Spānijā svētdien notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Spānijā šodien notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas. Premjers Pedro Sančess, kurš pārstāv Sociālistu partiju, bija spiests sasaukt vēlēšanas pēc tam, kad vairākums parlamenta deputātu nobalsoja pret viņa valdības piedāvāto valsts budžeta projektu.

Vēlētāju aptaujas parāda, ka kopš nonākšanas pie varas sociālistu popularitāte ir pieaugusi. Tomēr daudzi pilsoņi līdz pēdējam nebija izlēmuši, par ko balsot.

Spānijā svētdien notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau trešo reizi četru gadu laikā Spānijas pilsoņi dodas pie vēlēšanu urnām, lai izvēlētos valsts parlamentu. Atbalsts Tautas partijai, kas ir uzvarējusi iepriekšējās vēlēšanās, tagad ir krietni samazinājies. 

Tas tiek saistīts ar nopietniem korupcijas skandāliem, kuros ir ierauts šis politiskais spēks. Savukārt sociālistu popularitāte kopš nākšanas pie varas ir pieaugusi. Palielinās arī galēji labējās partijas “Vox” popularitāte, kuru tagad atbalsta daudzi līdzšinējie Tautas partijas vēlētāji.

Ņemot vērā Spānijas pieredzi ar diktatūru, tas ne vienam vien rada satraukumu. Tomēr vēlētāju aptaujas paredz, ka vislielāko vietu skaitu Spānijas parlamentā iegūs sociālisti, lai arī ir maz ticams, ka viņiem vieniem izdosies izveidot valdību. Tādēļ pašreizējais Spānijas premjerministrs Pedro Sančess intervijā laikrakstam "El Pais" mēģinājis mobilizēt savus vēlētājus, brīdinot, ka Tautas partija varētu atgriezties pie varas, izveidojot koalīciju ar jauno, galēji labējo partiju "Vox". Šāda koalīcija jau pastāv vienā no Spānijas reģioniem. 

Ņemot vērā Spānijas sāpīgo pieredzi ar galēji labējo diktatūru, līdz šim tādi politiskie spēki šajā valstī nebija populāri, tomēr līdz ar Tautas partijas pozīciju vājināšanos daļa no tās vēlētājiem ir sākusi atbalstīt radikālo partiju "Vox". Sančess brīdina, ka šīs partijas rindās ir gan holokausta noliedzēji, gan pašpasludināti bijušā diktatora Francisko Franko atbalstītāji, gan tie, kas neatzīst sadzīves vardarbības un klimata pārmaiņu radītās problēmas. Tāpat Spānijas premjers sacīja, ka daļa šīs partijas politiķu vēlas atteikties no līdzšinējā sadalījuma starp Madridi un reģioniem. Viens no centrālajiem šo vēlēšanu jautājumiem ir par Katalonijas nākotni. Daudzi politiķi un sabiedrības grupas kritizē Sančesa mēģinājumus uzsākt sarunas ar Katalonijas neatkarības piekritējiem. Savukārt Katalonijas atdalīšanās atbalstītāji uzskata, ka Sančess ir darījis pārāk maz, lai uzsāktu patiesi nopietnu dialogu ar viņiem. 

Tāpat daudzi Spānijā ir pārliecināti, ka jebkurš mēģinājums runāt ar separātistiem ir bīstams un var novest pie valsts šķelšanās. Līdz ar to aizvien skaļākas kļūst idejas par spēcīgāku varas centralizāciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti