Porošenko pieprasa Krievijai izvest savus spēkus no Ukrainas un slēgt robežu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko pieprasījis Krievijai izvest savus spēkus no Ukrainas austrumiem un slēgt abu valstu robežu. Šādi soļi būtu nepieciešami miera nodibināšanai reģionā. Tikmēr Ukrainas parlamentā ceturtdien prezentēta Ukrainas jaunās valdības programma, kura gan izsaukusi vairāku koalīcijas partneru neapmierinātību.

Lūdzu, izvediet spēkus no manas valsts, aizveriet robežu, un es apsolu, ka vienas, divu vai trīs nedēļu laikā Ukrainā atjaunosies miers un stabilitāte - ar šādu aicinājumu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, viesojoties Austrālijā, klajā nācis Ukrainas prezidents Petro Porošenko. Kopīgā preses konferencē ar Austrālijas premjerministru Toniju Ebotu Porošenko uzsvēris, ka Ukraina karo ne tikai par savu neatkarību un teritoriālo vienotību, bet arī par brīvību, demokrātiju un mieru. Viņš arī paudis pārliecību, ka visa civilizētā pasaule, Eiropas Savienība, Austrālija, Kanāda, ASV un Japāna atrodas Ukrainas pusē.

Ukrainas prezidents savas vizītes laikā piedalījies arī piemiņas dievkalpojumā, kurā tika godināti tie austrālieši, kas zaudēja dzīvību Malaizijas aviolīniju pasažieru lidmašīnas katastrofā Doņeckas apgabalā. Starp gandrīz trijiem simtiem bojāgājušo bija arī 38 Austrālijas pilsoņi un pavalstnieki.

Tāpat ar Austrālijas premjeru apspriestas abu valstu divpusējās sadarbības iespējas, piemēram, enerģētikas jomā. Kijeva ir ieinteresēta no Austrālijas iegādāties gan urānu savām atomelektrostacijām, gan arī ogles. Ukrainas prezidents pateicies Tonijam Ebotam gan par 100 miljonu dolāru lielo palīdzību, ko Austrālija piešķīrusi Ukrainai caur Starptautisko valūtas Fondu, gan par atbalstu neletālā bruņojuma piegādē ukraiņu armijai.

Tikmēr Eiropas Parlamenta deputāts un viens no aktīvākajiem Ukrainas atbalstītājiem Jaceks Sarjušs Voļskis paudis pārliecību, ka situācija Ukrainas austrumos joprojām rada nopietnas bažas un pēdējā laikā arvien vairāk pieaug iespējamība, ka Krievija tomēr varētu mēģināt izveidot sauszemes koridoru no Donbasa reģiona uz okupēto Krimu.

Intervijā Polijas Radio Sarjušs Voļskis norādījis, ka par šādu iespējamību liecinot gan krievu karaspēka palielināšana Ukrainas austrumos, gan spēku pārdislokācija Melnās jūras flotē, gan arī mobilizācija Krimā. Pēc eiroparlamentārieša domām, lai arī Krievija šāda koridora izveides iespējamību noliedz, ir jāatceras, ka šī ir tradicionālā Krievijas Federācijas stratēģija – teikt vienu, bet darīt pilnīgi pretējo.

Savukārt Ukrainas parlamentā premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks ceturtdien prezentējis jaunā ministru kabineta darbības programmu, nosaucot arī galvenos izaicinājumus Ukrainai. Pēc Jaceņuka vārdiem, šādu izaicinājumu ir vismaz trīs – tie ir draudi Ukrainas neatkarībai, kas saistīti ar Krievijas agresiju; kara radītie zaudējumi ekonomikai, kas vērtējami aptuveni 20% no visas Ukrainas ekonomikas, kā arī joprojām augstais korupcijas līmenis. 

Arsēnijs Jaceņuks arī paudis pārliecību, ka tuvākajā laikā Ukrainai būtu jāatsakās no ārpusbloku statusa un jāvirzās uz visu NATO standartu ieviešanu.

Šeit gan jāpiebilst, ka premjerministra valdības programma izsaukusi pamatīgu kritiku koalīcijas partneru vidū. Kā paziņojis frakcijas „Pašpalīdzība” vadītājs Semjons Semenčenko, viņa partija par valdības programmu pašreizējā veidolā nebalsos, jo tā esot pilna ar kļūdām un nepilnībām un tā neatbilstot koalīcijas līgumam. Savukārt Petro Porošenko Bloka frakcijas vadītājs Jurijs Lucenko bijis vēl nesaudzīgāks, nosaucot valdības programmu par kaut ko pa vidu starp studentu haltūru un satīras žurnālu „Murzilka”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti