Pusdiena

No nākamā gada slēgs Āgenskalna tirgu; atjaunošanai Rīgai nav ne plānu, ne naudas

Pusdiena

Eiropas Zāļu aģentūras un Eiropas banku iestādes pārcelšana raisa politiskās kaislības

Grūtības koalīcijas izveidē tuvina Vāciju jaunu Bundestāga vēlēšanu izsludināšanai

Vācijas prezidents cenšas glābt valsti no ārkārtas vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vācijas kancleres Angelas Merkelas konservatīvajam blokam nav izdevies vienoties ar brīvajiem demokrātiem un „zaļajiem” par koalīcijas izveidi, un Berlīne ir tuvu tam, lai izsludinātu jaunas Bundestāga vēlēšanas. Lai glābtu situāciju, Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers tuvāko dienu laikā tiksies „zaļajiem” un sociāldemokrātiem.  

Svētdien vakarā, kad koalīcijas tikšanos pameta brīvo demokrātu līderis Kristiāns Lindners, paziņojot, ka partijas nespēj rast kopīgu nostāju, lai izveidotu valdību, Merkelei nekas cits neatlika, kā ar nožēlu paziņot, ka vienošanās starp šiem politiskajiem spēkiem nebūs. Pēc sarunu izgāšanās viņa negrasās atkāpties no kancleres amata un sev atvēlēto laiku izmantos, lai turpinātu pārvaldīt valsti, paziņoja Merkele.

„Šī ir diena, kurā mazākais, ko var darīt, ir visu vēlreiz kārtīgi pārdomāt – par to, kā norisināsies tālākā situācijas attīstība Vācijā. Taču es kā Vācijas kanclere darīšu visu, lai arī šajās grūtajās nedēļās valsts tiktu labi pārvaldīta,” sacīja Merkele.

Savukārt Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers situāciju nosaucis par bezprecedenta un aicinājis partijas no jauna izvērtēt savu nostāju, jo no tā ir atkarīga visas Vācijas labklājība.

Šteinmeieram otrdien, 21.novembrī, paredzēta tikšanās ar „zaļo” partiju, bet trešdien ar sociāldemokrātiem, kuri pēc vājo rezultātu uzrādīšanas vēlēšanās paziņoja par aiziešanu opozīcijā, bet tās līderis Martins Šulcs uzsvēris, ka viņa vadītā partija nebaidās no pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšanas.

Arī pati Merkele paudusi viedokli, ka starp pirmstermiņa vēlēšanām vai mazākuma valdību viņa labāk izvēlētos jaunu vēlēšanu izsludināšanu. Intervijā sabiedriskajai raidorganizācijai ARD Merkele pauda, ka viņas plānos nav veidot mazākuma valdību.

Arī raidsabiedrībai ZDF Merkele norādīja, ka Vācijai ir vajadzīga stabilitāte, bet mazākuma valdība to nenodrošina. Turklāt, kas tā būtu par valdību, kurai katru reizi tās lēmuma pieņemšanai būtu nepieciešams meklēt vairākumu, uzsvēra Vācijas kanclere.

Tomēr daudzi kristīgie demokrāti Merkeles vadītajā partijā cer, ka no politiskās krīzes izdosies izkļūt, izveidojot koalīciju ar sociāldemokrātiem par spīti tam, ka viņi jau vairākkārt ir noraidījuši šādu iespēju.

Tagad visa uzmanība Vācijā un Eiropā ir pievērsta sarunu iznākumam starp Vācijas prezidentu un sociāldemokrātiem, saruna plānota trešdien.

Ja netiks rasta izeja no šīs politiskās krīzes, tad Šteinmeieram nāksies izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas, no kurām lielākie ieguvēji varētu būt tieši antieiropeiski noskaņotās partijas, no kā vācu tradicionālie politiskie spēki līdz šim centās izvairīties.  

Jau ziņots, ka brīvie demokrāti naktī uz pirmdienu, 20. novembri, paziņoja par izstāšanos no Vācijas koalīcijas sarunām.

Jau uzreiz pēc vēlēšanām bija skaidrs, ka šoreiz Vācijas valdības sarunas būs smagākas kā agrāk. Bundestāga vēlēšanās kancleres Merkeles konservatīvie uzvarēja ar 33% balsu, taču tas bija politiskā spēka sliktākais rezultāts pēdējās desmitgadēs. Līdzšinējie tā dēvētās lielās koalīcijas partneri - sociāldemokrāti - vēlēšanās palika otrajā vietā un paziņojuši par aiziešanu opozīcijā.

Tādēļ kā vienīgais reālais variants vairākuma izveidošanai šķita konservatīvo, Brīvo demokrātu partijas un "zaļo" koalīcija. To dēvē par Jamaikas koalīciju, jo šo trīs partiju krāsas atbilst Jamaikas karoga krāsām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti