Pasaules panorāma

Algotņi:"Vāgneriešu" noriets un sīrieši Kalnu Karabahā

Pasaules panorāma

Briti gaida gan sarunu izdošanos, gan čiku

A. Navaļnijs: Mana saindēšanas lieta ir atklāta!

Mediji: Navaļniju saindējuši Krievijas drošības dienesta darbinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atentātu pret Krievijas opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju Tomskā īstenoja slepena Federālā drošības dienesta (FDD) vienība, kas darbojusies FDD Kriminālistikas institūta aizsegā. Tas secināts izmeklēšanā, ko kopīgi veikuši starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas projekts "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa medijs "The Insider" sadarbībā ar ASV televīzijas kanālu CNN un vācu žurnālu "Der Spiegel".

Iesaistīto FDD darbinieku personības žurnālisti noskaidrojuši, salīdzinot mobilo tālruņu darbības datus ar dažādām citām datu bāzēm.

Izpētot aviācijas lidojumu datus, konstatēts, ka slepenās FDD vienības pārstāvji kopš 2017. gada lidojuši uz desmitiem Krievijas pilsētu, kuras tobrīd apmeklējis Navaļnijs. Katrā no šādiem lidojumiem parasti devušies divi vai trīs grupas locekļi.

Biļetes iegādātas, izmantojot gan savus īstos vārdus, gan viltus identitātes. FDD darbinieki centušies lidot nevis ar tiem reisiem, kurus izmantojis Navaļnijs, bet ar paralēliem reisiem.

Visaktīvākā grupas darbība vērojama 2017. gadā, kad Navaļnijs paziņoja par savu nolūku startēt Krievijas prezidenta vēlēšanās, un 2020. gadā.

Pētījuma autori nosaukuši gan visu astoņu FDD vienības dalībnieku vārdus, gan viņu pseidonīmus:

  • Staņislavs Makšakovs,
  • Oļegs Tajakins ("Tarasovs"),
  • Aleksejs Aleksandrovs ("Frolovs"),
  • Ivans Osipovs ("Spiridonovs"),
  • Konstantīns Kudrjavcevs ("Sokolovs"),
  • Aleksejs Krivoščekovs,
  • Mihails Švecs ("Stepanovs"),
  • Vladimirs Paņajevs.

Lidojumā uz Novosibirsku un Tomsku devušies Aleksandrovs, Osipovs un Paņajevs. Šī brauciena laikā FDD darbinieki izmantojuši rezerves tālruņus, tāpēc nav izdevies noskaidrot precīzu viņu pārvietošanās maršrutu, taču Aleksandrovs divkārt uz dažām sekundēm ieslēdzis savu īsto telefonu.

Vienu reizi viņš atradies blakus Novosibirskas viesnīcai, kurā numuru bija rezervējusi Navaļnija līdzgaitniece Marija Pevčiha, bet otrā reizē – netālu no viesnīcas, kurā uzturējies pats Navaļnijs.

Pēc tam, kad kļuva zināms, ka Navaļnijs pēc saindēšanas palicis dzīvs, Aleksandrovs, Osipovs un Paņajevs nodevuši savas biļetes lidojumam uz Maskavu un devušies uz Gornoaltajsku, uz kurieni no Maskavas izlidojis arī Tajakins.

"The Insider" un "Bellingcat" uzskata, ka no turienes FDD darbinieki devušies uz Ķīmijas un enerģētikas tehnoloģiju institūtu, kas atrodas netālajā Bijskā un ar kuru sadarbojas FDD Kriminālistikas institūts. Tur viņi esot atbrīvojušies no apģērba, uz kura varētu būt bijušas ķīmiskās kaujas vielas "Novičok" pēdas.

Savu braucienu laikā grupas locekļi regulāri sazinājušies ar FDD Kriminālistikas institūta direktoru ģenerāli Kirilu Vasiļjevu un ar FDD zinātnieki tehniskā dienesta direktora vietnieku ģenerāli Vladimiru Bogdanovu.

Pētījuma autori arī apgalvo, ka Tomskā noticis jau otrais mēģinājums noindēt Navļnijniju un ka

divus mēnešus agrāk tie paši FDD darbinieki atentāta mēģinājumu pret opozīcijas līderi veikuši Kaļiņingradā, taču tad cietusi tikai politiķa dzīvesbiedre Jūlija.

Pats Navaļnijs, komentējot pētījumu, notikušo nosaucis par "valsts terorismu".

Viņš norādījis, ka tie nav bijuši atsevišķi FDD darbinieki, kas darbojušies pēc kāda oligarha vai amatpersonas pasūtījuma, bet gan vesela FDD nodaļa, kas veselus divus gadus īstenojusi operāciju, cenšoties opozicionāru noslepkavot, un izmantojusi no slepenas valsts laboratorijas saņemtu ķīmisko ieroci.

"Protams, ka tāda mēroga un tāda garuma operāciju nevar organizēt neviens cits kā FDD vadītājs [Aleksandrs] Bortņikovs, bet viņš nekad neuzdrošinātos to darīt bez [prezidenta Vladimira] Putina pavēles," uzsvēris Navaļnijs.

Alekseja Navaļnija publicēts video krievu valodā:

KONTEKSTS:

Krievijas opozīcijas līderim Navaļnijam kļuva slikti augusta beigās. Kad Navaļnijs no Krievijas pilsētas Tomskas tika nogādāts klīnikā Vācijā, konstatēts, ka viņš saindēts ar vielu no klases “Novičok”, un šāda viela var būt pieejama tikai Krievijas specdienestiem, tāpēc rietumvalstis prasīja Krievijai  paskaidrojumus. Krievija saistību ar notikušo noliedza un sauca to par Rietumu informatīvo kampaņu pret Krieviju.

Vācijas, Francijas un Zviedrijas laboratoriju analīzes liecina, ka viņš ticis saindēts ar "Novičok" grupai piederošu nervus paralizējošu vielu. Eiropas Savienība noteikusi sankcijas sešām augstām Krievijas amatpersonām un organiskās ķīmijas pētnieciskajam institūtam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti