Sestdien Bulgārijā spēkā veca tradīcija - «marteničkas» nēsāšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Bulgārijā ar 1. martu ir saistīta viena unikāla tradīcija. Lai būtu sveiki un veseli, no 1.marta visi bulgāri nēsā pie krūtīm vai kā aproci „marteničku” - tradicionāli no baltas un sarkanas dzijas izstrādātu rotaslietu, ko nenoņem tik ilgi, līdz ieraudzīts pirmais ziedošais krūms vai atceļojis gājputns. Tad „marteničku”, ko var pagatavot pats vai arī nopirkt, apsien ap zariņu, palaiž upē vai noliek zem akmens.

1. martā „marteničkas” nēsā visi - lieli un mazi, jauni un veci, žurnālisti televīzijā un politiķi parlamentā, tiek rotātas mājas un mājlopi, suņi un kaķi...

Ņemot vērā, ka citām slāvu tautām tādas tradīcijas nav, etnogrāfi un folkloristi meklē pirmsākumus vairākus tūkstošus gadus pirms mūsu ēras, kad šīs zemes apdzīvoja trāķu ciltis. Cita leģenda saistīta ar hanu Asparuhu, kura vadībā bulgāri mūsu ēras 7. gadsimtā ierodas Balkānos. Viņa māsa Huba atsūtījusi piekūnu, citā variantā balodi, ar asiņainu baltu diegu ap kāju un tā brīdinājusi brāli par ienaidnieka tuvošanos.

Sākotnēji savdabīgo amuletu  izstrādāja tikai no savītiem sarkaniem un baltiem, parasti vilnas dzijas pavedieniem, vēlāk sāka pievienot zilu krellīti, lai izvairītos no "ļaunas acs", zelta vai sudraba monētu. Balta krāsa simbolizē ilgu mūžu, sarkanā - veselību un spēku. Saskaņā ar ticējumu, 1.martā nedrīkst mazgāt baltas drānas, lai nebūtu salnu un krusu. Precētās sievas nēsā „marteničkas” piespraustas pa labi, neprecētās - pa kreisi. Arī izmēri ir visdažādākie. Rekords pagaidām pieder Dupņicas pilsētai, kura pērn izrotāja savu mēriju ar gandrīz 12 metrus lielu „marteničku”.

Kā bieži gadās, arī šī tradīcija mūsdienās izvēršas par sava veida biznesu - kā Ziemassvētki un Valentīndiena. Februāra beigās „marteničkas” pārdod visur - sākot no vecmāmiņām, kam pašrocīgi izgatavotās rotaslietas ir mazs papildinājums trūcīgajai pensijai, līdz pat moderniem tirgoņiem, kas piedāvā visdažādākos izstrādājumus no dzijas, ādas, metāla, bagātīgi dekorētus ar populāru aktieru un dziedātāju fotogrāfijām vai animācijas filmu varoņiem.

Uzskata, ka „martenička” jānēsā tik ilgi, kamēr tiek ieraudzīts pirmais stārķis, pie tam, ja putns ir lidojumā, gads būs īpaši labvēlīgs. Neatkarīgi no nēsāšanas ilguma - pāris dienas vai visu mēnesi, to noņemot, ir kas jāvēlas. Vēlēšanās piepildīšanos nodrošina tikai dāvināta „martenička”.

Neraugoties uz visām politiskajām un sadzīviskajām vētrām, simpātiskās tradīcijas galvenā nozīme ir tuvā pavasara gaidas un ticība, ka, pateicoties „marteničkai”, ikviens būs vesels un laimīgs visu gadu.

Jebkurā gadījumā baltsarkanais pavediens ir stingra saite, kas jau gadsimtiem ilgi turpina vienot bulgārus visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti