Venēciju no applūšanas paglābj jaunā pretplūdu sistēma «Mozus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Pirmo pārbaudījumu veiksmīgi izturējusi Venēcijas pretplūdu sistēma, kurai dots biblisks nosaukums “Mozus”. Uz mākslīgajām salām uzbūvētā un kanālu izvagotā Itālijas ziemeļu pilsēta allaž bijusi plūdu apdraudēta, kas tai bieži radījis nopietnus zaudējumus. Nedēļas nogalē no slūžām un barjerām veidotā sistēma no applūšanas pasargāja pusi pilsētas.

Venēcijas ambiciozā pretplūdu sistēma nedēļas nogalē veiksmīgi izturēja pirmo pārbaudījumu, aizsargājot pilsētu no 130 centimetrus augsta paisuma. Tas citkārt būtu appludinājis pusi Venēcijas.

Viena no pilsētas zemākajām vietām Svētā Marka laukums palika sauss, un tūristi tajā varēja palikt.

Gadiem veidotās pretplūdu sistēmas projektam dots nosaukums “Mozus”. Starp Venēcijas lagūnu un jūru izveidota barjeru sistēma, kuru plūdu draudu gadījumā var pacelt. Kad stipra vēja un lietus dēļ paisums sāka kāpt, no jūras gultnes tika paceltas 78 koši dzeltenas slūžas.

To no kuģa klātienē vēroja Venēcijas mērs Luidži Brunjaro. “Patlaban starp jūras līmeni aiz barjeras un šeit, lagūnas iekšpusē, ir 70 centimetru starpība,” viņš norādīja.

Par projekta izdošanos īpaši apmierināti var būt vietējie iedzīvotāji un veikalnieki.

“Velku nost zābakus, jo izskatās, ka plūdu nav. Kāds man teica, ka tas pateicoties “Mozum”; ja tas tiešām darbojas, tad paldies Dievam!”

“Esmu priecīga. Varu atviegloti uzelpot.”

Projektam dots nosaukums "Moses" ("Mozus") – kā Bībeles tēlam, kurš pašķīra Sarkanās jūras ūdeņus. Pretplūdu sistēmas izmēģinājumi tika uzsākti šī gada jūlijā. Būvniecība sākās 2003. gadā, un sistēmai bija jāsāk darboties jau 2011. gadā, taču,

iestiegot korupcijas skandālos un pieaugošās izmaksās, projekts krietni iekavējās.

Tādēļ tam bijuši arī daudz skeptiķu. Arī vides aktīvisti pauduši bažas, ka sistēma izjauks lagūnas delikāto ekoloģiju.

Pretplūdu sistēmas plānošanā un izstrādāšanā ieguldīti gandrīz seši miljardi eiro. Pērn rudenī Venēcija piedzīvoja lielākos plūdus vismaz 50 gadu laikā, kas nodarīja zaudējumus aptuveni miljarda eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti