«Irākas aviolīnijas» varētu pārtraukt lidojumus uz Minsku, Lukašenko uzdevis robežsargiem nosegt katru robežas metru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienības vēstnieks Irākā Martins Huts saņēmis informāciju, ka lidsabiedrība “Irākas aviolīnijas” nolēmusi uz desmit dienām pārtraukt lidojumus uz Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku. Šie lidojumi ir galvenais veids, kā irākieši sasniedz Baltkrieviju, no kurienes tālāk cenšas iekļūt Eiropas Savienībā, nelegāli šķērsojot Lietuvas robežu.

“No vairākiem avotiem esam saņēmuši informāciju, ka lidojumi ir atcelti uz desmit dienām. Tā šķiet ļoti uzticama informācija. “Irākas aviolīnijas” to nosūtījušas visām ceļojumu aģentūrām valstī,” ziņu aģentūrai “BNS” teica Huts.

Bija plānots palielināt reisu skaitu

Baltkrievijas oficiālā ziņu aģentūra “Belta”, atsaucoties uz Minskas lidostas sniegto informāciju, vēsta, ka ceturtdien ir atcelts “Irākas aviolīnijas” reiss maršrutā Basra–Minska–Basra.

“Irākas aviolīnijas” jau kopš 2017. gada veica lidojumus no Irākas galvaspilsētas Bagdādes uz Minsku. Nesen tika pavēstīts, ka lidsabiedrība plāno uzsākt lidojumus arī no Basras un Irākas kurdu pilsētām Erbīlas un Suleimānijas. Liela daļa migrantu, kas sasnieguši Lietuvas teritoriju, ir Irākas kurdi.

Eiropas Savienības vēstnieks Huts ziņo, ka Irākas valdība ir izveidojusi komiteju, kas izvērtēs informāciju par cilvēku kontrabandu caur Baltkrieviju uz Lietuvu.

Irākas Ārlietu ministrijas pārstāvis Ahmeds el Sahāfs ceturtdien izplatījis paziņojumu, aicinot irākiešus nekļūt par cilvēku kontrabandas tīklu upuriem.

Baltkrievija apgalvo, ka Lietuva migrantiem uzrīda suņus

Lietuvas robežsargi šogad aizturējuši jau vairāk nekā 4000 migrantu, galvenokārt irākiešus, kas nelegāli šķērsoja robežu no Baltkrievijas. Taču šonedēļ Lietuvas robežsargi saņēma pilnvaras izraidīt migrantus atpakaļ uz Baltkrieviju. Pēdējās diennakts laikā aizsūtīti atpakaļ vairāk nekā 300 migrantu, bet 19 paturēti Lietuvas pusē, ziņo LRT.lt.

Lietuvas Valsts robežsardzes dienests gan atzinis, ka daļa migrantu, kuri piespiesti doties atpakaļ uz Baltkrieviju, atkal mēģina nokļūt Lietuvā. Tāpat esot bijuši gadījumi, kad Baltkrievijas robežsargi mēģinājuši traucēt migrantiem atgriezties Baltkrievijā.

Baltkrievija apgalvo, ka Lietuvas robežsargi pret migrantiem izmanto fizisku spēku un vēl bīstamākas metodes.

“Ārzemniekiem bija ārējas pazīmes, kas liecina par vardarbību ar šaujamieroču lietošanu, kā arī dienesta suņu kodienu pēdas,” vēsta Baltkrievijas robežsardzes pārstāvis Antons Bičkovskis.

Trešdien tika izplatītas ziņas, ka Baltkrievijā no Lietuvas puses ierāpojis kāds smagi piekauts irākietis, kurš miris no gūtajiem ievainojumiem. Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite šīs ziņas raksturoja kā dezinformāciju un salīdzināja ar brāļu Grimmu pasakām.

Lukašenko uzdevis pastiprināt robežas kontroli

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko tikmēr ceturtdien ticies ar spēka struktūru pārstāvjiem un uzdevis pastiprināt robežas kontroli.

“Pēdējā laika notikumi pie mūsu robežas ar Lietuvu un Latviju izraisa satraukumu. Ne tik daudz Latvijas, cik Lietuvas un pat Polijas robežas,” teica Lukašenko.

“No šodienas neviens nedrīkst spert kāju Baltkrievijas teritorijā no otras puses, vienalga, dienvidiem vai rietumiem. Noslēdziet katru robežas metru,” uzdeva Lukašenko.

Viņš komentēja arī Lietuvas pieņemto rīkojumu par nelegālo migrantu izraidīšanu. “Tas, ka viņi pieņēmuši likumu šaut uz migrantiem, viņus sist, spiest, vajāt – nu, ko lai saka, pilnīgi nelieši. Taču tās ir viņu tiesības, viņi ir parādījuši savu seju.”

“Bumba ir viņu laukuma pusē. Taču aiziet tik tālu, lai nogalinātu cilvēkus un pusdzīvus izmestu mūsu teritorijā... Nu, nacisti, un viss, ko tur daudz par viņiem runāt,” spriež Baltkrievijas vadonis.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājies migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Lietuvas amatpersonas uzskata, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Lietuva šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību.

Lai samazinātu migrantu plūsmu, Lietuva gar Baltkrievijas robežu plāno uzbūvēt četrus metrus augstu žogu. Tāpat robežsargiem dots rīkojums sūtīt migrantus atpakaļ uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti