Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Siltumnīcās jau jūtams pavasaris

Saruna ar Valsts robežsardzes priekšnieku Gunti Pujātu

Līdz ar siltāku laiku pieaug pārkāpumu skaits uz Latvijas–Baltkrievijas robežas

Janvārī un februārī situācija uz Latvijas–Baltkrievijas robežas bija salīdzinoši mierīga, bet pēdējo dienu statistika liecina, ka robežpārkāpumu skaits pieaug, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

"Par mierīgu varēja saukt janvāri, februāra sākumu; pēdējās dienas liecina, ka atkal pārkāpumu skaits ir ar pieaugošu tendenci. Februārī bija 75 mēģinājumi nelikumīgi šķērsot robežu, martā ir jau 46, un tas ir tikai mēneša sākums," klāstīja Pujāts.

Robežas pārkāpumu skaita pieaugumu Pujāts skaidroja ar siltāka laika iestāšanos. "Aukstā ziema bija atturošs apstāklis, un, laikam kļūstot siltākam, var sagaidīt, ka pārkāpēju skaits palielināsies," lēsa robežsardzes priekšnieks.

Viņš norādīja, ka, ņemot vērā pārkāpumu skaita palielināšanos, tiks aktualizēts jautājums par pastiprinātā robežapsardzības režīma atjaunošanu.

Valsts robežsardzes priekšnieks zināja teikt, ka arī Lietuvā un it īpaši Polijā pieaug robežas šķērsošanas pārkāpumu skaits. Februārī Polijā fiksēti vairāki simti pārkāpumi uz Polijas un Baltkrievijas robežas. "Var teikt, ka mūsu virzienā šī migrācijas plūsma atjaunojas," piebilda Pujāts.

Robežsardze informēja, ka 1.martā novērsušas 16 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, 2. un 3.martā – katru dienu pa 15 mēģinājumiem. Šajās trijās dienās neviens nav ielaists valstī humānu apsvērumu dēļ.

Kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 126 cilvēki.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai. Eiropas Savienība  šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Ilgāku laiku vairākās pierobežas pašvaldībās bija noteikta ārkārtējā situācija, bet 2023. gada vidū, mainot regulējumu, uz pusgadu izsludināja pastiprinātu robežapsardzības režīmu. Tāpat papildus mobilizēja robežsargus, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. Cīņā pret nelegālo migrāciju atbalstu sniedza arī Igaunijas un Lietuvas robežsargi.  

2024. gada februārī noslēdzoties pastiprināta robežapsardzības režīma termiņam, robežsardze tomēr turpināja darbu pastiprinātā režīmā. Tāpat uz robežas ar Baltkrieviju slēgts palicis Silenes robežpunkts, kuru sākotnēji slēdza 2023. gada septembrī nelegālās migrācijas spiediena dēļ.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti