Panorāma

11. Saeimas pēdējā sēde

Panorāma

Straujuma: Spridzānam būs jāuzņemas atbildība

Žurnāliste: notikušais ar "Citadeli" nepārsteidz

Žurnāliste: Par «Citadeles» darījumu šaubas arī Valsts kanceleja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šaubas par iecerēto bankas „Citadele” darījumu bija ne tikai Privatizācijas aģentūrai (PA), bet arī Valsts kancelejai, un valdība par to ir informēta, intervijā Latvijas Televīzijai pauda žurnāliste Agnese Margēviča, kura rūpīgi sekojusi un daudz rakstījusi par bankas “Citadele” pārdošanas lietu.

Spridzāns un Privatizācijas aģentūra otrdien jau esot informējuši valdību par savu pozīciju – viņuprāt, laiks līdz gada beigām vēl jāizmanto pārrunām par izdevīgākiem bankas pārdošanas nosacījumiem, stāsta Margeviča.

Žurnāliste arī norādīja, ka Privatizācijas aģentūra vienreiz jau „nobremzēja” gala lēmumu par „Citadeles” pārdošanu, jo lēmumu bija plānots pieņemt 21.oktobrī valdības sēdē. „Privatizācijas aģentūra vienkārši vēl nebija sagatavojusi ziņojumu uz valdības sēdi, kurā tai bija jāatbild uz ļoti kritiskiem Valsts kancelejas slepena ziņojuma pausto kritiku, ka investoru struktūra nav skaidra, investoru iepriekšējie darījumi ne vienmēr bijuši veiksmīgi."

"Šajā ziņojumā, kas sabiedrībai diemžēl nav pieejams, jo tam noteikts ierobežotas pieejamības statuss, Valsts kanceleja rekomendē valdībai neparakstīt līgumu šādā stadijā,” stāstīja žurnāliste.

Jau ziņots, ka līdzšinējie PA valdes locekļi - Ansis Spridzāns un Guntis Lauska - atkāpās no amata trešdien. Iepriekš Ekonomikas ministrija nekomentēja informāciju, ka Spridzāns un Lauskis atlūgumus iesnieguši „Citadeles” darījuma dēļ.

Valdība otrdien slēgtajā sēdē akceptēja līgumu par bankas "Citadele" akciju pārdošanu starptautisko investoru grupai "Ripplewood Holdings". Bankas pārdošanas līgumā plānots iekļaut punktu, ka ”Ripplewood Holdings” sev piederošās ”Citadeles” akcijas varēs pārdot jau pēc diviem gadiem.

Valdība atbalstītā bankas pārdošanas līguma nosacījumi paredz, ka "Ripplewood Holdings" bankas akcijas varēs pārdot pēc diviem gadiem. Latvijas valdība akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu. Tas paredz, ka 25% bankas "Citadele" akciju iegādāsies "Ripplewood Holdings", 50% iegūs patlaban publiski nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

ERAB atbalsta Latvijas valdības lēmumu pārdot valstij piederošās bankas "Citadele" akcijas starptautiskai investoru grupai, ko vada "Ripplewood Holdings" un fonda dibinātājs un izpilddirektors Tims Kolinss. ERAB viceprezidents Filips Benets 23.septembrī apmierinātību par notikušo izteica Rīgā, darījumu saucot par profesionāli vadītu procesu.

ASV investoru piedāvātā cena par bankas "Citadele" akcijām un visi investoru vārdi tiks atklāti pēc darījuma noslēgšanas.

Savulaik valsts maksātnespējīgajā "Parex" bankā ar mērķi novērst apjomīgu finanšu krīzi no saviem līdzekļiem naudas ieguldīja aptuveni miljardu eiro, bet kopā ar valsts garantijām - ap diviem miljardiem eiro. No abām bankām - „Reverta” un „Citadele” - atgūta gandrīz puse no šīs summas jeb 770 miljoni eiro. Bankā „Citadele” neatmaksātais atbalsts palicis aptuveni 130 miljoni eiro. "Citadele" tika dibināta 2010.gadā, restrukturizējot valsts pārņemto "Parex banku". Patlaban Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% mīnus viena bankas "Citadele" akcija, savukārt 25% un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti