Panorāma

Pieaug apkrāpto iedzīvotāju skaits

Panorāma

Panorāma

Kā vēlēsim Eiropas Parlamentu?

Ja tiešsaistes vēlētāju reģistra nebūs, kurš atbildēs? CVK loceklis rosina nodalīt atbildību

Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām atlicis mazāk par gadu, bet Centrālās vēlēšanas komisijai (CVK) joprojām nav pilnas pārliecības, vai līdz tam izdosies sagatavot elektronisko vēlētāju reģistru, kas ļauj iedzīvotājiem balsot ikvienā sev ērtākā iecirknī pēc pašu izvēles. 

Līdz šim elektronisko vēlētāju reģistru veidoja privāts komersants pēc CVK pasūtījuma. Vairumā šo konkursu uzvarēja viens uzņēmums – "SOAAR". Šajos līgumos saskatītas krāpniecības pazīmes, tādēļ iepriekšējā CVK vadītāja Kristīne Bērziņa zaudēja amatu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) turpina izmeklēšanu. Vienlaikus valdība nolēmusi – turpmāk digitālos pakalpojumus vēlēšanām organizēs nevis CVK, bet citas iestādes. Bet kurš atbildēs, ja reģistrs nebūs sagatavots?

Saskaņā ar valdības lēmumu, gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām vēlētāju reģistru gatavos Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), bet vēlēšanu vadības sistēmas, piemēram, balsu skaitīšanas, biļetenu skanēšanas sistēmas nodrošinās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Taču atsevišķi CVK locekļi, jo īpaši partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvis Ringolds Balodis, noraizējušies, vai tā tiks galā ar šo uzdevumu.  

"Ja kaut kas ar VARAM iepirkumiem saistībā ar vēlēšanu sistēmām nebūs kārtībā, tad tā jebkurā gadījumā būs mūsu atbildība," pauda Balodis.

Ņemot vērā, ka CVK nevar kontrolēt ne Iekšlietu ministrijas, ne VARAM pakļautībā esošās iestādes, Balodis piedāvā likumā nodalīt atbildības jomas: "Vienā pantā būtu jāuzraksta, par ko atbild CVK, par ko atbild VARAM un Iekšlietu ministrija. Kamēr tas nav izdarīts, tikmēr mēs joprojām esam atbildīgi par visu."

Par šo ieceri komisija turpinās diskusijas jaunnedēļ. Vienlaikus CVK priekšsēdētājas vietniece Baiba Veisa mierina – procesiem citās iestādēs tiek sekots un nav nekādu pazīmju, ka vēlētāju reģistrs nedarbosies. 

"Iepriekšējā nedēļā tiekoties ar Iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski un PMLP pārstāvjiem, tika apliecināts, ka šis rīks nākamā gada vēlēšanās tiks nodrošināts un būs pieejams," norādīja Veisa.

Arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde apgalvo, ka reģistrs tiks sagatavots laikā. 

"Darbs pie elektroniskā vēlētāju reģistra norit pilnā sparā, nav pamata bažām, ka kaut kas nebūs gatavs.

Paredzēts, ka reģistrs būs gatavs jau nākamā gada pavasarī, un šobrīd jau notiek darbs pie iepirkuma par izpildītāju, kurš nodrošinās tehnisko atbalstu vēlēšanu norisē," informēja PMLP pārstāve Madara Puķe.

Uz norādi, ka Latvijā ar iepirkumiem gadās visādas ķibeles, vai var būt risks, ka reģistra izstrāde varētu aizkāvēties, Puķe uzsvēra: "Mums šādu bažu nav. Visi procesi norit."

Plānots, ka PMLP šādu atbalstu CVK sniegs tikai nākamgad gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, bet no 2025. gada visu digitālos rīkus vēlēšanu vajadzībām nodrošinās Valsts reģionālās attīstības aģentūra.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti