Pasaules panorāma

Skandalozas telefonsarunas atklāj Kremļa ietekmi Austrumukrainā

Pasaules panorāma

Ieskats 27. novembra "Pasaules panorāmas" tematos

Venēcijas cerības saista ar "Mozu"

Venēciju no plūdiem plāno sargāt ar projektu «Mozus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Vai pagājušās nedēļas vēsturisko applūšanu unikālajā tūrisma pērlē Venēcijā varēja novērst? Pilsētas galva notikušajā vaino klimata pārmaiņas, tikmēr vietējie iedzīvotāji amatpersonām pārmet neizdarību. Iesāktais un nepabeigtais vērienīgais plūdu barjeras projekts “Mozus” ir tas, uz ko tagad liek visas cerības stihijas varā nonākušajā pilsētā.

Ūdens līmenis Venēcijā sāka mazināties, taču nemazinās pilsētnieku un amatpersonu bažas par šī pasaules kultūras mantojuma nākotni. Pagājušonedēļ plūdi Venēcijā sasniedza 1,87 metru atzīmi, kas bija augstākais līmenis pusgadsimta laikā. Applūda vairāk nekā 80% Venēcijas teritorijas – ūdenī nokļuva vēsturiski eksponāti, manuskripti un mākslas darbi. Straujais ūdens līmeņa kāpums pārsteidza nesagatavotus arī vietējos iedzīvotājus un uzņēmumu īpašniekus. Lēsts, ka zaudējumi sasniegs simtiem miljonu eiro. "Situācija ir ļoti sarežģīta, jo ūdens līmenis pacēlās ļoti strauji, un viss, ko mēs darījām, lai to novērstu, izrādījās bezjēdzīgs," teica veikala īpašnieks Stefano Lako.

Venēcijas amatpersonas notiekošajā vaino klimata pārmaiņas. "Tās ir šī klimata sekas, kas ir izšķirīgi visai pasaulei un jo īpaši Venēcijai. Tas ir iemesls, kādēļ mēs vairākkārt esam lūguši ANO apsvērt pētījumu centra izveidi, kas pievērstos klimata izmaiņām, īpaši ūdens un jūras līmenim Venēcijā," pauda Venēcijas mērs Luidži Bruņaro.

Venēcijas pārvaldnieki sola appludinātu māju īpašniekiem izmaksāt līdz piecu tūkstošu, bet uzņēmumiem līdz pat 20 tūkstošu eiro kompensāciju. Taču vietējie iedzīvotāji amatpersonām pārmet nepietiekamu rīcību acīmredzamu draudu priekšā. "Tas notiek regulāri, vienu dienu vai citu, problēmas ir lielas, taču vislielākais jautājums ir “Mozus”, mums tas noteikti ir jāpabeidz par katru cenu," atzina bāra īpašnieks Mauricio Martins.

Plūdu barjeras būvniecības projekts ar zīmīgu nosaukumu “Mozus” Itālijā tika izstrādāts 1984. gadā, lai pasargātu trauslo Venēciju no paisumiem. Taču projektu aizēnoja korupcijas skandāli. Izmaksas tika ievērojami pārsniegtas, termiņi pārcelti, un pēc 16 gadu būvniecības un piecu miljardu eiro iztērēšanas barjera aizvien nestrādā. Pagājušonedēļ apmeklējot plūdu skarto teritoriju, Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte solīja pabeigt barjeru pēc iespējas ātrāk. Tiesa, atbilstoši savam sākotnējam projektam, arī pabeigtais “Mozus” nespēs apturēt jau tradicionālo ūdens ieplūšanu tūristu iecienītajā Svētā Marka laukumā un citās ievērojamās Venēcijas vietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti