4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Matemātika deju laukumā: kā top raksti, kas svētkos tiek izdejoti uz laukuma?

Sēru vēsts dzīvam cilvēkam: kāpēc datu bāzē uzrādās, ka bērns ar īpašām vajadzībām ir miris?

«Persona ir mirusi» – māti šokē nepatiess ieraksts «Latvija.lv» par viņas bērnu ar īpašām vajadzībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Saldū dzīvojošās Agneses Zuļķes meita Estere ir īpašs bērns jau kopš dzimšanas, viņai ārstu ekspertu komisijas apmeklējums ir regulārs. Pirms kārtējā invaliditātes ekspertīzes apmeklējuma Agnese portālā "Latvija.lv" ieraudzīja paziņojumu, ka Estere ir mirusi. Izrādījās, ka invaliditātes ekspertīze izmanto novecojušu invaliditātes informācijas sistēmu, un tagad iestādes mēģina kļūdu sistēmās atrast un labot.

Agnese Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" pastāstīja, ka meitiņa piedzimusi ar Dauna sindromu, bez labās plaukstiņas, ar greizo pēdu. Esterei ir veiktas trīs operācijas, un rezultātā labā kāja ir īsāka par kreiso kāju. Astoņu mēnešu vecumā bērns ir pārcietis sirds operāciju, kā arī jau piecus gadus guļot lieto elpošanas aparātu.  

Mamma nepagurdama cīnās par meitas veselību un labsajūtu, pat noorganizējusi, ka bērns var piepildīt savu sapni – dejot vietējā Saldus deju kolektīvā.

Mamma sašutusi, ka viņai kopā ar Esteri bieži jādodas uz invaliditātes ekspertīzi, lai pierādītu, ka bērnam kustību traucējumi nav mazinājušies, veselība nav uzlabojusies un ir saglabājama invaliditātes grupa.

"Tā ir klaja ņirgāšanās, ka gandrīz katru gadu jāiet komisija," sacīja Agnese. "Labi, šoreiz mums piešķīra uz pieciem gadiem; nezinu, kā šogad piešķirs."

"Es gāju skatīties iepriekšējos lēmumus VDEĀVK (Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija) e-pakalpojumu mājaslapā, un izmetās uzraksts, ka mans bērns, šī persona ir mirusi," atklāja Agnese.

"Sajūta bija ļoti nepatīkama, jo es tomēr zinu, ka mans bērns ir dzīvs, cik nu var būt – vesels; es biju šokēta.

Arī visa mana ģimene bija šokēta un teica, lai es kaut kur vēršos, tas nav normāli," pārdzīvotajā dalījās Agnese.

Mamma mēģinājusi sistēmā ielogoties vairākkārt, un nekas nav mainījies – oficiālā, valsts finansētā vietnē uzstājīgi norādīja – "persona ir mirusi". Arī filmēšanas brīdī "4. studija" pārliecinājās, ka sistēmā, kurā var iekļūt, izmantojot tikai personificētus datus, piemēram, internetbanku, atkal un atkal parādās šis pats uzraksts.

Atbildi uz Agneses jautājumu, kā šāda nepatiesa informācija iespējama oficiālā invaliditātes ekspertīzes vietnē, raidījums meklēja teju nedēļu. Iespēja sniegt komentāru kameras priekšā uzreiz tika noraidīta, sistēmas kļūmē vainojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), kas platformā, kuru nodrošina Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA), izvieto datus par personu.

VDEĀVK vadītājas vietniece invaliditātes ekspertīzes jautājumos Sandra Ausekle sniedza rakstisku atbildi:

"Personai autentificējoties, personas dati tiek verificēti caur Valsts reģionālās attīstības aģentūras platformu, tos nosūtot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Izvēloties izmantot iespēju skatīt invaliditātes datus par bērnu, arī šie dati tiek sinhronizēti ar PMLP, un tikai nākamais solis ir invaliditātes dati. Tas ir – lēmums par invaliditāti, atzinumi, invaliditātes apliecības, funkcionālo traucējumu veids, kas no Invaliditātes informatīvajā sistēmas tiek padoti uz e-pakalpojumu."

Tikmēr Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) ar šādu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atbildi nav mierā. Tur uzsvēra, ka vaina meklējama tieši ekspertīzes informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmās.

"Mēs esam pārbaudījuši sistēmu visos iespējamajos veidos, kā arī iesaistījuši Valsts reģionālās attīstības aģentūru. Dati, kas tiek sniegti no Fizisko personu reģistra, ir korekti un mūsu pusē attēlojas korekti. VDEĀVK savā pusē kopā ar IT speciālistiem būtu jāpārbauda datu attēlošanās šajā pakalpojumā," norādīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe.

Kad situācijas risināšanā "4. studija" iesaistīja arī Labklājības ministriju (LM), izrādījās, ka invaliditātes ekspertīze izmanto novecojušu invaliditātes informācijas sistēmu. To paredzēts līdz rudenim atjaunot.

Par iespējamām kļūmēm sistēmā – kad pēkšņi kāds var tikt atzīts par mirušu, tagad ir izvietots brīdinājums.

"Mēs šo problēmu esam apzinājušies, un es jau esmu uzdevusi saviem darbiniekiem sazināties ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras kolēģiem, lai mēģinātu identificēt, kas ir noticis, kāpēc ir radusies šāda kļūda, jo tā nevajadzētu būt, ka persona, lietojot valsts portālu, nevar iegūt par sevi datus," apstiprināja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītāja Daina Grabe.

Ekspertīzes komisijas vadītāja uzsvēra, ka iestāde turpinās izmeklēt, kas kļuvis par cēloni nepiedodamai dezinformācijai valsts portālā.

"Man ļoti jāatvainojas klientam, ka šādi ir sanācis. Tiešām, saņemt šādu paziņojumu nevienam nav patīkami," atzina Grabe. "Mēs mēģināsim meklēt, kur ir tā kļūda, kāpēc notiek šāda datu nekorekta atainošana, bet mums ir plānots jau vasaras laikā pāriet uz jauno platformu."

Tikmēr Esteres mamma raidījumam norādīja, ka nepatīkamie pārsteigumi ar invaliditātes ekspertīzi nebeidzas.

Lai gan Esterei saslimšanas dēļ labā kāja ir īsāka par otru, tikko mediķu komisija lēmusi, ka bērnam nav kustību traucējumu, un atteikta gan invalīdu stāvvieta, gan transporta izdevumu kompensācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti