Par pusotru gadu pārceļ vietējo pašvaldību referendumu ieviešanu

Vēlētāji pašvaldību referendumos balsot jebkurā savas pašvaldības iecirknī varēs, sākot ar 2025. gada 1. augustu, kad plānots izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru. To noteic Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Vēlētāju reģistra likumā, kas gan iepriekš paredzēja vietējos vietējo referendumu ieviešanu no 2024. gada.

Pašvaldību referendumu likumu Saeima pieņēma pagājušajā gadā, paredzot vietējos pašvaldību referendumus ieviest no 2024. gada 1. janvāra. Likums paredz iespēju tos rosināt par konkrētas pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju vai tās grozījumiem, par pašvaldības rosinājumiem celt publisku ēku vai tādu objektu, kam piemērojams tā ietekmes uz vidi novērtējums.

Tomēr nu Saeima lēma ieviešanas datumu pārcelt par pusotru gadu – līdz 2025. gada augustam, informēja Saeimas Preses dienests.

Kavēšanās saistīta ar kapacitātes un laika trūkums, par ko Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) vēstīja jau iepriekš. Par prioritāti atzīta Eiropas Parlamenta vēlēšanu nodrošināšana nākamā gada 8. jūnijā. Iepriekšējo vēlēšanu sistēmu vairs neizmantos, jo pērn sāka kriminālprocesu saistībā ar nepamatotu pārmaksu uzņēmumam "SOAAR," kas izstrādāja un daudzus gadus uzturēja vēlēšanu sistēmas.

Pašlaik prioritāte ir sagatavot elektronisko sistēmu Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisei nākamā gada jūnijā.

Līdz brīdim, kad referendumu norise būs nodrošināta elektroniski, iedzīvotāji tā ierosināšanai parakstus varēs vākt, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālu "Latvija.lv", bet balsošanu referendumā klātienē organizēs attiecīgā pašvaldība.

Tāpat Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja arī par steidzamiem atzītos grozījumus Vietējo pašvaldību referendumu likumā, kas paredz noteikt balsošanas kārtību klātienē pašvaldību vēlēšanu iecirkņos līdz elektroniskās balsošanas ieviešanai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti