Romā sākas G20 valstu līderu samits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Itālijas galvaspilsētā Romā 30. un 31. oktobrī norisinās pasaules ekonomiski attīstītāko valstu jeb G20 samits. Politiķi pārrunās tādus jautājumus, kā Covid-19 pandēmija un ekonomikas atveseļošanās. Būtiska uzmanība tiks pievērsta arī klimata jautājumiem.

Romā sākas G20 valstu līderu samits
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Globālās Covid-19 pandēmijas dēļ šī būs pirmā G20 valstu līderu klātienes tikšanās divu gadu laikā. Un, kā norāda izdevums "Politico", šo samitu varētu nodēvēt par izdzīvošanas samitu. Ja pirms diviem gadiem Osakas samitā pasaules valstu līderi solīja veicināt ekonomisko izaugsmi, pievēršot īpašu uzmanību inovatīvām tehnoloģijām, kas nestu labumu visiem, tad šoreiz uzmanības centrā ir daudz eksistenciālāki jautājumi. Proti, koronavīrusa pandēmijas dēļ ik dienu turpina mirt tūkstošiem cilvēku, bet arvien draudīgākās klimata pārmaiņas var nākotnē novest arī pie visas cilvēces izmiršanas.

Tieši cīņa ar Covid-19 un klimata pārmaiņas visvairāk satrauc pasaules valdības, īpaši tāpēc, ka jau nākamās nedēļas sākumā par klimata krīzes pārvarēšanu tiks spriests arī ANO Klimata konferencē Glāzgovā. Taču

komentētāji norāda, ka šoreiz pasaules lielvaru līderi ir nonākuši visai pretrunīgā situācijā.

No vienas puses, tiek atzīts, ka ne vienu, ne otru krīzi nav iespējams pārvarēt katrai valstij individuāli un ir nepieciešama sadarbība. No otras puses, tieši bagātākās valstis tiek kritizētas par savtīgu Covid-19 apkarošanas politiku, spriežot par trešajām balsta vakcīnas devām laikā, kad pasaulē pirmo devu ir saņēmusi labi ja puse no iedzīvotājiem. Tas pats sakāms par cīņu ar klimata pārmaiņām, jo vairākas ekonomiski attīstītākās valstis ir vienas no lielākajām atmosfēras piesārņotājām, un to ambīcijas kaitīgo izmešu samazināšanai nereti tiek piezemētas, ņemot vērā savas ekonomiskās intereses.

Sanāksmes priekšvakarā valstu līderus uzrunājis arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, uzsverot nepieciešamību sadarboties.

"Mēs redzam milzīgu neuzticību lielvaru un G20 dalībvalstu vidū. Šāda neuzticība ir arī starp attīstītajām un attīstības valstīm, kā arī augošajām ekonomikām. Tāpēc pašam svarīgākajam šī G20 samita mērķim ir jābūt uzticības atjaunošanai, pārvarot galvenos neuzticības avotus, kas ir balstīti netaisnībā, nevienlīdzībā un ģeopolitiskajā šašķeltībā," norādīja Gutērrešs.

Ģeopolitiskā sāncensība noteikti, pirmkārt, attiecināma uz Krievijas un Ķīnas pretnostatīšanu pārējai Rietumu pasaulei. Komentētāji uzsver, ka šoreiz nedaudz labākās pozīcijās varētu būt ASV prezidents Džo Baidens, kurš pirmo reizi apmeklēs G20 samitu ASV prezidenta statusā. Turklāt viņš nav slēpis vēlmi atjaunot iepriekšējos gados visai pabojātās attiecības ar sabiedrotajiem Eiropā un ne tikai, uzņemoties arī ambiciozas klimata pārmaiņu apkarošanas iniciatīvas. No otras puses, šīs iniciatīvas nemaz netiek ar atplestām rokām uzņemtas pat pašās Savienotajās Valstīs. Baidena vēstījumam papildus plus punktus varētu piešķirt arī fakts, ka samitu klātienē neapmeklēs ne Ķīnas prezidents Sji Dziņpiņs, ne Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Kā jau ierasts šādu samitu laikā, arī Romā šodien paredzētas vairākas plašas demonstrācijas. Baidoties no iespējamām sadursmēm, pilsētā par drošību rūpējas vairāk nekā pieci tūkstoši policistu, bet pati samita norises vieta šoreiz izvēlēta ārpus pilsētas centra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti