Tramps vēstulē draudējis Erdoganam pirms Turcijas ofensīvas Sīrijā

Ceturtdien, 17. oktobrī, Ankarā ieradās ASV viceprezidents Maiks Penss, lai tiktos ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu un pieprasītu pārtraukt militāro ofensīvu Sīrijas ziemeļos pret kurdiem. Neskatoties uz pieaugošu starptautisko spiedienu, Ankara aicinājumus uz pamieru noraidījusi. Tikmēr medijos publicēta vēstule, ko ASV prezidents Donalds Tramps bija sūtījis Erdoganam, vēl pirms viņš uzsāka militāro operāciju Sīrijā. Daudzus pārsteidzis vēstulē izmantotās valodas familiārais stils.

ĪSUMĀ:

  • Ankarā ieradies ASV viceprezidents, kurš mēģina panākt pamieru un apturēt Turcijas ofensīvu Sīrijā.
  • Turcija kurdu kaujiniekus uzskata par teroristiem un draudu nacionālajai drošībai; pamieru noraida.
  • Kurdi Vašingtonu apsūdzējuši par dūrienu mugurā; Trampam pārmet "zaļās gaismas" došanu Turcijai.
  • Medijos nonākusi Trampa vēstule Erdoganam; tajā ASV prezidents aicinājis Turciju neiebrukt Sīrijā.
  • Erdogans bijis sadusmots par Trampa toni un viņa vēstuli izmetis miskastē.
  • Kaujas starp turkiem un kurdiem Sīrijas ziemeļos tikmēr turpinās.

Tramps vēstulē draudējis Erdoganam pirms Turcijas ofensīvas SīrijāGints Amoliņš
Abi nopietnām un drūmām sejām - ASV viceprezidents Penss ceturtdien ieradies Ankarā, sarokojās ar Turcijas prezidentu Erdoganu, lai pēc tam aiz slēgtām durvīm runātu par Turcijas izvērsto uzbrukumu Sīrijas ziemeļos pret kurdu kaujieniekiem. Līdz ar Pensu Ankarā ieradies ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

 

ASV viceprezidents tikās ar Erdoganu, lai ASV prezidenta Trampa uzdevumā mēģinātu panākt pamieru un apturēt Turcijas ofensīvu Sīrijā. Turcija kurdu kaujiniekus uzskata par teroristiem un draudu nacionālajai drošībai, un Erdogans ideju par pamieru noraidīja jau iepriekš.

Turcijas armija sāka uzbrukumus Sīrijas ziemeļos pagājušajā trešdienā pēc tam, kad Tramps paziņoja par tur izvietoto amerikāņu karavīru izvešanu, kas līdz šim atbalstīja kurdus cīņā pret džihādistu grupējumu "Daīš" jeb "Islāma valsti". Kurdi Vašingtonu apsūdzējuši par dūrienu mugurā, Trampam pārmet "zaļās gaismas" došanu Turcijai sākt uzbrukumus Sīrijas kurdiem. Tramps pārmetumus trešdien, 16. oktobrī, atkārtoti noraidīja.

"Es viņiem nedevu "zaļo gaismu". Un, ja kāds ir redzējis vēstuli, ko es [Erdoganam] nosūtīju uzreiz pēc telefonsarunas. Tā bija ļoti spēcīgā vēstule. Viņiem nekad nebija dota "zaļā gaisma"," uzsvēra ASV prezidents.

Runa ir par Trampa un Erdogana telefonsarunu, pirms Turcijas sāka ofensīvu Sīrijā, un vēstuli, ko pēc tam Tramps nosūtīja Erdoganam. Vēstule datēta ar 9. oktobri - dienu, kad Turcija sāka uzbrukumus. Tajā Tramps aicināja Erdoganu "nebūt muļķim" un neiebrukt kaimiņvalstī.

ASV prezidents arī piedāvāja panākt vienošanos, lai Erdogans "nebūtu atbildīgs par tūkstošiem cilvēku nogalināšanu", bet Tramps nebūtu atbildīgs par "Turcijas ekonomikas iznīcināšanu", uz ko viņš esot gatavs, ja Erdogans nepiekāpsies. 

Erdogans bijis sadusmots par šādu toni un Trampa vēstuli izmetis miskastē, atsaucoties uz diplomātiskajiem avotiem, ziņo tādi mediji kā "CNN Turk" un BBC.

Kaujas starp turkiem un kurdiem Sīrijas ziemeļos tikmēr turpinās. Pēc Vašingtonas lēmuma izvest ASV karavīrus tukšo vietu ātri ieņēmusi Maskava.

Kurdu kaujinieki vienojušies ar Krievijas atbalstīto Damasku izvietot valdības karaspēku pie Turcijas robežas, kas var novest pie tiešām Sīrijas un Turcijas armiju sadursmēm. Lai to novērstu, tagad pierobežā patruļas izvietojusi Krievija.

Erdogans nākamnedēļ Sočos plāno tikties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Tikmēr Sīrijas prezidents Bašars al Asads ceturtdien brīdināja, ka viņa armija stāsies pretim Turcijas invāzijai ar "visiem likumiskajiem līdzekļiem".

KONTEKSTS:

Turcijas spēki sākuši militāro ofensīvu Sīrijas ziemeļos. Saskaņā ar oficiālo plānu Sīrijas ziemeļos Ankara vēlas izveidot drošu zonu, kur varētu izmitināt daļu sīriešu bēgļu, kas rada patvērumu Turcijā kopš pilsoņkara sākuma 2011. gadā. Tikmēr Kurdu Tautas aizsardzības vienības, kas ar ASV atbalstu cīnījās pret džihādistu grupējumu "Daīš", uzskata par mērķi tieši sevi.

Pēc Turcijai militārās operācijas sākšanas ASV paziņoja par sankciju piemērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti