Pusdiena

Francijā turpina meklēt uzbrucēju apšaudē pie Strasbūras Ziemassvētku tirdziņa

Pusdiena

Pusdiena 13.12.2018

Lielbritānijas premjerministri Meju gaida neuzticības balsojums

Lielbritānijas premjerministri Meju gaida neuzticības balsojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas pārstāvētās konservatīvo partijas deputāti savākuši iesniegumus no 48 no 315 deputātiem, kas nepieciešams, lai balsotu par neuzticību partijas līderim, vēsta raidsabiedrība BBC.

 ĪSUMĀ:

  • 48 no 315 Mejas partijas parlamenta deputātiem iesnieguši prasību rīkot neuzticības balsojumu.
  • Deputāti neapmierināti ar Mejas piedāvāto “Brexit” vienošanos un viņas lēmumu atlikt parlamenta balsojumu par to.
  • Balsojums gaidāms trešdien vakarā.
  • Ja partijas deputātu vairākums nobalsos pret Meju, viņai jāatkāpjas no partijas un valdības vadītājas amata, un tad meklēs jaunu.
  • Ja Meja balsojumu izturēs, viņas vadīšanu nevarēs apšaubīt vismaz gadu.
  • Konservatīvie ir lielākā partija, un tās līderis ir arī premjers.
  • Meja sola stāties pretī balsojumam “ar visu, kas manā rīcībā”.
  • Izskan brīdinājums: Ja būs jauns līderis, “Brexit” nenotiks plānotajā laikā.

Neuzticību Mejai grasās izteikt pēc viņas lēmuma atcelt balsojumu par Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) „Brexit” vienošanos parlamentā, jūtot, ka lēmums tāpat būs negatīvs.

Parlamenta apakšpalātas deputāti no konservatīvo partijas par neuzticību Mejai balsos trešdien vakarā. Ja vairākums aizklātajā balsojumā izteiksies pret Meju, viņai būs jāpamet ne tikai partijas līdera postenis, bet arī premjeres amats.

Tad notiks sacensības par partijas vadīšanu, kurās viņa nedrīkstēs piedalīties.

Savukārt, ja viņa izturēs neuzticības balsojumu, to nevarēs atkārtoti pieprasīt viena gada laikā.

Tā kā konservatīvajai partijai ir lielākā pārstāvniecība britu parlamenta apakšpalātā, tās līderis kļūs par nākamo valdības vadītāju.

Terēza Meja, kura ieņēma Lielbritānijas premjerministres amatu drīz pēc “Brexit” referenduma, sastapās ar asu kritiku par viņas priekšlikumu nosacījumiem, uz kuriem Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības.  

Pēc ziņām par gaidāmo neuzticības balsojumu Mejai izskan brīdinājumi, ka partijas vadības maiņa var apdraudēt nākotni.

„Es stāšos pretī balsojumam ar visu to, kas manā rīcībā ir,” pavēstījusi Terēza Meja, komentējot trešdien vakarā gaidāmo.

Viņa piebilda, ka, ja nu būs jauns līderis, tam vajadzēs vai nu pilnībā „nojaukt” ES līguma 50. pantu, kas regulē izstāšanos no ES, vai arī pagarināt tā izpildes laiku.

„Es esmu bijusi konservatīvo partijas rindās vairāk nekā 40 gadu. Esmu kalpojusi tai kā aktīviste, padomniece, deputāte, ēnu ministre, iekšlietu sekretāre un tagad premjerministre. Es uzņēmos vadību, jo ticu konservatīvo vīzijai par labāku nākotni, par plaukstošu ekonomiku, kurā neviens nav atstāts nomaļus, sabiedrībai, kurā ikviens var parādīt savus talantus un kalpot nacionālajām interesēm. Šajā mūsu vēsturē izšķirošajā brīdī tas arī nozīmē nosargāt „Brexit” vienošanos,” paziņoja Meja.

Tieslietu ministrs Deivids Gauks ir izteicies, ka nākamo līderi, visticamāk, neapstiprinās agrāk par janvāri vai februāri, tādēļ Lielbritānijai neizbēgami nāksies lūgt Eiropas Savienībai pagarināt izstāšanās sarunas un tai nebūs iespējams aiziet no Eiropas Savienības 29. martā, kā plānots līdz šim.

Tas, ka Terēzas Mejas pašas vadītajos torijos jau sen valda neapmierinātība par viņas darbu un ir šķelšanās pašas partijas rindās par to, vai un kādam „Brexit” būt, nav noslēpums.

Taču viņas nesenais solis, atsaucot parlamenta balsojumu par Eiropas Savienības un Lielbritānijas „Brexit” vienošanos, ir pielicis punktu.

“Premjerministres piedāvātā “vienošanās” ir tik slikta, ka to nevar uzskatīt ne par ko citu kā skaidri pausto solījumu nodevību,” teikts viena no kritiskākajiem konservatīvo deputātiem Ouena Patersona vēstulē, ko ir publiskojis „Brexit” atbalstošais izdevums "Telegraph".

Londonā virmo arī viedoklis, ka pat tad, ja Meja izturētu neuzticības balsojumu, viņa tik un tā varētu aiziet no partijas vadītāja amata un arī tas nozīmētu premjerēšanas beigas.

Tikmēr jau šonedēļ ceturtdien un piektdien Briselē ir gaidāma valstu vadītāju sanāksme, kurā lemtu par nākamajiem soļiem, ja balsojums britu parlamentā būtu pozitīvs, taču cerības bija mazas, tādēļ, ka Mejas plānu kritizēja gan „Brexit” atbalstītāji, gan noliedzēji.

KONTEKSTS:

Meja tikusies ar vairākiem Eiropas Savienības līderiem, lai apspriestu iespēju mainīt “Brexit” vienošanos. Viņa saņēmusi vienīgi solījumu par atbalstu debatēs ar skeptiski noskaņotajiem britu parlamenta deputātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti