Aptuveni 2000 cilvēku bija sapulcējušies Vestminsteras abatijā, kur norisinājās karalienes Elizabetes II bēru dievkalpojums. Klātesošo vidū bija gan Lielbritānijas jaunais valdnieks karalis Čārlzs III un viņa tuvinieki, gan arī citu valstu monarhi un vadītāji, piemēram, ASV prezidents Džo Baidens, Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Anglikāņu baznīcas garīgais vadītājs Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs savā sprediķī atzīmēja, ka Elizabete II bija viena no retajiem valstu vadītājiem, kas savas dzīves laikā ir iemantojuši tik milzīgu cieņu. "Tikai daži līderi saņem tādus mīlestības apliecinājumus, kādus mēs esam redzējuši šajās dienās. Šodien skumjas izjūt ne tikai mirušās karalienes ģimene, bet arī visa tauta, Nāciju Sadraudzība un pasaule. Tagad viņa mūs ir atstājusi. Viņa bija priecīga, klātesoša tik daudzu dzīvēs. Visi, kuri seko karalienes piemēram un ir iedvesmoti no uzticības un ticības Dievam, var kopā ar viņu teikt, ka mēs vēl tiksimies," sacīja arhibīskaps Velbijs.
Pēc ceremonijas Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers sacīja, ka tā bija ļoti iespaidīga. "Nedomāju, ka esmu vienīgais, kurš tā domā. Vestminsteras abatijā redzēju daudzus cilvēkus, kuri bija ļoti, ļoti aizkustināti par vārdiem, kas tika veltīti mūžībā aizgājušās karalienes Elizabetes II piemiņai," sacīja Vācijas prezidents.
Pēc bēru dievkalpojuma Elizabetes II šķirsts ar ratiem, kurus vilka 142 Lielbritānijas Karaliskās flotes jūrnieki, no Vestminsteras abatijas tika nogādāts līdz Velingtonas arkai, kur to pārvietoja katafalkā. Pēc tam auto ar karalienes zārku devās uz Vindzoras pili. Ielu malās sapulcējušies cilvēki uzgavilēja kortežam.
Pieminot karalieni, gan abatijā, gan visā valstī tika ievērots divu minūšu klusuma brīdis.
Londonas centrā bija sapulcējušies simtiem tūkstoši cilvēku, lai vērotu karalienes izvadīšanu. Kāds vīrietis jau kopš agra rīta bija ieņēmis savu vietu. "Es šeit esmu kopš pulksten 6.00. Mēģinājām piekļūt tuvāk Haidparkam un Velingtonas arkai, kur karalienes zārku pārvietos katafalkā, bet mums tas neizdevās," vīrietis sacīja raidsabiedrībai "NOS".
Sanākušie cilvēki arī pastāstīja, kāpēc viņiem bija svarīgi šajā dienā izbrīvēt laiku, lai apmeklētu karalienes bēres:
"Viņa bija mūsu monarhs. Viņa bija nemainīga vērtība. Es vēlos viņai pateikt ardievas. Es vēlos izrādīt viņai savu cieņu."
"Es biju militārajā dienestā desmit gadus, un man bija sajūta, ka man ir jāatnāk, lai atvadītos un pateiktos par visu, ko viņa ir paveikusi."
Pēc vairāku stundu ilga brauciena katafalks ar Elizabetes II pīšļiem ieradās Vindzoras pilī, kas karalienei bijusi gan darba vieta, gan mājas. Tur uz atvadām saimnieci sagaidīja arī viņas korgiji.
Vindzoras pils Svētā Jura kapelā norisināsies vēl viens piemiņas dievkalpojumus, ko klātienē apmeklēs aptuveni 800 viesu. Pēc tam, klātesot tikai karaliskās ģimenes locekļiem, Elizabeti II apglabās Svētā Jura kapelas karaliskajā kriptā. Tur atdusas arī Elizabetes II tēvs karalis Džordžs sestais un viņas māte, kā arī māsa princese Margarēta un viņas pērn mirušais vīrs princis Filips.
KONTEKSTS:
Lielbritānijas karaļnams 8. septembrī paziņoja, ka 96 gadu vecumā mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa mirusi Balmorālas muižā Skotijā, kur pavadīja mūža pēdējās nedēļas.
Par jauno Lielbritānijas karali Čārlzu III kļuvis Elizabetes II vecākais dēls princis Čārlzs.