Pusdiena

Izmaiņas ugunsdrošības prasībās var ietekmēt dziesmu svētku dalībnieku izmitināšanu skolās

Pusdiena

Pusdiena 15.06.2017

Ugunsgrēkā daudzstāvu mājā Londonā vairāki bojāgājušie un vismaz 50 cietušie

Ugunsgrēkā daudzstāvu mājā Londonā vismaz seši bojāgājušie un 60 cietušie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā trešdien, 14.jūnijā, izcēlies spēcīgs ugunsgrēks daudzstāvu mājā. Traģēdijā dzīvību zaudēja vismaz seši cilvēki un vēl nekā 60 ievietoti slimnīcā. Traģēdijas cēlonis pagaidām nav zināms.  

Ugunsgrēks 24 stāvu augstajā “Grenfell tower” ēkā, kurā izvietoti 130 dzīvokļi, izcēlās aptuveni vienos naktī pēc vietējā laika. Liesmas strauji izplatījušās pa stāviem, drīzumā pārņemot jau visu ēku un turpinot degt arī septiņas stundas pēc ugunsgrēka sākuma. Kā liecina vietējo mediju un vienkāršo aculiecinieku iesūtītie video,

ēkas iedzīvotāji caur logiem saukuši pēc palīdzības, centušies pievērst glābēju uzmanību, bet daži mēģinājuši glābties no uguns ar no palagiem sasietu virvju palīdzību. Vēl daži izmisumā lekuši ārā pa logiem.

Varas iestādes paziņojušas, ka pašlaik vēl ir grūti runāt par konkrētu cietušo skaitu, jo nav zināms, cik tieši cilvēku atradušies savās dzīvesvietās. Taču, ņemot vērā, ka ugunsgrēks izcēlies naktī, vairums no iemītniekiem varētu būt bijuši mājās.

Jaunākā informācija liecina, ka pašlaik uguns plosās vairs tikai ēkas augšējos stāvos un ugunsdzēsēji faktiski nevarot darīt neko, lai liesmas apdzēstu. Londonas ugunsdzēsēju komisāre Denija Kotona paziņojusi, ka šāda apmēra ugunsgrēks viņas gandrīz 30 gadus ilgās karjeras laikā nav piedzīvots. Uguns dzēšanā piedalījušies aptuveni 200 ugunsdzēsēju.

Kā šorīt ziņo vairāki britu mediji, jau 2013.gadā straujas elektrības sprieguma paaugstināšanās dēļ ugunsgrēka izcelšanās “Grenfell Tower” tika novērsta. Pagājušā gada vasarā tornī ir veikti aptuveni 10 miljonu mārciņu vērti remontdarbi. 70.gados celtajā ēkā nomainīta apšuve un ielikti jauni logi, savukārt pirmajos četros stāvos izveidoti papildu dzīvokļi.

Kāda ēkas iemītniece informējusi BBC, ka iedzīvotāji iepriekš pauduši bažas par to, ka renovācijas laikā jaunais plastikāta apšuvums piestiprināts pie koka brusām. Sākotnēji esot radies iespaids, ka uguns izplatījusies tieši šajās starpās.

Citi notikuma aculieciniekiem paziņojuši, ka, ugunij sākot izplatīties, dūmu detektori tā arī neesot nostrādājuši. Ja neskaita trepes, ēkai neesot bijušas arī ugunsdzēsības izejas. Tāpat tiek kritizēta ēkas apkārtne, jo ugunsdzēsēju brigādēm esot bijušas grūtības novietot savas automašīnas.

“Es biju aizmidzis, kad pēkšņi atskanēja ugunsdrošības signalizācija. Aizskrēju uz virtuvi, lai saprastu, kas notiek, un pie logiem ieraudzīju liesmas. Paķēru ugunsdzēšamo aparātu un centos tās apslāpēt, taču tas neizdevās. Virtuve sāka piepildīties dūmiem, un mums bija steigā jāpamet ēka. Paspēju paķert tikai telefonu un pasi. Ārpusē bija dūmi un daudz cilvēku, arī ugunsdzēsēji bija ieradušies. Taču mēs redzējām cilvēkus iekšpusē un kliedzām, lai viņi pamet ēku. Nezinu, kas ar viņiem notika,” medijiem stāstīja kāds ēkas iemītnieks.

Kā norāda izdevums „The Guardian”, uguns nelaimē izdzīvojušie, kuriem palīdzība tiek sniegta netālu izveidotajā krīzes centrā, kritizējuši arī policijas darbību, jo no varas iestāžu puses trūkstot koordinācijas un daudziem no izglābtajiem pat piecas stundas pēc incidenta neviens neesot pat uzprasījis viņu vārdu.

Kensingtonas un Čelsijas padomes vadītājs Nikolass Pedžets Brauns norādījis, ka ugunsgrēka cēloņu izmeklēšanai ir nepieciešams sarīkot vispusīgu izmeklēšanu, piebilstot, ka tiks darīts viss iespējamais, lai pārbaudītu ugunsdrošību arī citās publiskajās ēkās.

Londonas mērs Sadiks Khans arī paziņojis, ka tiks pārskatītas ugunsdrošības instrukcijas arī citās galvaspilsētas augstceltnēs, jo daudzi no iedzīvotājiem pastāstījuši, ka viņiem savulaik dots rīkojums ugunsgrēka gadījumā aizvērt durvis un savos dzīvokļos gaidīt glābējus. Tiem, kuri šādiem ieteikumiem nav pakļāvušies, iespējas izdzīvot šoreiz ir bijušas lielākas. Khans uzsvēris, ka iedzīvotāju drošību nedrīkst pakļaut riskam sliktu instrukciju dēļ, vai, kas vēl svarīgāk, ja ēkas netiek pienācīgi uzturētas un apkalpotas.

“Pašlaik mēs fokusējamies uz to, lai nodrošinātu pajumti cietušajiem. Mēs saprotam, ka ēkas iedzīvotājiem ir daudz jautājumu – un arī citiem iedzīvotājiem, jo Londonā ir daudz citu līdzīgu daudzstāvu dzīvojamo ēku. Daudzas no tām pieder pašvaldībai, citas – privātiem uzņēmumiem, un mums jāraugās, lai tiktu rastas atbildes uz visiem drošības jautājumiem,” paziņoja Sadiks Hans.

Sākotnēji izskanēja bažas, ka izdegušais ēkas karkass varētu sabrukt, apdraudot gan ugunsdzēsējus, gan citus tuvumā esošos cilvēkus un celtnes, taču speciālisti konstatējuši, ka pagaidām tas nedraud. Tāpēc ugunsdzēsēji ēkā strādās vēl vismaz diennakti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti