Panorāma

Pagarina atbalstu Ukrainas bēgļiem

Panorāma

TV "Doždj" cer turpināt darbu Latvijā

Krievijas opozicionāram I. Jašinam piespriež ilgu cietumsodu

Krievijas opozīcijas aktīvistam Jašinam piespriests astoņarpus gadu cietumsods

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Maskavas tiesa opozicionāru un Kremļa kritiķi Iļju Jašinu piektdien atzina par vainīgu "viltus ziņu izplatīšanā" par Krievijas karavīriem un piesprieda viņam astoņarpus gadu ieslodzījumu kolonijā.

Tas ir līdz šim bargākais sods, ko Krievijā valdošais režīms piespriedis cilvēkiem, kas uzdrošinājušies runāt patiesību par iebrukumu Ukrainā. Maskavas domes deputātam Aleksejam Gorinovam šovasar tika piespriests septiņu gadu cietumsods.

Jašins kļuvis par kārtējo Kremļa opozicionāru, kurš nonācis cietumā par patiesas informācijas paušanu saistībā ar Krievijas īstenoto karu Ukrainā. Jašins notiesāts par tiešsaistes pārraidi, kurā viņš stāstīja par iedzīvotāju masu slepkavībām Krievijas okupētajā Bučas pilsētā. Prokuratūra viņu apsūdzēja par to, ka viņš izplatot viltus ziņas par Krievijas armiju.

Jašinam arī noteikts aizliegums uz četriem gadiem administrēt tīmekļa vietnes. Valsts apsūdzība iepriekš bija pieprasījusi Jašinam piespriest deviņus gadus cietumā.

Jašina vārdā viņa "Telegram" kanālā publicēts vēstījums, kurā Jašins norāda, ka Putina režīms pārāk optimistiski novērtējis savas perspektīvas.

"Ar šo histērisko spriedumu vara cenšas iebiedēt mūs visus, bet patiesībā tikai izrāda savu vājumu," secina Jašins.

"Spēcīgi līderi ir mierīgi un pārliecināti par sevi. Tikai vārguļi mēģina aizbāzt visiem muti, apspiest visus citādi domājošos. Tādēļ šodien man atliek tikai atkārtot aresta dienā teikto: es nebaidos, un nebaidieties arī jūs!"

"Pārmaiņas vairs nav aiz kalniem, un drīz mūs visus gaida liels darbs, lai atjaunotu taisnīgumu un humānismu mūsu valstī," vēsta Jašins.

39 gadus vecais Jašins ir starp nedaudzajiem Krievijas opozīcijas līderiem, kas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā palika dzimtenē un atklāti kritizēja Putina režīma agresiju pret Ukrainu.

Jašins ir bijušais Krievijas opozīcijas līdera Borisa Ņemcova līdzgaitnieks; 2015. gadā Ņemcovs tika nošauts uz tilta pie Kremļa. Savukārt cietumā ieslodzīti arī tādi pazīstami opozicionāri kā Vladimirs Kara-Murza un pēdējos gados asākais Kremļa kritiķis Aleksejs Navaļnijs.

Jūnija beigās Jašins tika aizturēts administratīvās lietas ietvaros, bet pēc aresta izciešanas aizturēts vēlreiz – šoreiz jau saistībā ar krimināllietu. Kopš jūlija viņš atrodas Maskavas izmeklēšanas izolatorā "Butirka".

Apsūdzība apgalvo, ka Jašins noziegumu pastrādājis 7. aprīlī, kad tiešajā ēterā "YouTube" "apgalvojuma formā ziņoja" par Ukrainā Kijivas apgabala Bučā Krievijas karavīru pastrādātajām civiliedzīvotāju slepkavībām.

Tiešraidē Jašins izklāstīja gan liecības par slepkavībām, gan arī analizēja Maskavas apgalvojumus, ka Krievijas karavīriem ar slepkavībām it kā neesot nekādas saistības. Jašins tika apsūdzēts par armijas "nomelnošanu", kas Krievijā pasludināta par kriminālnoziegumu.

Pie tiesas ēkas sapulcējušies pieprasīja viņu atbrīvot. Starp viņiem arī Jašina vecāki, Valērijs un Tatjana.

"Tas ir slikti. Bet tas mūs nav salauzis un nesalauzīs. Un tas nesalauzīs viņu. Mēs esam par to pilnīgi pārliecināti."

Jašins uzsver, ka nav vainīgs, un viņa advokāti paziņoja, ka pārsūdzēs spriedumu.

"Viņš lieliski saprata, ar ko tas var beigties. Tā bija viņa ļoti apzināta, nobriedusi, mierīga izvēle – kā uzvesties, kur dzīvot," norāda Jašina advokāte Marija Eismonte.

"Viņš palika Krievijā. Viņš vairākkārt teica, ka tā ir viņa valsts, ka nekur prom nebrauks, ka viņš dzīvos šeit un neklusēs.

Viņš to visu konsekventi darīja un bija gatavs kriminālvajāšanai – it īpaši pēc prokurora iesnieguma un šodienas sprieduma."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti