Kultūras ziņas

Ar ukraiņu soprāna koncertu Liepājā noslēdzas Zvaigžņu festivāls

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Latvijas žurnālistu darbs, atspoguļojot karu Ukrainā

No Ukrainas atgriezusies žurnāliste Indra Sprance: Ukraiņu vēlmi dzīvot brīvībā neviena armija nevar iznīcināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

"To spēku, kas [ukraiņiem] šobrīd ir, – to neviena armija nevar iznīcināt," novērojumos pēc atgriešanās no Ukrainas dalās Latvijas Radio žurnāliste Indra Sprance.

Krievijai turpinot uzbrukumu Ukrainai, žurnālisti, tai skaitā no Latvijas, riskē ar savu dzīvību, atrodoties kara karstajos punktos, un līdzās daudziem nogalinātajiem ukraiņiem ir arī amerikāņu žurnālists Brents Reno.

Dokumentālists Sandijs Semjonovs ir bijis daudzos karstajos punktos, kur notikusi karadarbība – Afganistānā, Sīrijā un Somālijā. Viņa veidotā dokumentālā filma "Ukrainas frontē bez pārmaiņām" atspoguļo Austrumukrainas situāciju, kāda tā bija vēl pirms lielā 24. februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā, jau tolaik iezīmējot iespējamo eskalāciju. "Tās teritorijas bija iesalušas, un bija skaidrs, ka būs jāmeklē kaut kāds risinājums. Nu, un Putins izdomāja brutālu risinājumu, ka viņš vienkārši iekaros visu Ukrainu un ieliks kaut kādu savu politisko vadību. Neviens nevarēja iedomāties, ka tas notiks tik brutāli un aukstasinīgi," stāsta Semjonovs.

Kara žurnālists sniedz liecības no kara zonas, viņa paustajai informācijai pievienojas analītiski konsultatīvā loma. Kad žurnālists atrodas kara epicentrā, viņš riskē tāpat kā visi apkārtējie. Pirms dažām dienām no Ukrainas atgriezās Latvijas Radio pētnieciskā žurnāliste Indra Sprance.

Viņa skaidro: "Mans mērķis bija parādīt, kā cilvēki gatavojas šim karam, kā viena daļa izbrauc, kā tie, kas paliek, gatavojas. Mums bija arī iespēja nokļūt tādā kā štāba iekšienē, mūs uzņēma, izrādīja, mēs runājām ar šiem cilvēkiem, kas ir iesaistījušies – sievietēm un vīriešiem, kas katrs dara ko var.

Viņiem ir ļoti svarīgi, lai ir klāt, lai maksimāli izstāsta pasaulei to, kas [notiek]."

"Tas, ka tu vari ar tiem cilvēkiem parunāt, uztaisīt cilvēkstāstu, – to neviens nekad [esot uz vietas Latvijā] neizdarīs, lai cik daudz tev nebūtu informācijas. Tas ir tas unikālais, kāpēc ir vērts braukt, lai tu būtu uz vietas, parādītu to kara nervu," uzsver Sandijs Semjonovs.

Ukraiņu spēja apvienoties un aizstāvēt savu valsti ir pārsteigusi visu pasauli. Indra Sprance stāsta: "To spēku, kas viņiem šobrīd ir, – to neviena armija nevar iznīcināt, šo vēlmi dzīvot brīvībā, vēlmi pašiem izdarīt savas izvēles."

Arī Sandijs Semjonovs spriež: "Neviens karš nav uzvarēts, ja iebrucēji cīnās pret visu tautu. Neviens karš – sākot no Vjetnamas kara, kur amerikāņi zaudēja, krievi zaudēja Afganistānā, amerikāņi zaudēja Irākā. Tu vari uzvarēt armiju, tu vari sabombardēt armijas bāzi, bet tu nekad nevari salauzt tautu.

Tas ir, man liekas, šajā gadījumā galvenais – jau šobrīd ukraiņi ir uzvarējuši, lai arī kā tas karš beigtos."

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās jau kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja, ka pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā. Konfliktā jau gājuši bojā vairāk nekā 500 civiliedzīvotāji, tajā skaitā 40 bērni.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti