Uz jaunās pastmarkas – bezdelīgactiņa

Latvijas Pasts 2024. gada 24. maijā izdod pastmarku un aploksni veltītu Latvijā reti sastopamam un aizsargājamam augam – bezdelīgactiņai. Bezdelīgactiņa (Primula farinosa) ir viena no divām savvaļas prīmulu sugām Latvijā un viens no mūsu dabisko kaļķaino zāļu purvu un slapjo zālāju simboliem.

Jaunā pastmarka izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, savukārt aploksne – 500. Pastmarkas nominālvērtība ir 1,65 eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramiem Latvijas teritorijā. Filatēlijas izdevumu dizaina autors ir mākslinieks Edgars Folks.

 

Bezdelīgactiņa ir viena no divām savvaļas prīmulu sugām Latvijā un viens no mūsu dabisko kaļķaino zāļu purvu un slapjo zālāju simboliem. Daudzviet Eiropā izzūdoša suga, kuras izplatība arī Latvijā pēdējā pusgadsimta laikā ir būtiski samazinājusies, tāpēc mūsdienās tā ir sastopama reti un nevienmērīgi – galvenokārt Rietumlatvijā un Viduslatvijā. Sugu apdraud zāļu purvu un slapjo zālāju nosusināšana, aizaugšana, aparšana, kultivēšana un apbūve.

Vecākās paaudzes cilvēki atmiņās bieži atsauc skaistās bezdelīgactiņu pļavas, kas līdz lauksaimniecības zemju intensīvas meliorācijas uzsākšanai pagājušā gadsimta 60. gados Latvijā nebija retums. Bezdelīgactiņai zināmi vairāk nekā divdesmit tautas doti nosaukumi – asariņas, bezdelīgactiņš, bezdelīgactiņa, gaidelīte, gaigaliņi, putnactiņa un citi.

Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 24. maijā pasta nodaļā Elizabetes ielā 41/43, Rīgā, no plkst. 9.00 līdz 18.00.

Jauno pastmarku sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā.

Latvijas Pasta izdotie filatēlijas darbi augsti vērtēti gan klientu vidū, gan filatēlijas kolekcionāru un ekspertu lokā. Filatēlijas materiālu kolekcionāru starptautiskās apvienības atbilstoši stingri regulētiem standartiem Latvijas Pasta izdotās pastmarkas novērtējušas kā līdzvērtīgas lielāko pasaules valstu izdotajiem filatēlijas izdevumiem un tās regulāri tiek iekļautas gan pasaulē atpazīstamos filatēlijas izdevumu katalogos, gan prestižu kolekcionāru kolekcijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti