G8 samitā vienojas sasaukt Sīrijas miera konferenci; Putins kritizē ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 11 mēnešiem.

Sīrijas miera konference Ženēvā jāsarīko pēc iespējas ātrāk, paziņojuši G8 valstu līderi pēc samita Ziemeļīrijā. Kopīgajā līderu paziņojumā konkrēts laiks, kad tā varētu notikt, gan nav minēts. Tāpat, neskatoties uz Lielbritānija premjera paziņojumu, ka samitā izdevies „pārvarēt fundamentālas nesaskaņas”, viņa paša un Krievijas prezidenta izteikumi liecina, ka attiecībā uz Bašaru al Asadu un ieročiem nekas nav mainījies.

G8 valstu līderiem, neskatoties uz ASV, Lielbritānijas no vienas puses, un Krievijas no otras atšķirīgajiem skatījumiem uz Sīrijas konflikta risināšanu, divu dienu samitā Ziemeļīrijā tomēr izdevās vienoties par kopīgu paziņojumu. Tajā rakstīts, ka iespējamo pārejas valdību vajadzētu veidot balstoties uz abu konfliktā iesaistīto pušu abpusēju vienošanos. Lielā astoņnieka līderi arī nosoda „ķīmisko ieroču jebkādu uzmantošanu” un aicina gan režīmu, gan opozīciju „apņemties iznīcināt un padzīt no Sīrijas visas organizācijas un personas, kas saistītas ar [grupējumu] Al-Qaeda” un citām teroristiskām organizācijām.

G8 valstu līderi arī aicina pēc iespējas ātrāk noorganizēt Sīrijas miera konferenci Ženēvā, kurai sākotnēji bija paredzēts notikt jau šomēnes, bet konkrēts datums joprojām nav noteikts. Opozīcija atteikusies tajā piedalīties, kamēr no amata neaizies prezidents Bašars al Asads. Domājams, ņemot vērā Krievijas iebildumus, kopīgajā paziņojumā Asads netika pieminēts, nemaz nerunājot par aicinājumu viņam atkāpties. Samita namatēvs, Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons tomēr uzsvēra, ka gan Krievijai, gan rietumvalstīm ir kopējs mērķis:

„Nav noslēpums, ka G8 sanāksmē pastāvēja ļoti dažādi uzskati, bet mums visiem kopīgs ir būtisks mērķis - izbeigt šo konfliktu, un palīdzēt Sīrijas iedzīvotājiem panākt izmaiņas, ko viņi vēlas.”

Kaut gan kopīgajā paziņojumā Sīrijas prezidents nebija pieminēts, Kamerons tomēr paziņoja, ka Asads nevarētu iesaistīties pārejas valdībā. Tomēr tajā varētu atrasties režīma amatpersonas, kas nolēmušas pāriet opozīcijas pusē. Lielbritānijas premjers uzstāja, ka valsts institūcijām būtu jāsaglabājas, lai izvairītos no varas vakuuma, tādēļ režīma pārstāvjus varētu iesaistīt:

„Tas būtu jāņem vērā tiem, kas bijuši lojāli Asadam, bet zina, ka viņam ir jāaiziet, un vēlas stabilitāti savā valstī.”

Tikmēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēc samita paziņoja, ka Kremlis neizslēdz iespēju arī turpmāk piegādāt ieročus Asada režīmam, jo tas notiktu saskaņā ar likumīgiem, vēl pirms konflikta sākuma noslēgtiem līgumiem. Tajā pašā laikā viņš nekavējās veltīt kritiku ASV, kas jau paziņojušas par nemiernieku apbruņošanu, un citām rietumvalstīm, kas to vēl apsver. Putins arī brīdināja, ka šādi ieroči var nonākt ekstrēmistu rokās, ko tie galu galā varētu izmantot uzbrukumiem arī Eiropā:

„Mūsuprāt, uz nepamatotām apsūdzībām pret Damasku par ķīmisko ieroču izmantošu balstīti lēmumi apbruņot nemierniekus tikai vēl vairāk destabilizēs situāciju.”

G8 valstu līderi samitā pieņēma arī citus ar finansēm un ekonomiku saistītus lēmumus, ko gan aizēnoja Sīrijas krīze. Piemēram, viņi vienojās cīnīties pret nelikumīgu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, norādot, ka „nodokļu institūcijām visā pasaulē vajadzētu automātiski apmainīties ar informāciju,” un solīja to padarīt par globālu standartu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti