Ziemeļkoreja atkal izmēģina ballistiskās raķetes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 10 mēnešiem.

Ziemeļkoreja trešdien atkal izmēģinājusi ballistiskās raķetes - jau ceturto reizi pēdējo pāris nedēļu laikā. Tiek uzskatīts, ka tas saistīts ar Ķīnas prezidenta vizīti Dienvidkorejā pagājušajā nedēļā. Šādā veidā viņš lauzis ierasto Ķīnas līderu praksi, ka vispirms tiek apmeklēta Phenjana. Turklāt ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu viņš vēl nav ticies ne reizi. Vienlaikus kļuvis zināms, ka miris viens no galvenajiem Ziemeļkorejas kodolprogrammas arhitektiem.  

Ziemeļkoreja trešdien izmēģināja divas ballistiskās raķetes, palaižot tās uz Japāņu jūru. Saskaņā ar Dienvidkorejas bruņoto spēku ziņoto, raķešu, domājams, „Scud” tipa, darbības rādiuss bija aptuveni 500 kilometru, tās palaistas ar 20 minūšu starplaiku un nokrita starptautiskajos ūdeņos Japānas jūrā.  

Saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūcijām Phenjanai ir aizliegti ballistisko raķešu izmēģinājumi. Komunistiskā valsts vēlas izstrādāt vadāmas taktiskās raķetes. Nav informācijas, ka Ziemeļkorejai ir resursi tādu izstrādei, taču nesen publicēta propagandas filma liecina, ka armijas īpašumā varētu būtu Krievijas KH-35 spārnotās raķetes versija.  

Šis bija jau ceturtais ballistisko raķešu izmēģinājums pēdējo divu nedēļu laikā, un Phenjana minējusi vairākus iemeslus savai rīcībai, tostarp nepatiku pret nesen notikušajām Dienvidkorejas flotes mācībām netālu no jūras robežas.  

Tomēr interesants ir fakts, ka izmēģinājumi notikuši laikā, kad pagājušajā nedēļā vizītē Seulā ieradās Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins.  

Viņa viesošanās Dienvidkorejā ir zīmīga ar to, ka Ķīnas līderi tradicionāli vispirms devušies vizītē uz Phenjanu un tikai tad uz Seulu. Bet Sji šo tradīciju ir atklāti lauzis, kaut gan Pekina ir Phenjanas vienīgā galvenā sabiedrotā. Jaunais Ķīnas prezidents Sji, kurš amatā stājās pērn, jau četras reizes ir ticies ar Dienvidkorejas prezidenti Paku Gunhje, bet ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu - vēl ne reizi.  

Tādēļ analītiķi pēdējo pāris nedēļu laikā Ziemeļkorejas veiktos izmēģinājumus saista tieši ar Phenjanas dusmām par Ķīnas prezidenta rīcību, ko uzskata par apvainojumu.

Turklāt pēc tikšanās ar Sji pagājušajā nedēļā Dienvidkorejas prezidente Paka paziņoja, ka abas puses vienojušās pielietot „jebkādus mērus”, lai panāktu Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos, un atkārtoti apstiprināja abu iebildumus jebkādiem turpmākiem kodolizmēģinājumiem.

Tikmēr Ziemeļkoreja trešdien paziņoja, ka miris par galveno totalitārās valsts ballistisko raķešu un kodolprogrammas arhitektu uzskatītais atvaļinātais ģenerālis Čons Pjongho. Viņš miris no sirdstriekas 88 gadu vecumā. Atvaļinātais ģenerālis pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados pārraudzījis vidēja rādiusa ballistisko raķešu izstrādi. Saskaņā ar ASV izlūkdienestu informāciju, viņš spēlēja vienu no galvenajām lomām Ziemeļkorejas ieroču starptautiskajā tirdzniecībā, tajā skaitā piegādājot sastāvdaļas raķetēm un kodolreaktoriem tādām valstīm kā Irāna un Sīrija. Čons bija viena no amatpersonām, pret kuru sankcijas bija ieviesušās Apvienotās Nācijas, ASV un Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti