Vienojas attīstīt Latvijas-Japānas ekonomisko sadarbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Darba vizītes ietvaros šodien, 10.aprīlī, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tikās ar Japānas premjerministru Šinzo Abi (Shinzo Abe). Vizītes galvenās tēmas – atbalsts Latvijas uzņēmēju sadarbībai ar Japānu, Latvijas attiecības ar Japānu ES ietvaros, kā arī atbalsts Latvijas kandidatūrai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD), LR un LTV informēja Ministru prezidenta preses sekretārs mārtiņš Panke.

Ministru prezidents ar Japānas premjerministru Šinzo Abi pārrunāja divpusējo attiecību un Japānas-ES attiecību aktualitātes, kā arī situāciju Austrumāzijā. Japānas premjerministrs novērtēja Latvijas paveikto, pārvarot ekonomisko krīzi, un informēja par soļiem, kurus sper Japānas valdība, lai panāktu ekonomikas izaugsmi. Abas puses novērtēja divpusējās attiecības kā ļoti labas, taču vienlaikus pauda vēlmi stiprināt ekonomiskos sakarus.

Dombrovskis uzsvēra Latvijas vēlmi un gatavību pievienoties OECD, ņemot vērā Japānas būtisko lomu šajā organizācijā. Abas puses pauda uzskatu, ka ekonomiskie sakari ir nozīmīgi gan divpusējām Latvijas-Japānas, gan Japānas-ES attiecībām. Dombrovskis pauda atbalstu ātrai ES-Japānas Brīvās tirdzniecības līguma (BTL) noslēgšanai, par kuru drīzumā sāksies sarunas.

Premjerministrs Abe pauda bažas par saspringto situāciju Austrumāzijā, īpaši Ziemeļkorejas provokatīvajiem soļiem. Ministru prezidents Dombrovskis pievienojās šīm bažām, paužot uzskatu, ka jebkuri jautājumi risināmi sarunu ceļā, balstoties uz starptautisko tiesību normām.

„Šis jautājums tika uzrunāts no premjerministra [Šinzo Abes] puses. Latvijas puses nostāja ir skaidra. Mēs nosodām Ziemeļkorejas provokācijas un uzskatām, ka ir nepieciešams starptautiski koordinēts risinājums, lai savaldību šīs provokācijas,” sacīja Dombrovskis.

Vizītes ietvaros Dombrovskis Japānas vadošajiem uzņēmējiem un ekonomikas ekspertiem prezentēja Latvijas uzņēmēju iespējas, tostarp Latvijas priekšrocības loģistikas un tranzīta jomā. Japānas uzņēmēji atzina, ka ekonomisko projektu attīstībā būtiska loma ir tūrisma kontaktu stiprināšanai un Latvijas iespēju popularizēšanai Japānā. Tas varētu palielināt Japānas tūristu skaitu, izveidot regulārus čarterreisus un attīstīt gaisa satiksmi. Japānas uzņēmēji uzsvēra, ka tūrismā būtiski prezentēt visas Baltijas valstis, veidojot kopīgus projektus un tūrisma maršrutus.

Premjerministrs tikās ar korporācijas Mitsubishi viceprezidentu Hideto Nahakaru (Hideto Nahakara), Hitachi Corporation viceprezidentu Koji Tanaku (Koji Tanaka), All Nippon Airways valdes priekšsēdētāju Joji Ohashi (Yoji Ohashi) un Japan Airlines prezidentu Jošiharu Ueki (Yoshiharu Ueki), koncerna Itochu valdes priekšsēdētāju Eizo Kobajašii (Eizo Kobayashi) un Panasonic valdes locekļiem.

Bija tikšanās ar Pasaules Prezidentu organizāciju (World Prezidents Organization), Japānas lielo uzņēmumu vadītāju asociāciju (Association of Japan Corporare Executives), Japānas Ārējās tirdzniecības organizāciju (Japan External Trade Organization) un lielākajiem Japānas uzņēmumiem Starptautiskās sadraudzības padomē (International Friendship Exchange Council).

Ministru prezidentu vizītē uz Japānu pavada Latvijas uzņēmēju delegācija, kas pārstāv pārtikas ražošanas, dabisko šķiedru, lauksaimniecības, rūpniecisko iekārtu ražošanas, konsultāciju un finanšu nozares, kā arī transporta un loģistikas jomu, ko tostarp pārstāv Rīgas Brīvostas pārvalde, Ventspils brīvosta un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde.

Savukārt amatpersonu un ekspertu diskusijās premjerministrs uzvēra, ka Latvija starptautiskajā politikā saskata aizvien pieaugošu Klusā Okeāna reģiona nozīmi, kur būtiska loma Japānas un ES brīvas tirdzniecības līguma sagatavošanai, un Latvija atbalsta ES un Japānas sarunu uzsākšanu par šo jautājumu.

Dombrovskis tikās arī ar zemes infrastruktūras, transporta un tūrisma ministru Akihiro Ohtu (Akihiro Ohta) un Japānas parlamenta Latvijas–Japānas sadraudzības biedrības vadītāju Hirofumi Nakasone (Hirofumi Nakasone). Premjers izklāstīja valdības prioritātes un aicināja atbalstīt Latviju tās mērķī pievienoties OECD. Viņš aicināja Japānas amatpersonas apmeklēt Latviju, H.Nakasone savu vizīti plāno šā gada vasarā.

Premjerministrs pauda gandarījumu par Latvijas un Japānas sadarbību izglītības un kultūras projektos, īpaši akcentējot Japānas koru dalību Dziesmu svētkos un latviešu valodas apguves projektus.

Dombrovskis augsti novērtēja Japānas paveikto 2011.gada martā notikušās zemestrīces seku novēršanā, vienlaikus apliecinot Latvijas sniegto atbalstu šim mērķim. Pēc notikušās nelaimes Latvijas valdība vienojās par gatavību sniegt nepieciešamo atbalstu Japānai dabas katastrofas seku likvidēšanā. Interesi sniegt savu palīdzību izrādīja arī Latvijas uzņēmēji un privātpersonas. Ziedojumi tika vākti Latvijas Sarkanā Krusta birojā. Savukārt Ministru kabinets atbalstīja 100 000 latu palīdzības sniegšanu Japānai. Līdzekļi tika pārskaitīti Japānas Sarkanajam krustam.

Ceturtdien, 11.aprīlī, premjerministrs tiksies ar Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation un Japānas Starptautiskās sadarbības bankas vadību. Tāpat Dombrovskim ieplānota intervija ar Kyodo News.

Premjers Latvijā atgriezīsies 12.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti