Folklenda salu referendumā nobalsots par palikšanu Lielbritānijas sastāvā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Folklenda salās svētdien un pirmdien notikušajā referendumā 98,8% dalībnieku ir nobalsojuši par šo salu palikšanu Lielbritānijas sastāvā, liecina oficiālie referenduma rezultāti.

No 1672 balsstiesīgajiem Lielbritānijas pilsoņiem, kas dzīvo Folklenda salās, referendumā piedalījās 1517 jeb 90,73%. 1513 referenduma dalībnieki nobalsoja par Folklenda salu palikšanu Lielbritānijas sastāvā, un tikai trīs balsoja pret.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs atzinīgi novērtēja referenduma iznākumu un sacīja, ka tas "skaidrāk nekā jebkad agrāk pierāda Folklenda salu iedzīvotāju vēlmi, lai Folklenda salas arī turpmāk būtu Apvienotās karalistes aizjūras teritorija".

"Mēs vienmēr esam likuši saprast, ka ticam Folklenda salu iedzīvotāju tiesībām noteikt savu nākotni un lemt par to, kādu ceļu viņi vēlas iet. Ir tikai pareizi 21.gadsimtā respektēt šīs tiesības. Visām valstīm vajadzētu pieņemt šī referenduma rezultātus un atbalstīt Folklenda salu iedzīvotājus, kas turpina attīstīt savas mājas un savu ekonomiku," sacīja Heigs.

Referendumā bija klāt starptautiskie novērotāji no Kanādas, Čīles, Meksikas, Jaunzēlandes, Paragvajas, ASV un Urugvajas, kuri atzina, ka referendums bijis "brīvs, godīgs un tehniski pareizs".

Argentīnas vēstniece Londonā Alisija Kastro paziņoja, ka šis referendums ir "manevrs bez likumīgas vērtības, kuru nav rīkojusi vai pārraudzījusi ANO". "Mēs respektējam viņu dzīvesveidu, viņu identitāti. Mēs respektējam to, ka viņi vēlas arī turpmāk būt briti, tomēr viņu apdzīvotā teritorija nav britu teritorija," sacīja vēstniece intervijā Buenosairesas raidstacijai "La Red".

Folklenda salu valdība norādījusi, ka ar referendumu vēlas izbeigt teritoriālo strīdu par šīm salām starp Lielbritāniju un Argentīnu. Argentīna ir paziņojusi, ka referenduma rezultātus neatzīs, jo uzskata salas par savu teritoriju, ko okupējusi Lielbritānija, bet salu iedzīvotājus - par kolonistiem, kam nav tiesību uz pašnoteikšanos.

No 2563 salu iedzīvotājiem balsstiesības ir 1672 cilvēkiem. Lai balsotu, ir jābūt Lielbritānijas pilsonim, kas salās nodzīvojis vismaz gadu. Folklenda salās dislocētie vairāk nekā 1000 britu karavīru un Lielbritānijas armijas līgumdarbinieku netiek uzskatīti par salu iedzīvotājiem.

Referenduma dalībniekiem bija jāatbild uz jautājumu: "Vai vēlaties, lai Folklenda salas saglabā savu pašreizējo politisko statusu kā Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija?"

"Rezultāts skaidrā, demokrātiskā un neapstrīdamā veidā parādīs, kā Folklenda salu iedzīvotāji vēlas dzīvot savu dzīvi," norādīts salu valdības iepriekš izplatītajā paziņojumā.

Biļetenā ir iekļauta preambula, kurā paskaidrots, ka "pašreizējais Folklenda salu politiskais statuss ir Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija. Salām ir pašnoteikšanās tiesības, bet Lielbritānija ir atbildīga par tādiem jautājumiem kā aizsardzība un ārlietas".

"Folklenda salu konstitūcija nosaka, ka Folklenda salu iedzīvotājiem ir pašnoteikšanās tiesības, ko viņi var jebkurā brīdī izmantot," uzsvērts referenduma jautājuma preambulā, piebilstot, ka, "ņemot vērā Argentīnas aicinājumus uz sarunām par Folklenda salu suverenitāti, referendums tiek rīkots, lai konsultētos ar iedzīvotājiem par viņu domām saistībā ar Folklenda salu politisko statusu".

"Ja vairākums savu balsi atdos pret pašreizējā statusa saglabāšanu, Folklenda salu valdība veiks visus konsultāciju un sagatavošanās darbus turpmākam referendumam par alternatīvām iespējām," norādīts preambulā.

Folklenda salas atrodas Atlantijas okeānā apmēram 450 kilometru no Argentīnas un aptuveni 13 000 kilometru no Britu salām.

Argentīnas un Lielbritānijas attiecības ir saasinājušās, kopš Argentīna 2010.gadā paziņoja, ka Lielbritānija pārkāpusi starptautiskās tiesības, sākot naftas iegulu izpēti Folklenda salu šelfā.

Folklenda salu arhipelāga teritorija ir 12 tūkstoši kvadrātkilometru. Salās ir apmēram 2500 iedzīvotāju, vairākums - britu izcelsmes.

1982.gadā tolaik militārās huntas pārvaldītās Argentīnas karaspēks okupēja Folklenda salas, taču Lielbritānija nosūtīja savu kara floti un salas atkaroja. Šajā karā gāja bojā 649 Argentīnas un 255 Lielbritānijas karavīri.

Folklenda salas ir Lielbritānijas pakļautībā kopš 1833.gada, un briti tās epizodiski ir pārvaldījuši arī pirms tam.

50-60% Folklenda salu iekšzemes kopprodukta veido zvejniecība, bet otrajā vietā ir tūrisms - ar kruīzu kuģiem salās ik gadu ierodas apmēram 60 000 tūristu. Salās tiek audzētas arī vairāk nekā 480 000 aitu, no kurām iegūst vilnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti