Labrīt

Ramona Petraviča: Latvijas bērnu adopciju uz ārzemēm nevajag aizliegt

Labrīt

Raidījums "Labvakar" - viens no neatkarības atgūšanas procesa virzītājiem televīzijā

ASV sankciju dēļ Lembergam mazāk naudas, bet ne ietekmes Ventspils domē

ASV sankciju dēļ Lembergam mazāk naudas, bet ne ietekmes Ventspils domē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ aprit trīs mēneši, kopš ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs par korupciju noteicis sankcijas no amata pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram un partijas "Latvijai un Ventspilij" līderim Aivaram Lembergam. ASV to darīja saskaņā ar tā saukto Magņitska likumu, kas paredz sankcijas pret ārvalstniekiem, kas saistīti ar liela apmēra korupciju. Sankcijas tika vērstas arī pret četrām ar Lembergu saistītām juridiskām personām.

Sankcijas aizvien spēkā

Pastiprināta publicitāte ap pērnā gada 9. decembrī piemērotajām ASV sankcijām un Lembergu ilga apmēram mēnesi un apsīka pēc tam, kad no sankcijām pakļauto saraksta tika izņemta Ventspils brīvosta un Ventspils Brīvostas pārvalde. Tāda ASV rīcība sekoja, jo Lembergs atkāpās no brīvostas valdes, bet Latvijas valdība, steigā izveidojot "Ventas ostu", pārtrauca Lemberga ietekmi ostā.

Kā redzams ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja interneta lapā, patlaban sankcijas ir spēkā pret Lemberga vadītajām Ventspils attīstības aģentūru un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju, kā arī pats Lembergs arvien ir "melnajā sarakstā".

Komiteju maiņa

Sankcijas ar jaunu sparu ļāva aktivizēties arī krietnā mazākumā esošajai Ventspils domes opozīcijai. "Vienotības" un Latvijas Reģionu apvienības kopīgā saraksta pārstāvji Ģirts Valdis Kristovskis, Dace Korna, Aivis Landmanis un Ivars Landmanis ar kārtējo vēstuli vērsās pie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Valsts prezidenta, valdības vadītāja un vairākiem ministriem. Opozīcijas četrotne atgādināja par Lemberga būtisko ietekmi domē par spīti formālai atstādināšanai no mēra amata.

Lūk, iesnieguma fragments:

"Lembergs kā deputāts un valsts amatpersona ir uzņēmies vadīt Ventspils pilsētas domi, lai gan tiesa ir piemērojusi drošības līdzekli – aizliegumu pildīt šī amata pienākumus. Lembergs vada arī domes Finanšu un Pilsētas attīstības jautājumu komitejas un Ekonomikas un budžeta komisiju, kurā tiek sagatavots detalizēts pašvaldības budžets, kura procesā piedalās tikai Lemberga uzticamības personas. Lembergs vada Pilsētas attīstības komisiju, Uzņēmējdarbības veicināšanas komisiju un Mārketinga padomi, kurā darbojas tikai Lemberga uzticamības personas."

Latvijas Radio jautāja pašam smagos finanšu noziegumos apsūdzētajam Lembergam, kādi amati viņam patlaban ir domē: "Es esmu Finanšu komitejā un Sociālo jautājumu komitejā. (..) Es gribēju kaut ko pamainīt."

Lemberga vēlme kaut ko pamainīt sekoja dažas dienas pēc tam, kad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce no "Attīstībai/Par!" gan bez opozīcijas prasītās stingrās rokas lūdza Ventspils domniekus pašus tikt galā ar Lemberga politiskajām ietekmēm.

Lai gan Lembergs lepojas ar savu ietekmi pat galvenajā naudas sadales komitejā, ministrs Pūce uzskata, ka viņa politiskā ietekme ir stipri mazināta.

"Lemberga kungs pārtrauc būt pilsētas Attīstības komitejas sastāvā un līdz ar to priekšsēdētājs, kas līdz tam bija viens no amatiem, kā viņš ietekmēja lēmumu pieņemšanu pašvaldības domē. Mēs esam saņēmuši informāciju no domes, ka faktiski pilsētas Finanšu komitejas sēdes vada Vītoliņa kungs. Tas notiek jau ilgstoši. Man bija tikšanās ar Vītoliņa kungu, es viņam paudu satraukumu, kas ir valsts pārvaldei attiecībā uz to, vai Ventspils dome apzinās to – ja Lemberga kungs turpinās pieņemt lēmumus, kādas negatīvas sekas var būt ventspilniekiem. Man šķita, ka Vītoliņa kungs apzinās šīs sekas," sacīja Pūce.

Ventspils Attīstības aģentūra

Neviens Latvijas likums neļauj piespiedu kārtā pašvaldības deputātu atsaukt no kādas struktūras, ko ir izveidojusi vai kur kā biedrs piedalās dome. Ventspils tādu situāciju izmanto. Piemēram, atšķirībā no virknes citu iestāžu, kas bažās par sankciju ietekmi pameta Ventspils Attīstības aģentūru, dome tur arvien ir kā biedrs.

Šo biedrību vada Lembergs. Piecu gadu laikā viņš tur algā saņēmis vairāk nekā 355 tūkstošus eiro.

Tādējādi pēc būtības domes iemaksātā biedra nauda ar aģentūras starpniecību nonākusi Lemberga kabatā.

Ventspils opozīcija to sauc par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizāciju un publiskas naudas piesavināšanos lielā apmērā.

Fragments no opozīcijas iesnieguma korupcijas apkarotājiem un ministriem:

"Būdams pašvaldības institūciju vadītājs, Lembergs pats nepārprotami ir sagatavojis, virzījis un balsojis par Ventspils domes biedra naudu Ventspils Attīstības aģentūrai un tās iekļaušanu pašvaldības ikgadējos budžetos. Turklāt tas ticis darīts slēptā veidā. Pēc Ventspils domes biedra naudas iemaksāšanas biedrībā "Ventspils Attīstības aģentūra" Lembergs šos līdzekļus iegūst atalgojuma veidā."

Opozicionāri kopš iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām ir vairākkārt vērsušies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Lembergam pārmetot dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, korupciju, krāpšanu, pašvaldības mantas izšķērdēšanu. Tādi pārkāpumi Lemberga darbībā esot nepārprotami saskatāmi jau gadu desmitiem, norāda opozīcijas deputātu četrotne. Taču korupcijas apkarotāji uz visiem iesniegumiem atbild, ka saskaņā ar normatīviem Lembergam nevar pārmest domes naudas plūdināšanu savās kabatās ar biedrību starpniecību.

Tāpēc KNAB iniciējis izmaiņas likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā". Likumprojekts paredz, ka deputāti, viņu vidū Lembergs, nevarēs saņemt atalgojumu biedrībā, kas savukārt dabū domes naudu.

"Uz mani tas neattiecas. Man vienalga. Man ir tik liela pensija, es varu pārējos darbus izdarīt par velti. ["Ventspils Attīstības aģentūrā"] atalgojumu nesaņemu no pagājušā gada, " sacīja Lembergs. Turklāt dome vairs nemaksājot biedru naudu aģentūrai.

Parādi krājas

Viņš arī teicās nezinām, ka "Ventspils Attīstības aģentūrai" februāra beigās bija gandrīz 22 000 eiro nodokļu parāds valstij.

Novērojams, ka Lembergam atmiņa sašķobās jautājumos, uz kuriem atbildēt viņam varētu nebūt ērti, jo tādējādi atstādinātajam mēram nāktos atzīt, ka pats lēmis par domes budžeta piešķiršanu biedrībai, kurā līdz pat pērnajam gadam saņēma gandrīz simt tūkstošu eiro gada algu.

Jautājumu par nodokļu parādu gan viņš atminējās vēlāk, kad ar domes sabiedrisko attiecību darbinieku starpniecību atsūtīja ziņu, ka visi maksājumi par Ventspils Attīstības aģentūras nodokļiem savlaicīgi tikuši iesniegti "Swedbankai", bet banka "patvaļīgi pieņēma lēmumu tos nepārskaitīt tālāk".

Bankas, sargājot arī pašas sevi, sadarbību ar Lembergu un viņa organizācijām pārtrauca 8. janvārī. Bankas paziņoja, ka neapkalpos ar Lembergu saistītās trīs ASV sankcijām pakļautās organizācijas – Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Pats Lembergs varēja paturēt vienu kontu, lai saņemtu, piemēram, pabalstus un pensiju vai maksātu nodokļus.

"Lursoft" dati rāda, ka nodokļu parādi krājas arī citām organizācijām, kuru vadībā palicis Lembergs.

Piemēram, Biznesa attīstības asociācija valstij nav samaksājusi ap 12 tūkstošiem eiro, un saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta ziņām parāds ir vismaz gadu. Savukārt Latvijas Tranzīta biznesa asociācija valstij parādā vairāk nekā 1700 eiro.

Tomēr Lembergs nezaudē optimismu: "Es domāju – tuvākajā laikā es nebūšu sankcionētā persona. Mani neviens nav iepazīstinājis ar lēmumu. Es uzrakstīju Kariņam lūgumu, lai iepazīstina ar ASV Finanšu ministrijas lēmumu par sankcijām. Viņi man tādu iedot nevar, jo viņiem nav. Latvijas valdības lēmuma par sankciju ieviešanu Latvijas Republikas teritorijā nav.

Līdz ar to faktiski sankcijas ir, bet juridiski to nav."

Vēl stingrāk ierobežot ietekmi

Tikmēr valsts apņēmusies vēl stingrāk ierobežot Lemberga ietekmi, tajā skaitā mazinot iespējas pilsētas budžeta naudu caur biedrībām pārpumpēt savā kabatā. Tieslietu ministrs un izteikts Lemberga opozicionārs Jānis Bordāns no Jaunās konservatīvās partijas pat neslēpj, ka likuma grozījumi daļēji tapuši arī Lemberga dēļ.

"Ar viņu tas izpaužas ļoti skaidri, bet ne tikai. Manuprāt, arī Rīgas domē bijuši šādi diezgan daudz precedenti un summas diezgan apjomīgas, kas aiziet it kā caur sabiedriskām organizācijām, bet patiesība tas ir instruments, caur kuru var naudu nopludināt privātām vajadzībām," sacīja Bordāns.

Ministrs pārliecināts, ka Lemberga loma ir mazinājusies, lai gan darba vēl esot daudz.

Arī pašvaldību lietu ministrs Pūce uzskata, ka sankciju tieša negatīva ietekme līdz ar Ventspils ostas pārņemšanu valsts pārvaldījumā ir izslēgta: "Cits jautājums, ka Ventspilī kopumā diezgan slikti ekonomiskie rādītāji. Lielā mērā ietekmē fakts, ka ilgstoši Ventspils pilsēta bijusi atkarīga no tranzīta plūsmām no Krievijas. (..) Sarūk izaugsmes rādītāji Ventspilī, nav jaunu darbavietu, sarūk algu pieaugums, salīdzinot ar citām vietām Latvijā."

ASV sankciju seku sarakstā ir arī fakts, ka Ventspils kļūst arvien izolētāka.

Samazinās tās turība, ko apliecinot arī iemaksu mazināšanās pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, kur drīzumā Ventspils vairs neiemaksāšot nemaz. Tikmēr domē nav manāma vēlme pēc būtības mazināt Lemberga ietekmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti