Situācija Krimā neskaidra; Ukrainas opozīcijai pirmās domstarpības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Krimas pussalā situācija saglabājas saspringta, kaut gan par sadursmēm nav ziņu. Autonomās republikas galvaspilsētā Simferopolē cilvēki ir neziņā par to, kas notiks un baidās no militāras darbības. Lidostu, ko rīta pusē mēģinājuši ieņemt bruņoti cilvēki, kontrolē varas iestādes, apgalvo Ukrainas Nacionālās drošības padome. Bet pa to laiku Kijevā ziņo, ka nodoms kandidēt prezidenta ārkārtas vēlēšanās ir arī bijušajai premjerei Jūlijai Timošenko, par ko cits kandidāts - Vitālijs Kļičko - nav īpaši priecīgs. 

Par notiekošo Krimā piektdien dziļu satraukumu pauda Vācija, Francija un Polija, kuras ārlietu ministri pagājušajā nedēļā aktīvi iesaistījās sarunās starp prezidentu Viktoru Janukoviču un opozīciju. Viņi aicināja darīt visu, „lai mazinātu spriedzi valsts austrumu reģionos un sekmētu miermīlīgu dialogu starp visām iesaistītajām varām”.

Ceturtdien vakarā Krimas autonomās republikas parlamenta un valdības ēku Simferopolē sagrāba nezināmi bruņoti cilvēki. Bet piektdienas rītā cilvēki ar ieročiem rokās, bet bez pazīšanās zīmēm, centās ieņem pilsētas lidostu. Ukrainas Nacionālās drošības padomes sekretārs Andrejs Parubijs gan peiktdien paziņoja, ka tagad lidostu kontrolē Ukrainas tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji. Kaut gan situācija ir saspringta, tiek ziņots, ka lidostas darbība tomēr nav traucēta, avioreisi nekavējas un nav atcelti.

Parubijs arī paziņoja, ka šajos notikumos vainojamas „vai nu nelielas ekstrēmistisku separātistu grupas vai arī Krievijas Melnās jūras flotes karavīri”. Krievijas Melnās jūras flotes galvenā bāze atrodas Krimas pilsētā Sevastopolē, bet tās pārstāvji kategoriski nolieguši savu karavīru saistību ar pēdējo dienu notikumiem.  

Kaut gan par bruņotām sadursmēm nav ziņu, Simferopolē valda neziņa, un iedzīvotāji baidās, ka var sākties karadarbība. To telefonsarunā Latvijas Radio atklāja starptautiskās organizācijas „Foundation for Freedom” Ukrainā pārstāve Andžela Starovoitova, kas atrodas pilsētā.

„Manuprāt, pilsētā valda bailes neziņas dēļ par to, kas būs. Pilsētā ir cilvēki ar ieročiem. Zinot, ka ir sagrābtas divas ēkas, lidostā cilvēki staigā ar ieročiem, kaujas formās un maskās. Pulcējas lielas cilvēku grupas. Pirms divām dienām liela grupa pulcējās, šodien atkal cilvēki pulcējas pie parlamenta ēkas. Ir bailes par to, kas notiks. Masu saziņas līdzekļos ziņo, ka šeit gatavojas ierasties Krievijas karavīri. No un uz Simferopoli braucošie redz, kā pie pilsētas periodiski braukā karavīri,” stāstīja Starovoitova.

Tikmēr Kijevā parādījušās pazīmes par nesaskaņām līdzšinējo opozīcijas partiju vidū attiecībā uz prezidenta ārkārtas vēlēšanām, kas paredzētas maijā. Partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko, kurš arī pretendēs uz prezidenta amatu, piektdien paziņoja, ka kandidēt gatavojas arī bijusī premjerministre Jūlja Timošeno. Kļičko tas bijis negaidīts jaunums. Tomēr viņš uzstāja, ka tajā neko sliktu nesaskata, bet piebilda, ka „būs savādi, ja opozīcijas spēki savstarpēji konkurēs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti