Krustpunktā

Krustpunktā: Kā Valsts prezidenta vēlēšanas ietekmēs politisko situāciju un valdības darbu

Krustpunktā

Krustpunktā: Valsts prezidenta vēlēšanas tuvojas, Dziesmu svētku biļetes pērk aktīvi

Krustpunktā: Cilvēka cienīga hospiss aprūpe Latvijā - arvien neatrisināts jautājums

Hospisa aprūpi kā valsts pakalpojumu varētu ieviest šoruden

Šobrīd Latvijā ikvienam nav iespējas saņemt hospisa pakalpojumu, cienīgu pirmsnāves aprūpi, kā valsts garantētu pakalpojumu. Tika prognozēts, ka no budžeta līdzekļiem to varētu nodrošināt no nākamā gada, tomēr pastāv cerība, ka pakalpojums tiks ieviests no šī gada 1. oktobra, ministriju pārstāvji ziņoja Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā".

ĪSUMĀ:

  • Hospiss ir pirmsnāves aprūpe, ko Latvijā sniedz dažādas organizācijas.
  • Šajā rudenī hospiss Latvijā varētu tikt nodrošināts kā valsts garantēts pakalpojums, atzina Labklājības un Veselības ministrijas pārstāvji.
  • Saeimai jāskata grozījumi likumā, lai pakalpojums ietvertu gan veselības, gan sociālās palīdzības komponentes.

Šobrīd mājas aprūpi pilotprojekta laikā sniedz organizācija "Hospiss.lv", kā arī Latvijas Samariešu apvienība.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece atzina, ka situācija hospisa jomā ir kritiska, jo nav finansējuma. Šobrīd Veselības ministrija (VM) un Labklājības ministrija (LM) strādā pie grozījumiem tiesību aktos, lai šim mērķim novirzītu valsts budžeta līdzekļus.

LM valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa norādīja, ka rudenī Latvijā varētu ieviest hospisa pakalpojumu:

"Pavasaris ir bijis ļoti darbīgs. Acīmredzot šis ir tas brīdis, kad priekšvēlēšanu solījumi varēs tikt izpildīti. Rītdienas Saeimas darba kārtībā ir Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma grozījumi, lai noteiktu tiesisku ietvaru sociālajai komponentei hospisa pakalpojumā."

No šī gada rudens ministrijas vēlas ieviest hospisa pakalpojumu, kas ietvertu gan veselības, gan sociālās palīdzības komponentes.

Iepriekšējos gados ir bijuši vairāki šādi pilotprojekti, kas palīdzējuši veidot šo pakalpojumu, atzina LM pārstāve.

"Līdz šim likumā šāda pakalpojuma nebija, tādēļ mēs nevarējām tādu iepirkt. Šobrīd regulējums ir tapis gan LM, gan VM. Ir piešķirts finansējums VM pusē, mūsu pusē tas vēl tiks piešķirts," skaidroja Celmiņa.

VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka norādīja, ka paliatīvā aprūpe nav tikai veselības aprūpes pakalpojums. Tā ietver sevī gan sociālos pakalpojumus, gan LM pakalpojumus, gan psihosociālo rehabilitāciju, palīglīdzekļus.

VM ir piešķirts budžeta finansējums 1,6 miljoni eiro. Nākamgad un aiznākamgad finansējums tiks piešķirts 6,7 miljonu eiro apmērā, skaidroja Janka.  

"Mūsu kopējā rūpe ir iepirkt pakalpojumu sniedzējus, kas varētu nodrošināt abas komponentes – sociālo un veselības komponenti. Un šie pakalpojumi būtu pieejami ne tikai noteiktos novados, bet visā teritorijā," sacīja VM pārstāve.

"Hospiss ir paliatīvās aprūpes beigu posms. Medicīniski nekādi uzlabojumi nav gaidāmi, slimība diemžēl iet savu uzvarošo gaitu. Ja pakalpojums no oktobra būtu pieejams visā Latvijā, tas būtu ļoti vajadzīgs un milzīgs atspaids cilvēkiem," sacīja organizācijas "Hospiss.lv" pārstāve Ilze Zosule. Tomēr šis pakalpojums ietvertu mobilās brigādes, lai gan daudziem pacientiem ir nepieciešama hospisa ēka.

"Tāda nav nevienā plānā. Kāds būs šis kombinētais pakalpojums – ļoti neskaidri," atzīmēja Zosule.

KONTEKSTS:

Hospisa mērķis ir atvieglot slimības simptomu negatīvo ietekmi. Hospisu kā valsts apmaksātu pakalpojumu ar budžeta segumu bija plānots ieviest tikai no nākamā gada. LM aprēķini liecina, ka šim pakalpojumam nepieciešami vismaz deviņi miljoni eiro gadā.

Statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29 000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti