Plūdu risku novēršanai Jēkabpilī plāno novirzīt 10,76 miljonus eiro no ES fondiem

Plūdu risku novēršanai Jēkabpilī plāno novirzīt Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu 10,76 miljonu eiro apmērā, to paredz otrdien, 13. jūnijā, valdībā izskatītais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informatīvais ziņojums. 

Valdība apstiprināja VARAM izstrādāto informatīvo ziņojumu par projektu "Plūdu risku novēršana Jēkabpilī", kas paredz risinājumu iespējami ātrai finansējuma piesaistei Jēkabpils aizsargdambju nostiprināšanas projektam, lai mazinātu šādu katastrofas draudu atkārtošanos nākamajā ziemā–pavasarī un aizsargdambju pārbūves darbus varētu uzsākt jau šajā vasarā vai rudenī. 

Neskatoties uz daudziem līdz šim veiktajiem pasākumiem, tie pilnībā nenovērš plūdu draudus Jēkabpilij, ko pierādīja arī 2023. gada janvāra plūdi, norādīja VARAM. Saskaņā ar Krīzes vadības padomes 2023. gada 15. janvāra sēdē secināto plūdi Jēkabpils novadā atzīti par reģionāla mēroga dabas (hidroloģiskas) katastrofas draudiem vai katastrofu. 

Informatīvais ziņojums paredz novirzīt finansējumu no ES kohēzijas politikas programmas  2021.–2027. gadam. Finansējums plānojams 85% apmērā no attiecināmajām izmaksām jeb 10 757 297 eiro. Līdzfinansējuma daļu 15% apmērā no kopējām plānoto darbu attiecināmajām izmaksām jeb 1 898 347 eiro tiek rosināts segt no valsts budžeta. 

VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" ir veikusi plūdu riska novērtējumu un, pamatojoties uz tā rezultātiem, identificējusi teritorijas, kurās pastāv vai varētu rasties plūdu risks. Saskaņā ar kritērijiem plūdu riska skarto teritoriju novērtēšanā Jēkabpils pilsēta ir identificēta kā nacionālas nozīmes plūdu riska teritorija.  

Lai nodrošinātu drošu Daugavas labā un kreisā krasta aizsargdambju ekspluatāciju turpmākajos gados un aizsargātu Jēkabpils pilsētu un tās iedzīvotājus no plūdu riskiem, nodrošinot kvalitatīvu un drošu dzīves vidi un konkurētspējīgu saimniecisko darbību, ir nepieciešams veikt pasākumus trīs posmos – neatliekamie darbi (veicami tuvāko divu būvniecības sezonu laikā), darbi laika posmā no 2024. gada līdz 2025. gadam un pēc 2025. gada.  

Līdz 2024. gada beigām nepieciešams veikt aizsargdambja kreisā krasta pārbūvi 5,2 kilometru (km) garumā, kas būtiski samazinās applūšanas un erozijas (sufozijas un filtrācijas) riskus esošajam aizsargdambim, norādīja VARAM. Neveicot aizsargdambja un tam piekritīgo inženiertīklu pārbūves darbus, pastāv liels risks, ka, atkārtojoties plūdiem, aizsargdambis sabruks pilnībā, nekontrolēti applūdinot lielāko pilsētas daļu. Iespējama arī ledus un vižņu masas ieplūšana pilsētā. 

Tāpat nepieciešams veikt aizsargdambja labā krasta pārbūvi 1,2 km garumā un papildu pretplūdu zaļās infrastruktūras izveidi, kas veicinās ne tikai pienākošās ūdens plūsmas vienmērīgu aizplūšanu, bet var arī efektīvi attīrīt noteci pavadošo piesārņojumu. Līdz ar to tiek veidota kombinējoša pretplūdu infrastruktūra.   

Realizējot projekta visas trīs daļas, tiks samazināti applūšanas riski aptuveni 261 hektāra platībā Jēkabpils pilsētas teritorijā, atzīmēja VARAM. Pēc pašvaldības sniegtās informācijas, balstoties uz iepriekš veiktajām izpētēm, plānotās darbības nepalielinās applūšanas risku citās blīvi apdzīvotās vietās, ieskaitot Līvānus un Pļaviņas, kā arī apkārtējos novados, jo minētie darbi neietekmēs Daugavas upes garenkritumu un nesamazinās Daugavas upes šķērsgriezuma laukumu. Nostiprinājumu ietekme un aizsargdambju pārbūve neatstās ietekmi uz ūdens caurvades spējām Daugavā pārbūvei pieguļošajā platībā. 

Savukārt, ja tiks atbalstīts rīkojuma projekts "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"", Jēkabpils pašvaldībai plānots piešķirt no valsts budžeta 898 613 eiro, lai segtu izdevumus par 2023. gada janvāra plūdu krīzes laikā veiktiem dambja avārijas stiprināšanas darbiem un primāriem pasākumiem plūdu seku novēršanai, kā arī par plūdos cietušo pašvaldības īpašumā esošo infrastruktūras objektu atjaunošanu Jēkabpils novada pašvaldības teritorijā. 

KONTEKSTS:

Janvārī, izveidojoties lielai vižņu masai Daugavā, kas aizsprostoja upi no Pļaviņām līdz pat Jēkabpilij, pilsētu pārņēma plūdi, kādi nebija pieredzēti vairākus gadu desmitus. Jēkabpils novadā tika izsludināts sarkanais brīdinājums. Iedzīvotāji tika aicināti nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām. Tāpat sāka arī brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem. Plūdu ierobežošanas un dambja stiprināšanas darbi noritēja diennakts režīmā teju divas nedēļas. Dambi izdevās nosargāt, un vēlāk kritās arī ūdens līmenis.

Plūdu laikā Jēkabpilī tika izskaloti ceļi un ielas, bojātas kanalizācijas sistēmas, applūda aptuveni 400 privātmāju. Aizsargdambja atjaunošanai būs nepieciešami 12,5 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti