Ukraina ievieš īpašo statusu Donbasa rajoniem un atbrīvo separātistus no atbildības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Ukrainas parlaments otrdien slēgtajā sēdē atbalstījis likumprojektu par īpašu pašpārvaldes statusu Doņeckas un Luhanskas apgabalu rajonos, kas paredz ieviest prokrievisko separātistu ieņemtajās zonās vietējo pārvaldi uz trīs gadiem, kā arī atbrīvot separātistus no atbildības, ziņo portāls „LB.ua”. 

Projektu bija paredzēts skatīt parlamenta slēgtajā sēdē, taču lielākā daļa deputātu pret to iebilda, uzskatot, ka tas jāapspriež publiski. Tomēr pēc pārtraukuma deputāti piekrituši turpināt sēdi aiz slēgtām durvīm.

Prezidenta iesniegto likumprojektu par īpašo statusu Donbasa teritorijām atbalstīja 277 deputāti no 450.

Tāpat Augstākā Rada atbalstījusi likumprojektu, kas nepieļauj „vajāt un sodīt personas, kas piedalījās notikumos Doņeckas un Luhanskas apgabalos”.   

Likumprojekts paredz, ka valsts garantē - Doņeckas un Luhanskas apgabalos „notikumu dalībniekus” nesauks pie administratīvās vai kriminālatbildības un nediskriminēs, iepriekš ziņoja „Ukrainskaja Pravda”.  

Kaujiniekus atbrīvos no kriminālatbildības, ja viņi mēneša laikā no likuma spēkā stāšanās brīža atbrīvos ķīlniekus, labprātīgi nodos ieročus un sprāgstvielas, atbrīvos administratīvās un citas ieņemtās ēkas un pārtrauks bloķēt valsts pārvaldes iestāžu un organizāciju darbību.

Tai pašā laikā šī likuma normas neattieksies uz personām, kuras apsūdz vai tur aizdomās par smagiem noziegumiem, kā arī personām, kas saistītas ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas reisa MH17 katastrofu.  

Tāpat likumprojekts par Donbasa teritoriju īpašo statusu paredz garantijas krievu un jebkuras citas valodas brīvai izmantošanai privātajā un sabiedriskajā dzīvē, valodas mācīšanai un atbalstīšanai.

Projekts paredz 9.novembrī sarīkot Donbasā vietējās vēlēšanās un noteikt jaunu tiesnešu un prokuratūras amatpersonu iecelšanas kārtību, ļaujot tajās piedalīties vietvaras pārstāvjiem.  Tāpat projektā norādīts, ka valsts garantē Donbasa sociāli ekonomisko attīstību,  nosakot īpašu ekonomisko režīmu saimnieciskajai darbībai un investīcijām, kas vērstas uz rūpniecības, transporta un sociālās infrastruktūras un dzīvojamā fonda atjaunošanu.

 Paredzēts, ka valsts atbalsts Donbasa atjaunošanai būs iekļauts budžetā un to nevarēs samazināt.  Tāpat plānots stiprināt Donbasa un Krievijas kaimiņreģionu labas kaimiņattiecības.  

Likumprojektā arī noteikts, ka Donbasā tiks veidotas tautas milicijas vienības, kas atradīsies vietējās varas pakļautībā.  

Jau vēstīts, ka Porošenko pagājušajā nedēļā paziņojis, ka 70% krievu karaspēka daļu atstājuši Ukrainas teritoriju, bet vēlāk paziņojis, ka krievu karaspēka izvešana ir apturēta.  5.septembrī Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā Kijeva un pašpasludināto neatzīto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku pārstāvji parakstījuši protokolu par uguns pārtraukšanu. Tomēr jau nākamās dienas rītā tika ziņots par vienošanās pārkāpumiem.

Pēc Krimas aneksijas prokrieviskie separātistu kaujinieki aktivizējās Ukrainas dienvidaustrumos. Rietumvalstis aicināja Krieviju ietekmēt separātistus un panākt ieroču nolikšanu, taču Maskava norobežojas no pašpasludinātajām "tautas republikām" un ļauj agresijai turpināties. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti