiju»

Kādas sazvērestības daļa sociālo mediju lietotāju saskata Dziesmu un deju svētku norisē? To pēta "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check".

«Re:Check» pārbauda dezinformāciju par Dziesmu svētku dalībnieku smidzināšanu ar «ķīmiju»
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šarlote Šulca, kura jau iepriekš izplatījusi maldinošu informāciju, lēš, ka Dziesmu un deju svētkos tribīnēs izsmidzināja kādu dezinfekcijas līdzekli vai "ķīmiju". Tā nav taisnība. Tribīnēs smidzināja ūdens miglu, kas domāta dalībnieku atvēsināšanai. Ar Šulcas video sociālajā vietnē "Facebook" dalījušies 300 cilvēku, bet "TikTok" to ar "patīk" atzīmējuši vairāk nekā 1400.

Apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina.

Šulca video rāda Mežaparka Lielās estrādes tribīnes un stāsta:

"Īsumā par Dziesmu svētku organizētājiem. Paskatieties visi šo bildi. Ļoti interesants fakts, ka Dziesmu svētku organizatore ir bijusī Vakcinācijas biroja vadītāja. Tad atliek padomāt, vai tā visa ķīmija, tā saucamā dezinfekcija, ko viņi smidzina tur gaisā (..), ir domāta mūsu pasargāšanai vai kam citam… padomājam." 

Tribīnēs izsmidzināja ūdens miglu (gaisu, kurā izkliedēti ūdens pilieni). To jau pagājušajā nedēļā "Re:Check" apstiprināja Dziesmu un deju svētku komunikācijas vadītāja Inga Vasiļjeva.

"Mežaparka Lielās estrādes kora tribīnēs ir uzstādīta dzesēšanas sistēma, kas ļauj koru dziedātājiem justies komfortablāk saulainā un karstā laikā," skaidroja Vasiļjeva. Līdzīgas atvēsināšanas sistēmas izmanto arī, piemēram, terasēs

Ūdeni šim mērķim ņem no uzņēmuma "Rīgas ūdens" pieslēguma. Tas tiek filtrēts, atkaļķots un tieši pirms izsmidzināšanas dezinficēts ar ultravioleto lampu. Spiediens, ar kādu ūdens tiek padots, ir 70 atmosfēras, kas neļauj tajā vairoties baktērijām, tajā skaitā leģionellām. Turklāt Vasiļjeva norādīja, ka nedēļu pirms svētkiem institūts "Bior" veica ūdens analīzi gan no ūdens ievada, gan no izsmidzināšanas punktiem.

Vakcinācijas biroja vadītāja, par kuru video runā Šulca, ir Eva Juhņēviča. Rīgas dome telekanālam TV3 pirms gada skaidroja, ka Juhņēviča nodrošinās Dziesmu svētku procesa stratēģisko plānošanu sadarbībā ar citām valsts un pašvaldību iestādēm, uzņēmējiem un nevalstiskajām organizācijām, kā arī piedalīsies budžeta sagatavošanā. 2018. gadā viņa bija Dziesmu un deju svētku izpilddirektore.

Proti, viņa vēl pirms pandēmijas un amata Vakcinācijas birojā ir organizējusi Dziesmu un deju svētkus. Juhņēvičas iepriekšējo pieredzi svētku organizēšanā Šulca savā video nepiemin.

Šulca iepriekš bija partijas "Latvija pirmajā vietā" Saeimas deputāta Ričarda Šlesera palīdze. Jau tolaik viņa izplatīja nepatiesu informāciju, piemēram, par personīgo mantu pārdošanu un Latvijas iedzīvotāju skaita prognozēm. Iepriekš uz "Re:Check" uzdotajiem jautājumiem par nepatiesas informācijas izplatīšanu Šulca nav atbildējusi.

Secinājums: Dziesmu svētku laikā tribīnēs izsmidzināja ūdens miglu, nevis dezinfekcijas līdzekli vai "ķīmiju".

KONTEKSTS:

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandināja no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam. Svētkus organizē LNKC, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti