«Apvienotais saraksts» neatbalstīs topošo Siliņas valdību «ar Lemberga ietekmi»

"Apvienotais saraksts" (AS) neatbalstīs premjera amatam nominētās Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība" (JV)) topošo valdību, kurā jau piekrituši strādāt "Progresīvie" un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). "Apvienotais saraksts" paziņojumā medijiem pauž, ka neatbalstīs "nestabilu, valsts drošību un starptautisko reputāciju vājinošu valdību ar [ZZS politiķa Aivara] Lemberga izšķirošu ietekmi".

"Apvienotais saraksts" savā paziņojumā norādīja, ka Valsts prezidents aicināja sākt valdības izveidi no baltas lapas, iesaistot piecas partijas koalīcijas veidošanā, bet

"Jaunā Vienotība" izvēlējusies, pēc AS domām, "pildīt no sabiedrības slēptas vienošanās".

"Apvienotais saraksts" uzskata, ka no sarunām tika izslēgti līdzšinējie koalīcijas partneri – Nacionālā apvienība, bet AS priekšlikumi par sankcijām pakļautu personu ietekmes reālu samazināšanu tikuši ignorēti, un "Jaunā Vienotība" un "Progresīvie" "ir gatavi nodot savus iepriekš paustos akmens cietos un principiālos uzskatus par cīņu pret korupciju, oligarhiem un valsts nozagšanu", pausts AS paziņojumā.

AS neatbalstīs "nestabilu, valsts drošību un starptautisko reputāciju vājinošu valdību ar Lemberga izšķirošu ietekmi. Ja JV un premjera amata kandidāte Evika Siliņa ir patiesi ieinteresētas Latvijas drošības stiprināšanā un attīstībā un gatavas turpināt sarunas par valsts drošībai un nacionālajām interesēm atbilstošāka valdības modeļa izveidi, AS ir atvērta šādam procesam", pausts paziņojumā.

Viens no "Apvienotā saraksta" līderiem, tagadējais Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns topošās valdības sastāvu saista vienīgi ar vienošanos par balsojumu Valsts prezidenta vēlēšanās.

"Koalīcija ar 52 balsīm bija gatava jau 10. maijā. Un nekāda balta lapa nepastāvēja, bija tikai un vienīgi skaidrs ultimāts: vai nu jūs nākat kā ceturtais partneris šajā jau 52 balsu Lemberga koalīcijā, vai jūs nē. Lai kādā pozīcijā būdams, es nekad netolerēšu apdraudējumus mūsu valsts nacionālajai drošībai un valsts reputācijai. Tādā gadījumā, gluži kā teica Egils Levits - ne ar manām rokām. Tieši tāpat," sacīja Smiltēns.

KONTEKSTS:

Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība krita pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem paplašināt koalīciju, iekļaujot tajā arī opozīcijā esošos Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvos", un nepanākot pašreizējo koalīcijas partneru – Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" – piekrišanu ministru rokādēm un memorandam par vairākiem līdz gada beigām izdarāmiem darbiem.

Nākamās valdības izveidi Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzticēja Saeimā lielākās frakcijas "Jaunā Vienotība" izvirzītajai premjera amata kandidātei Evikai Siliņai, kura sāka sarunas ar piecām partijām. Augusta izskaņā kļuva zināms par Siliņas ieceri nākamās valdības kodolu veidot trim partijām – "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība un "Progresīvie" –, aicinot pievienoties arī "Apvienotajam sarakstam", kurš gan šādu ieceri noraidīja.  

"Apvienotais saraksts" uzstāj, ka koalīcijā jābūt Nacionālajai apvienībai, nevis "Progresīvajiem", kā to vēlas Siliņa. Savukārt Zaļo un zemnieku savienības iekļaušanai valdībā "Apvienotais saraksts" izvirzījis vairākus nosacījumus, taču vēlāk neieradās uz Siliņas rosinātajām sarunām. "Apvienotā saraksta" atbildi par dalību valdībā partijas gatavas gaidīt līdz piektdienas, 1. septembra, vidum.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti