Grieķijā vispārējais streiks pret masveida atlaišanu valsts sektorā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 10 mēnešiem.

Grieķijas divas lielākās arodbiedrības uzsāka šodien 24 stundu vispārējo streiku pret kārtējiem taupības pasākumiem. Jaunajā likumā, kas šodien nonāca parlamenta izskatīšanā, ir iekļauta starptautisko aizdevēju prasība par atlaišanām valsts sektorā. Ja deputāti pieņems likumu, līdz nākamā gada beigām bez darba paliks vismaz 15 tūkstoši cilvēku.

Šī ir pirmā tik liela mēroga protesta akcija Atēnās pēc vairāku mēnešu klusuma. Iemesls, kas licis arodbiedrībām pulcināt cilvēkus ielās, ir visai nopietns. Šodien parlaments sāk izskatīt jauno reformu plānu, ko galīgā balsojumā varētu pieņemt trešdien ap pusnakti.

Lielāko sašutumu izraisa valdības plāni atlaist aptuveni 15 tūkstošus valsts sektorā strādājošo. Savukārt vēl 25 tūkstoši darbinieku tiks iekļauti tā saucamajā mobilitātes shēmā. Tas nozīmē, ka šie cilvēki tiks atstādināti no darba, astoņu mēnešu laikā viņiem tiks izmaksāta lielākā daļa algas, taču, ja šajā laikā cita darbavieta viņiem netiks atrasta, tad arī viņi tiks atlaisti. Šādas izmaiņas skars skolotājus, ārstus, skolu sargus, vietējo pašvaldību un ministriju darbiniekus, kā arī municipālos policistus.

„Ja skolās tagad nebūs sargu, tas nozīmē reālas briesmas bērniem un arī skolas darbiniekiem. Mēs nodrošinām kārtību skolā, sargājam skolas no narkotiku izplatītājiem, vardarbības, sargājam arī pašu ēku un apkārtējo teritoriju. Ar šo jauno likumu tagad nebūs neviens, kas veiks visus šos svarīgos uzdevumus,” saka Marija Kornezu, kas strādā par sargu skolā un tagad riskē zaudēt darbu.

Skaļi svilpdami pa centrālajām Atēnu ielām soļo arī municipālie policisti. Trīsarpus tūkstoši kārtības sargu neslēpj bažas par savu nākotni. Ja viņi netiks pieņemti valsts policijas vai ieslodzījumu vietu apsardzes rindās, arī tiem nāksies sākt jauna darba meklējumus, kas jau tā augstā bezdarba apstākļos var izrādīties visai sarežģīti. Atēnu municipālās policijas arodbiedrības vadītājs Thanos Statis ir sašutis:

„Mēs aicinām valdību atsaukt savus plānus. Nevienā pasaules valstī netika likvidēta municipālā policija. Mēs būsim pirmā valsts, kas rīkojas šādi. Un mēs to uztveram par sarkano līniju, kuru nedrīkst pārkāpt. Mēs gribam, lai valdība spēj teikt „nē” starptautiskajiem aizdevējiem.”

Ap pusdienlaiku daži tūkstoši cilvēku ir piepildījuši Sintagmas laukumu iepretim parlamenta ēkai. Viņu rokās - plakāti ar uzrakstiem: „Esam cilvēki, nevis skaitļi” un „Valsts, mafija un neonacisti strādā roku rokā”, kā arī „2013 - grieķu iznīcināšanas gads”. Protestētājus arī atbalsta politiskās opozīcijas partijas. Viena no tām pat izkārusi plakātus pie pašas parlamenta ēkas ieejas, kur var tikt tikai ar speciālajām atļaujām.

Vispārējā streika laikā Grieķijas galvaspilsētā nestrādā daudzas valsts un municipālās iestādes, bankas, nodokļu iestādes, slimnīcas pieņem tikai ārkārtas gadījumos. Apturēta vilcienu kustība, metro nenogādā pasažierus līdz lidostai, uz vairākām stundām paralizēta aviosatiksme, kas nepārprotami izraisa tūristu neapmierinātību., par ko man

„Jā, mums tagad jātiek uz lidostu, bet mēs nezinām, kā to darīt,” stāsta tūriste no Meksikas. „Metro nestrādā. Mēs izmisīgi cenšamies atrast autobusu, kas kursē līdz lidostai, bet pagaidām to neesam atraduši.”

Arī slimnīcas sniedz tikai neatliekamo palīdzību. Municipālo strādnieku streika dēļ Atēnās jau vairākas dienas krājas atkritumu kaudzes. Turklāt protesti turpināsies arī trešdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti