Teherāna noraida jebkādas sarunas par kodolvienošanās pārskatīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 1 mēneša.

Irānas prezidents Hasans Rouhani svētdien brīdināja, ja Savienotās Valstis izstāsies no kodolvienošanās, tad to nožēlos „kā nekad iepriekš”. ASV prezidents Donalds Tramps lēmumu pieņems jau nākamnedēļ. Viņš pieprasa 2015.gadā parakstīto Teherānas un pasaules lielvaru parakstīto kodolvienošanos labot, lai to padarītu stingrāku, pretējā gadījumā draud izstāties. Pārējās valstis uzskata, ka nolīgums jāsaglabā. Lai vēl mēģinātu pārliecināt Trampu, vizītē uz Vašingtonu dodas Lielbritānijas ārlietu ministrs. Vienlaikus ASV prezidenta tuvs sabiedrotais paziņojis, ka Tramps vēlas panākt režīma maiņu Irānā.

Teherāna noraida jebkādas sarunas par kodolvienošanās pārskatīšanu
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

 

„Ja Savienotās Valstis izstājas no kodolvienošanās, [tās] drīz vien to nožēlos kā nekad iepriekš vēsturē.” Ar šādu asu brīdinājumu svētdien nāca klajā Irānas prezidents Hasans Rouhani, kura prezidentūras laikā 2015. gadā tika noslēgts kodolnolīgums starp Teherānu un sešām pasaules lielvarām. Saskaņā ar vienošanos Teherāna iegrožoja savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu.

Saskaņā ar aģentūras AFP vēstīto, Rouhani uzrunā televīzijā brīdināja Trampu, ka Irānas „tauta ir vienota” neatkarīgi no politiskajām nostādnēm, vai tās būtu konservatīvas vai uz reformām noskaņotas.

Iepriekš šonedēļ Irānas augstākā līdera ajatollas Ali Hamenei padomnieks ārpolitikā Ali Akbars Velajati jau paziņoja, ka, ja ASV izstājas no kodolvienošanās, tad tajā nepaliks arī Irāna. Teherāna arī noraida jebkādas iespējamas sarunas par nolīguma pārskatīšanu.

Trampam lēmums par ASV turpmāku dalību nolīgumā būs jāpieņem līdz nākamajai sestdienai, 12.maijam. Viņš draud izstāties, ja Eiropas valstis, kas arī parakstījušas vienošanos, nepiekritīs atļaut stingrāku kontroli arī pār Teherānas raķešu programmu.

Tramps kritizē vienošanos arī tādēļ, ka tajā nav iekļauti jautājumi par Teherānas atbalstu Tuvo Austrumu kaujinieku grupējumiem.

Pārējās līgumu parakstījušās valstis uzskata, ka kodolvienošanās ir jāsaglabā, jo labākas alternatīvas patlaban nav. Gan Francijas prezidents Emanuels Makrons, gan Vācijas kanclere Angela Merkele nesen, viesojoties Baltajā namā, mēģināja Trampu atrunāt no ASV izstāšanās no vienošanās. Makrons arī pauda gatavību runāt par „jaunu”, plašāku vienošanos ar Irānu, kuras viens no daļām varētu būt kodolīgums.

Tomēr, kā jau minēts, Irāna norādījusi, ka nekādās sarunās par vienošanās paskatīšanu negrasās iesaistīties.

Runājot par ballistisko raķešu programmu, prezidents Rouhani svētdien arī paziņoja, to negrasās ļaut to iegrožot. Teherāna „būvēs tik daudz raķešu un ieroču, cik vajadzīgs,” teica Rouhani.

Svētdien divu dienu vizītē Vašingtonā ierodas Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Tiekoties ar augstākajām amatpersonām, tostarp ASV viceprezidentu Maiku Pensu, viņš starp citiem jautājumiem runās arī par Irānu.

Tramps kopš stāšanās prezidenta amatā ir bijis ass Irānā valdošā režīma kritiķis. Viņa sabiedrotais, bijušais Ņujorkas mērs Rūdijs Džuliāni, kurš nesen pievienojās Trampa personīgajai juristu komandai, šajā nedēļas nogalē teica, ka Tramps vēlas panākt Irānā režīma maiņu. Rūdijs pauda, ka „tas ir vienīgais veids miera panākšanai Tuvajos Austrumos” un „svarīgāks nekā Izraēlas un palestīniešu vienošanās”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti