Dienas ziņas

Pēc atvēršanas Vācijā daļu skolu atkal slēdz

Dienas ziņas

Austrālijā turpinās bīstami plūdi

Krievija atsakās izmeklēt Navaļnija saindēšanu

Krievija atsakās izmeklēt specdienestu saistību ar Navaļnija saindēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Maskavas militārā tiesa pirmdien noraidīja Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sūdzību pret Izmeklēšanas komiteju, kas bija atteikusies ierosināt kriminālprocesu par Krievijas specdienestu iespējamo saistību ar Navaļnija saindēšanu.

Krievijas opozīcijas līderim Navaļnijam kļuva slikti augusta beigās. Kad Navaļnijs no Krievijas pilsētas Tomskas tika nogādāts klīnikā Vācijā, konstatēts, ka viņš saindēts ar vielu no klases “Novičok”, un šāda viela var būt pieejama tikai Krievijas specdienestiem, tāpēc rietumvalstis prasīja Krievijai  paskaidrojumus. Krievija saistību ar notikušo noliedza un sauca to par Rietumu informatīvo kampaņu pret Krieviju.

Vācijas, Francijas un Zviedrijas laboratoriju analīzes liecina, ka viņš ticis saindēts ar "Novičok" grupai piederošu nervus paralizējošu vielu. To apstiprināja arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Pagājušā gada nogalē starptautiskie mediji ziņoja, ka atentātu pret Krievijas opozīcijas līderi Navaļniju, visticamāk, īstenoja slepena Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) vienība, kas darbojusies FDD Kriminālistikas institūta aizsegā. Izpētot aviācijas lidojumu datus, konstatēts, ka slepenās FDD vienības pārstāvji kopš 2017. gada lidojuši uz desmitiem Krievijas pilsētu, kuras tobrīd apmeklējis Navaļnijs. Navaļnijam pat izdevās pa tālruni sazināties ar vienu no saviem indētājiem.

Krievijas iestādes par notikušo neuzņemas atbildību un šo gadījumu atteikušās izmeklēt. Navaļnijs bija iesniedzis tiesā prasību par Krievijas Izmeklēšanas komitejas atteikumu pārbaudīt viņa saindēšanu.

“Tiesa kārtējo reizi atzinusi par likumīgu Izmeklēšanas komitejas bezdarbību Navaļnija saindēšanas lietā. 2020. gada augustā Alekseju pēc Putina pavēles saindēja FDD darbinieki. Krimināllieta joprojām nav ierosināta, nav sākta arī pārbaude pret FDD darbiniekiem,” teikts Navaļnija komandas paziņojumā “Twitter”.

Navaļnija advokāts Vjačeslavs Gimadi tiesas lēmumu nodēvējis par pretlikumīgu, sola to pārsūdzēt un nepieciešamības gadījumā vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

“Divi pulkveži izdarīja visu, lai Navaļnija saindēšana tiktu izmeklēta starptautiskā līmenī: Eiropas Cilvēktiesību tiesā, Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijā un ANO. Tiesa viņiem piekrita, arī vēlas starptautisku izmeklēšanu,” spriež Gimadi.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014. gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti